Kamu Dünyasına Dair

Tramer No Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltmasına tramer denilir ve bu kurum bir araç hakkındaki birçok bilgiyi bünyesinde barındırır. Bu kurumun yürüttüğü sistem sayesinde bütün bu bilgilerin yönetimi tek bir elden gerçekleşmiş olur. Bu sistem üzerinden yapılacak olan sorgulamaların en büyük avantajı araç hakkındaki bilgilere hızlıca ve kolayca bir şekilde ulaşmaktır. Sistem sayesinde uzun araştırmaların peşinden koşmak yerine zaman tasarrufu gerçekleştirmiş olursunuz. Tramer sorgulamalarını gerçekleştirebileceğiniz en güvenilir sorgulama hizmetini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sunmaktadır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden gerçekleştireceğiniz sorgulamaların çeşitliliği ve kolaylığı açısından diğer yollara göre oldukça avantajlıdır. Bizde sizlere bu yazımızda yapabileceğiniz tramer sorgulamalarının çeşitlerini ve bunları nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağız.

Tramer Kaydı Nedir?

Yeni bir araç aldığınız zaman bu araç ile ilgili gerçekleştireceğiniz bütün sigorta işlemlerinin kayıt altına alınmasına tramer kaydı denilmektedir. Aracınız ilk aldığınız zaman bu tramer kaydınız gerçekleştirmek zorundasınız. Böylelikle aracınız takip altında olacaktır ve bütün sigorta işlemleri rahatlıkla takip edilebilecektir. Bu takipleri daha sonrasında tramer no ile de rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Tramer numarasını unuttuysanız daha sonrasında tramer no öğrenme işlemini gerçekleştirerek tramer numarasını bulabilirsiniz. Tramer no öğrenme işlemini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden yapılıyor. Tramer no öğrenme işlemini yazının devamında anlatmış olduğumuz sorgulama çeşitleri kısmında anlatılan yöntemlerle rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tramer Sorgulamalarının Çeşitleri Nelerdir?

Tramer sistemi ile gerçekleştirebileceğiniz sorgulamalar şunlardır:

 • Kasko poliçesi
 • Araç hasar kaydı
 • Trafik poliçesi
 • Kaza tespit tutanağı ve sonrasında belirlenen kusur oranları

Bu ve bunun gibi sorgulamaları Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulamaları gerçekleştirirken sizden istenilecek olan bazı bilgiler bulunur. Bu bilgilerin eksiksiz  ve doğru bir şekilde sisteme girilmesi gerekir. Bu bilgileri sağladıktan sonra dilediğiniz sorgulamayı sistem üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Tramer Sorgulamaları Nasıl Gerçekleştirilebilir?

Tramer sorgulamalarını Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz birden farklı yöntem bulunmaktadır. Bunların her birisini kullanarak istediğiniz sorgulamayı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

1. SMS Sorgulamaları

SMS üzerinden gerçekleştirmek istediğiniz sorgulama için Sigorta Bilgi Merkezinin belirlemiş olduğu numara SMS göndermeniz gerekir. Bu SMS’ler gerçekleştireceğiniz sorgulamaya göre farklılık gösterir. Göndereceğiniz SMS’ler hakkında çok daha detaylı bilgiyi almak için aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin SMS bilgilendirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

SD

SMS Bilgilendirme Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

2. Çağrı Merkezi Üzerinden Gerçekleştirilen Sorgulamalar

Çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz sorgulamalar bulunmaktadır. İsterseniz Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin oluşturmuş olduğu iletişim formunu doldurarak müşteri hizmetlerine ulaşabilir veya doğrudan Sigortam360 müşteri hizmetlerinin 0216 266 30 36 iletişim numarasını arayabilirsiniz. Bu her iki yöntemle de müşteri hizmetleri ile iletişiminiz kurabilirsiniz. Ancak iletişim formunu doldururken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki kısımda detaylıca anlatılmaktadır.

 • Öncelikli olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin iletim formuna aşağıdaki bağlantıdan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekran üzerinde doldurmanız gereken bazı bilgiler bulunmaktadır.

1

 • Üst kısımda yer alan kullanıcı bölümünün altında tercih ettiğiniz bir seçeneği seçerek gerekli bilgi karşısına girmeniz gerekmektedir.

