Kamu Dünyasına Dair

E Devlet Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sisteminin halk için en büyük avantajlarından birisi kamu kuruluşlarının uzun sıra kuyruklarında bekleyerek işlemlerini gerçekleştirebilmeleri yerine sadece internet bağlantısı olan bir yerden işlemlerini basitçe gerçekleştirebiliyor olmalarıdır. Bu durum bireylerin zaman kaybının neredeyse tamamıyla ortadan kalkmasını sağlamıştır.

Bu sistemin devlet için avantajları ise öncelikli olarak fiziksel işlemlerde kullanılan nesnelerin ve iş yoğunluğunun azalması sebebi ile maliyetteki düşüş olmuştur. Ayrıca kurumlarda kağıt kullanımının azalması da maliyet düşüşündeki önemli etkenlerden biridir.

E-Devlet platformu çok sayıda kişiye çeşitli imkanlar sağlıyor. E-Devlet giriş ile maaş sorgulama, maaş hesaplama, hizmet dökümü görüntüleme ve daha pek pek çok işlem kolayca yapılabiliyor. Yazımızın E-Devlet şifresi sahibi olma, E-Devlet şifresi değiştirme gibi konuların detaylarını anlatacağız.

E-Devlet Sistemine Giriş ve E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E Devlet sistemine girişinizi gerçekleştirmek için E-Devlet resmi sitesine T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. E Devlet giriş sayfasına aşağıda bulunan linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Sistemine Giriş İçin TIKLAYINIZ!

Henüz E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için bir şifreniz yoksa, tek yapmanız gereken size en yakın PTT şubesine giderek görevli personele E-Devlet şifresi almak istediğinizi belirtmek olacaktır. E-Devlet şifrenizi Türkiye üzerindeki bütün PTT şubelerinden alabilirsiniz. E-Devlet şifresi alımı için 2 TL işlem ücreti alınmaktadır. Bu şifre yalnızca size özel olduğundan dolayı kimse ile paylaşmamalısınız. Aksi halde oluşacak sorunlardan siz sorumlu tutulmaktasınız. E-Devlet şifrenizi kendiniz için mahkeme kararı ile vasi tayin ettirmediyseniz sizden başka hiç kimse alamaz.

E-Devlet Şifresi Unutulursa Ne Yapılmalıdır?

E Devlet şifremi unuttum diyenlerdenseniz sisteme girişi sağlayabilmek için yeniden şifre almanız gereklidir. Yeniden şifre alma işlemini PTT şubelerinden 4 TL işlem ücreti ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. Zaman kaybetmeden ve hiçbir şekilde işlem ücreti ödemeden şifrenizi yenileyebilmek için ise E Devlet sistemi üzerinden daha önceden kimliğinizi doğrulatmış olmanız gereklidir. Eğer sisteme kimliğinizin doğrulama işlemini daha önceden gerçekleştirdiyseniz şifrenizin istendiği alt bölümde bulunan “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak şifre yenileme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

E-Devlet sistemine giriş için şifresini henüz PTT’den almış bireyler sisteme ilk girişlerini gerçekleştirdiklerinde otomatik olarak E-Devlet şifre değiştirme sayfasına yönlendirileceklerdir. E-Devlet şifre değiştirme işleminizi gerçekleştirmeniz güvenliğiniz açısından yararlı olacaktır.

Sisteme kayıtlı bireyler şifrelerini tekrar ya da daha sonra değiştirmek isterlerse bunun için “kişisel bilgi ve ayarlarım” sekmesini kullanmalıdırlar. Bu sekme aracılığı ile bireyler E-Devlet şifre değiştirme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bu yöntemler dışında vatandaşlar PTT’ler aracılığı ile ancak yeniden şifre alarak değişmesini sağlayabilirler.

E Devlet Şifresi Değiştirme Resimli Anlatım

E Devlet şifre değiştirme işlemi yalnızca E-Devlet resmi sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir. Şifreniz, tamamıyla size özel olduğundan PTT müdürlükleri de bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için size yardımcı olamayacaklardır.

Aşağıda bulunan adımları uygulayarak E-Devlet şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Öncelikli olarak sisteme girişi sağladıktan sonra “Benim Sayfam” sekmesinin yanındaki oka tıklamalısınız.

Bu sekme içerisinde bulunan “şifre ve güvenlik ayarlarım”sekmesine tıklayarak işleminize devam etmelisiniz.

Tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “şifremi değiştir” butonuna tıklayarak işleminize devam etmelisiniz.

 

Açılan ekranda gerekli talimatları yerine getirecek şekilde yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca şifrenizi unutma, çaldırma ya da benzeri durumlar da şifre sıfırlama hizmeti ile sıfırlayabileceğinizi unutmamalısınız. Fakat bu işlem için kimlik doğrulamanızın yapılmış olması gereklidir. Eğer kimlik doğrulamanızı daha önce gerçekleştirdiyseniz; PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak, cep telefonu ya da e postaya gelecek kodu girerek gibi şifre sıfırlama yöntemlerinden herhangi birisini seçme imkanına sahipsiniz. Şifre sıfırlama işlemini yalnızca Türk vatandaşları kullanabilirken yabancı vatandaşlar kullanamazlar.

E Devlet ve E Devlet şifre değiştirme işlemleri ve daha bir çok bilgi için 160 numaralı E Devlet iletişim merkezinden bilgi alabilmeniz mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yilmaz ünlüer dedi ki:

    sifremi unutum .Her yerde E devlet cikiyor.Butun bildiriler geliyor email adresime.mumkunmu oraya yeni e .devlet sifresi gonderilsin. baska care nurberg konsolosliguna gitmek tskler