Kamu Dünyasına Dair

Tramer Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezinin kısaltması olan tramer araç sigortasının toplandığı bir bilgi merkezidir. Bu bilgi merkezi kısacası araç üzerine kayıtlı bulunan bütün sigortaların ve meydana gelen kazalar ile ilgili her şeyin bir araya toplandığı bir bilgi deposudur. Bu sistemin kontrolü Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin elindedir ve tek bir yerden kontrolü gerçekleştirilir. Bu sistem sunmuş olduğu belirli iletişim araçları üzerinden aracınızın sorgulamasını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bizde bu yazımızda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden yapacağınız tramer dosya sorgulama işleminden bahsedeceğiz.

Tramer Dosya Sorgulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Tramer dosya sorgulamasını gerçekleştirebileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin kurmuş olduğu resmi internet sayfasıdır. Bu internet sayfası üzerinden rahatlıkla sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise gene Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunmuş olduğu SMS servisini kullanmaktır veya Tramer çağrı merkezini kullanmaktır.

1. İnternet Üzerinden Tramer Dosya Sorgulaması

 • İnternet üzerinden tramer dosya sorgulamasını gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sayfasına ulaşmanız gerekir. Bunun için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

1

 • Daha sonrasında ekranın sağ alt kısmında bulunan bölümden trafik poliçe sorgulamasına tıklayınız. Karşınıza gelecek olan ekranda 3 farklı sorgulama yöntemi mevcuttur. İlk olarak trafik poliçe sorgulamanızı plaka ve T.C. kimlik numarası ile gerçekleştirebilirsiniz.

2

 • Açılacak olan kısımda T.C. kimlik numaranızı ve plakanızı girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3

 • Diğer bir sorgulama seçeneği ise plaka ve vergi kimlik numarası ile sorgulamadır. Bunları doldurarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

4

 • Son olarak ise sigorta bilgileriniz ile sorgulamadır. Buradaki kısımda sigorta şirketinizi, acente numaranızı, poliçe numaranızı ve yineleme numaranızı girerek sorgulama işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Tramer Dosyası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

2. SMS ile Tramer Dosya Sorgulaması

SMS ile tramer sorgusunu Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekleştirebileceğiniz SMS sorgulamaları aşağıdaki kısımda yer almaktadır. SMS ile yapılabilecek olan sorgulamalar birden fazla olup her biri için farklı bir SMS gönderimi gerçekleştirilmektedir.

 • Hasar geçmişi sorgulamak için yapmanız gereken plakanızı 5664’e göndermektir. Gönderimi gerçekleştirirken operatör fark etmemektedir.
 • Eksper raporu alınmış olan kazalarda parça değişimini öğrenmek için “PARCA” yazıp boşluk bırakarak “PLAKA” yazıp daha sonra bir boşluk daha bırakarak “HASAR TARIHI”yazıp sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Araç hakkında detaylı bir sorgulama gerçekleştirmek için “DETAY” yazıp boşluk bırakarak “PLAKA” ile beraber operatör gözetmeksizin 5664’e gönderin. Araç hakkındaki bütün detaylar gelecektir. Bu detaylar arasında aracın modeli, plaka değişiminin olup olmadığı, hangi illere tescil için kayıtlı olduğu, araç türünde değişim olup olmadığı, en son kişideki sahiplik süresi, kasko durumu, trafiğe çıkış tarihi ve toplam kaskolu veya kaskosuz bulunduğu süre gibi bilgilerde yer almaktadır.
 • Değişen parça bilgisini sorgulamak için yapmanız gereken “PARCA” boşluk “PLAKANIZ” boşluk “KAZA TARİHİ” yazarak operatör gözetmeksizin 5664’e göndermenizdir. Bunu yaptıktan sonra araçta değişen bütün parçalar, KM bilgisi ve değişimde oluşan parçaların masrafı yer almaktadır.
 • Yukarıda belirtilen sorgulamaları aynı zamanda şasi numarası ile de gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken “PLAKA” yerine “S” yazıp boşluk bırakarak şasi numaranızı yazmaktır.
 • Tutanak bilgisini sorgulamak için yapmanız gereken “KTT” yazıp boşluk bırakarak “PLAKANIZI” 5664’e göndermeniz. Daha sonrasında kaza sırasında tutulan tutanak cebinize SMS olarak gönderilecektir.
 • Poliçe bilgisini SMS ile sorgulamak için yapmanız gereken mesaj kısmına “TRAFIK” ya da “KASKO” yazıp boşluk bırakarak “PLAKANIZI” yazmanızdır. Daha sonrasında bu mesajı operatör gözetmeksizin 5664’e gönderin. Araca ait bulunan poliçe hakkındaki bilgiler cebinize anında gönderilecektir.
 • Mağdur bilgisini sorgulamak için yapmanız gereken “MAGDUR” yazıp boşluk bırakarak “T.C. Kimlik Numarasın”ı yazmaktır. Daha sonra bu mesajı 5664’e gönderiniz.
 • Poliçe hatırlatma servisinden de SMS üzerinden yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken “HATIRLAT” yazıp boşluk bırakarak “PLAKANIZI” yazıp 5664’e göndermenizdir. Daha sonrasında poliçenin bitmesine 30 gün veya 5 gün kala yenileme ve hatırlatma SMS’i cebinize gelsin.