2

 • Daha sonraki kısımda ise kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. En alttaki kısımda bulunan açıklama bölümüne ise gerçekleştirmek istediğiniz sorgulama ve detaylarını yazınız.
 • Daha sonrasında eklemek istediğiniz herhangi bir ek belge varsa dosya ekle kısmını kullanarak ekleyebilirsiniz.
 • Bunu en sonunda kayıt ederek gönderebilirsiniz.
 • Daha sonrasında bu iletişim formunuz değerlendirmeye alınarak tarafınıza mail adresi veya telefon numarası üzerinden bir geri dönüş sağlanacaktır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin İletişim Formuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

3. İnternet Üzerinden Gerçekleştirilen Sorgulamalar

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin resmi internet sayfası üzerinden gerçekleştirebileceğiniz birçok sorgulama mevcuttur. Bu sorgulamaların her birisine ayrı bir bölümden ulaşabilirsiniz. Sistem üzerinde bulunan bütün sorgulamalara tek bir yerden ulaşabilirsiniz. Buradan dilediğiniz seçtikten sonra sizi ayrı bir sorgulama paneline yönlendirecektir. Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezinin internet sorgu sayfasına ulaşmak için alt kısımda yer almış olan bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

qew

Sigorta Sorgu Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Tramer Şase No Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

 • Tramer sorgulamalarınızı şase numarası ile yapabilirsiniz. SMS sorgulamalarını gerçekleştireceğiniz zaman sorgulamalarınızı plakanızı yazarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sorgulamalarda plaka yerine aracın şase numarasını plaka yerine yazarak sorgulayabilirsiniz.

2

 • Plakayı sildikten sonra yapmanız gereken S yazıp boşluk bırakarak şase numaranızı yazmaktır.
 • Daha sonrasında mesajınızı göndererek sorgulamayı şase numarası üzerinden gerçekleştirmiş olursunuz.

Tramer Referans No Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

Tramer sistemine kayıtlı olan araçlar için birtakım belgeler düzenlenmektedir ve bu belgelerde bazı bilgiler sorgulamaları kolaylaştırmaktadır. Bu bilgiler arasında referans numarası yer almaktadır. Referans numarası ile araç sahipleri belge üzerinde yer alan diğer bilgileri sorgulayabilirler. Bu bilgilerin sorgulanabilmesi için araç sahibinin tramer sistemine kayıt olurken referans numarasını öğrenmesi zorunludur.

Ancak numaranın unutulması durumunda bu numaraya yeniden ulaşabilmek mümkündür. Bu referans numarasına ulaşabilmek için araç sahipleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine başvurabilir ve referans numarasını öğrenebilirler. Bu işlemleri rahatlıkla müşteri hizmetlerinden yapılabilir. Bu sebeple oluşturacakları iletişim formunda yer alan açıklama kısmına referans numarasının başvurusunu gerçekleştireceklerini bildirmeleri gerekmektedir.

Tramer Belge No Nedir ve Nasıl Sorgulanır?

Tramer belge numarası tramer sistemine kayıt olduktan sonra adınıza düzenlenen belgelerin sahip olduğu numaradır. Belge numarası adınıza düzenlenen bu belgelerin numarasıdır. Yani kısacası sizin yaptırmış olduğunuz poliçenin numarasıdır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden gerçekleştireceğiniz poliçe sorgulamalarında belge numarasına ulaşabilirsiniz. Tramer poliçe sorgulamasını alt kısımda detaylıca görüntüleyebilirsiniz.

 • Tramer poliçe sorgulamasını gerçekleştirmek için öncelikli olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin trafik poliçe sorgulama sayfasına ulaşmanız gerekmektedir.
 • Bu sayfaya alt kısımda yer alan bağlantı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sayfaya ulaştıktan sonra poliçenizi sorgulayabileceğiniz 3 farklı yol bulunmaktadır.

a

 • Bunlardan ilki plaka ve T.C. kimlik numaranızla sorgulamaktır. Bunları boş alanlara girerek sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

b

 • 2. bir yöntem ise plaka ve vergi kimlik numarası ile sorgulamayı gerçekleştirmektir.
 • Bunları doğru bir şekilde yazdıktan sonra “Ara” butonuna basabilirsiniz.

c

 • Son olarak ise poliçenizi sigorta bilgileri ile sorgulayabilirsiniz.
 • Bunun için ilk olarak sigorta şirketinizi seçmelisiniz.
 • Daha sonrasında sırasıyla acente numarası, poliçe numarası ve yenileme numarasını doğru bir şekilde doldurmanız gerekir.
 • Bundan sonra rahatlıkla sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tramer Poliçe Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.