Kamu Dünyasına Dair

Tüvtürk Danışma Hattı

Ülkemizde trafik kazalarını sıkça yaşanıyor. Yıllardır süregelen bir trafik sorunu, yolların dar ve karışık olması, her geçen gün artan araç sayısı ve bakımsız, muayenesiz araçların yaşattığı sorunlar trafik kazalarının sayısını da artırır. Yapılan istatistiklerde ölümcül kazalara neden olan araçlarının büyük bir bölümünün muayenesi olduğu hatta trafiğe çıkmaya uygun olmayan araçların olduğu görülmüştür. Bu araçlar trafik çevirmelerinden kaçarak, muayene işlemlerini gerçekleştirmeyerek hem kendi canlarını hem de trafikteki diğer sürücü ve yolcuların canını tehlikeye düşürür.

Bu tür durumların önüne geçmek isteyen devletimiz son yıllarda bir durumda değişiklik yaptı. Araç muayenesine önem verdiğini, muayeneyi zorunluk kılarak gösterdi. Şu anda yasa kapsamında araç muayeneleri zorunludur. Düzenli olarak araç muayenesi yapmayan araç sahibi ve sürücülerin araçlarına el konuyor, yüksek para cezaları veriliyor hatta kişiler hakkında mahkemeler açılıyor. Bu yüzden araç muayenelerinden kaçılması artık daha zor. Ülkemizde devletin araç muayeneleri konusunda yetki verdiği tek kuruluş Tüvtürk’dür. Her ilde faaliyet gösteren Tüvtürk istasyonlarından tüm araç muayene işlemlerini yapabilirsiniz.

Tüvtürk Araç Muayene İstasyonları

Tüvtürk araç muayene istasyonları devlete bağlı olarak faaliyet gösterir. Her araç sahibi belli periyotlar ile aracını bu istasyonlarda muayene yaptırması gerekir. Tüvtürk araç muayene istasyonlarının tüzel kişiliği yoktur. Bu yüzden ödenen muayene ücretleri her yıl devlet tarafından belirlenir. Araç muayene işlemleri resmidir ve kağıt üzerinden belgelidir. Kişinin yaptırdığı araç muayene işlemleri ruhsata yazılarak bir trafik çevirmesinde muayene bilgisinin yasal olması sağlanır. Tüvtürk araç muayene istasyonları her ilde en az bir tane bulunur. İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerde ise birden fazla Tüvtürk muayene istasyonu bulunur. Siz yaşadığınız şehirde Tüvtürk araç muayene istasyonun nerede olduğunu bulabilmek için Tüvtürk’ün online sitesine giriş yapmanız gereklidir. Orada bulunan haritan sorgulama yaparak şehrinizdeki istasyonu bulabilirsiniz. Bu amaçla aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz.

Tüvtürk araç muayene istasyonlarına gitmeden önce Tüvtürk muayene randevu almanız gerekir. Eğer randevu almadan işlem yapmaya giderseniz büyük ihtimalle kapıdan dönersiniz. Tüvtürk’ün online sitesinden randevu alarak, o tarihte istasyona gidip sıra beklemeden işlem yapabilirsiniz. Eğer randevu tarihinde bir işiniz çıktı ve gidemeyeceksiniz, yine Tüvtürk’ün online sitesinden Tüvtürk randevu iptali yapabilirsiniz. Tüvtürk bünyesinde yapacağınız tüm işlemler tamamen ücretsizdir.

Tüvtürk Resmi Sitesinden İşlem Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Tüvtürk İletişim Hattı

Tüvtürk hafta sonları hizmet vermeyen ve Tüvtürk çalışma saatleri hafta içi 8:30 ile 17:30 arasında araç muayenelerini gerçekleştiren bir kuruluştur. Sizler Tüvtürk ile ilgili tüm şikayet, öneri, bilgi alma ve sorgulama işlemlerinde ayrıca online randevu oluşturma ve bu randevularda değişiklik veya iptal işlemleri için Tüvtürk’ün danışma hattını kullanabilirsiniz. Tüvtürk telefon numarasını arayarak tüm sorularınız ücretsiz olarak sorabilir ve bilgi de alabilirsiniz. Tüvtürk danışma hattına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Tüvtürk Danışma Hattına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.