3. Çağrı Merkezi ile Tramer Dosya Sorgulaması

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi iletişim kurmak için öncelikli olarak ulaşabileceğiniz bir çağrı numarası bulunmaktadır. Ancak bu çağrı numarası Sigortam360 tarafından sunulan hizmetler için kullanılmaktadır. Bu sebeple Sigortam360 Müşteri Hizmetleri ancak bu konularda yardımcı olmaktadır. Sigortam360 Müşteri Hizmetleri numarası ise 0216 266 30 36’dır. Bunun dışında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile iletişim kurabilmek için öncelikli olarak iletişim formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu forma ulaşabilmek için aşağıda yer verdiğimiz iletişim formunun bağlantısına tıklayınız.

Daha sonrasında karşınıza gelecek olan ekran üzerinde doldurmanız gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgileri doldurduktan sonra ve iletişime geçmek istediğiniz konuyu açıklama kısmına yazdıktan sonra kaydet tuşuna basınız. Eğer dışarıdan bir belge üzerinden bunu konuşmak istiyorsanız belgenin görüntüsünü dosya ekle kısmından ekleyerek iletişim formunuza ekleyebilirsiniz. Daha sonrasında iletişim formu incelendikten sonra tarafınıza mail veya telefon numarası üzerinden geri dönüş sağlanacaktır.

İletişim Formuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Eksper Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

1. Trafik Kazası Kusur Oranı Sorgulama

Trafik kazasından sonra tutulan tutanak değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirmeden sonra kazadaki kusur payınız belirlenir ve hatalı kişinin siz olup olmadığı belirlenir. Burada belirtilen duruma göre sigorta şirketinizin masrafları karşılama durumu da değişecektir. Tespit tutanağının nasıl tutulacağını öğrenmek için tespit tutanağı örneklerini incelemeniz faydalı olacaktır. Böylelikle trafik kazasında aranan kusurlarını öğrenebilirsiniz. Trafik kazası kusur oranını sorgulama işlemlerini rahatlıkla Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bunun için aşağıda sizlere vereceğimiz bağlantıya tıklayarak ilgili sorgulama sayfasına ulaşınız.

1

 • Ulaştıktan sonra karşınıza 3 farklı sorgulama yolu gelecektir. Bu yollardan istediğiniz seçerek sorgulamanızı gerçekleştirin. Karşınıza gelecek olan ekran üzerinde trafik kazası kusur oranı görüntülenecektir.

Tespit tutanağından sonra belirlenen trafik kazası kusur oranına itiraz etmek istiyorsanız trafik kazası kusur oranına itiraz dilekçesi yazmanız gerekir. Böylelikle tutanaklar yeniden incelemeye alınacaktır.

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.