Kamu Dünyasına Dair

Tramer Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi yani SBM üzerinden birçok farklı sorgulama işlemi yapılabiliyor. Araç sahiplerine verilmekte olan bu hizmetler ile birlikte birçok farklı bilgiye erişmeniz mümkün. SBM sorgulama işlemleri ile birlikte aynı zamanda tramer araç sigorta sorgulama işlemlerini de yapabilirsiniz. Bugün de sizlere tam da bu konudan bahsedeceğiz. Tramer bilgi havuzu sayesinde milyonlarca araç sahibi aradığı bilgilere herhangi bir prosedür ile karşılaşmadan ve vakit kaybetmeden ulaşabiliyor.

Trafiğe çıkan araçların kaydedilmesi ve sigorta ile ilgili yönergelerin tek bir yerde toplanması amacı ile birlikte ülkemizde kanun haline getirilmiş olan zorunlu trafik sigortası da başta olmak üzer birçok farklı sigorta işlemi yapılıyor ve tüm bu bilgilere tek bir sistem üzerinden ulaşılabiliyor. Araçlara yapılan sigortalar çeşitli kaza ya da sorunların giderilmesinde sizlere kolaylık sağlar. Fakat kaza sebebiyle ya da kaza haricinde bir sebeple meydana gelen hasarların giderilmesi için sigortaya sahip olmanız sizi maddi açıdan oldukça rahatlatır.

Her türlü olumsuz şartın üstesinden size ait olan bir sigorta sayesinde çok daha kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Elbette bunun için kendiniz için en uygun trafik sigortasını da bulmanız gerekiyor. Koşullarda anlaşabileceğiniz bir sigorta şirketiyle zorunlu trafik sigortası haricinde bir sigorta elde ederek aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Daha sonra bu sigorta şirketi aracınızı muayene edecek ve poliçenize aracınızla ilgili bilgileri ekleyecektir. Böylelikle sizler de aracınıza ait tramer araç sigorta sorgulama işlemlerini yerine getirebilirsiniz.

Tramer poliçe sorgulama işlemler ile birlikte kayıt edilmiş olan aracın sigortasının olup olmadığı tespit edilebilir ve sigortanın olması halinde de ne zaman biteceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bununla birlikte tramer araç sigorta sorgulama işlemlerinin ardından sigortasının bitmiş olduğunu gören bir kişi hiç vakit kaybetmeden sigortasını yenilemelidir. Aksi takdirde araç sahibine ceza verilir. Bu gibi durumlarda en az trafik sigortasının %5’i oranında ceza ile karşı karşıya kalırsınız. Araç sahipleri Tramer araç sigorta sorgulama yolu sayesinde araca ait tüm sigorta detaylarına ulaşabilir.

Tramer Araç Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası oldukça önemli bir durum olup ağır hasarlı kazalarda hasarın büyük bir çoğunluğunu da karşıladığı için kişilere oldukça fayda sağlar. Bu nedenle de araç sigortasının vaktinde güncellenmesi hem ceza yemenizi engeller hem de sizi olası kazaların maddi sonuçlarından korur. Tramer araç sigorta sorgulama işlemleri sayesinde sigortanızın ne zaman biteceğini, şasi ve plaka numarası gibi bilgiler sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işleminde ise yalnızca plaka bilginiz yeterli olur. Tramer sistemi sayesinde birçok sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkün hale gelir. Üstelik bunun için herhangi bir ücret ödemenize gerek olmadan yalnızca internet bağlantınızı kullanmanız yeterli olur.

 • Tramer araç sigorta sorgulama işlemleri için ilk olarak aşağıda yer alan ilgili linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra karşınıza gelecek olan sayfa üzerinden üç farklı yöntemi le sorgulama yapabilirsiniz.

 • İlk bölümde yapmanız gereken şey plaka ve T. C. kimlik numarası ile sorgulama olur.
 • Bu noktada bahsi geçen bilgileri ilgili yerlere girebilir ve resimde yer alan görselleri de ilgili kutucuğa girerek Ara butonuna basabilirsiniz.

İkinci yöntem ise şu şekilde gerçekleştirilir;

 • İkinci yöntemde ise plaka ile birlikte vergi kimlik numarasını girmeniz ve ardından resimde yer alan harf ve rakamları ilgili kutucuğa girmeniz gerekiyor.
 • Daha sonra ise Ara butonuna basarak arama yapabilirsiniz.

Üçüncü ve sonuncu yöntemde ise;

 • Sigorta şirketi, acente numarası, poliçe numarası ve yenileme numarası bilgileri ile birlikte resimde yer alan bilgileri ilgili kutucuklara girmeniz gerekiyor.
 • Böylelikle Ara butonuna basabilir ve her üç yöntemde de aynı sonuca ulaşabilirsiniz.

Tramer Araç Sigorta Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Araç Sigorta Hesaplama Tablosu

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmekte olan trafik sigortası prim karşılaştırma işlemleri sayesinde araç sigorta hesaplama tablosu bir yana merak ettiğiniz herhangi bir sigorta şirketinin sizlere sunacağı poliçe fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat yazımızın son bölümünde yer alan linke tıkladıktan sonra ulaşacağınız sayfa üzerinden yapacağınız tarife prim sorgulama işlemleri sonucunda ulaşacağınız veriler yalnızca bilgilendirme amaçlı olacaktır.

Bu bölümde sigorta şirketlerinin son otuz gün içinde tanzim etmiş olduğu azami, ortalama ve asgari primler yer alır. Sigorta şirketleri tarafından verilecek olan fiyatlar ise nihai prim risk profiline göre değişkenlik gösterir. Tarife prim sorgulama işlemler içini ilk olarak yapmanız gereken şey aşağıda yer alan linke tıklamak olur. Bu linke tıkladıktan sonra ise karşınıza şu sayfa gelir;

Bu noktada atmanız gereken adımlar sırasıyla şu şekilde olur;

 • İl: Bu aşamada 81 ilden birini seçmeniz gerekir.
 • İlçe: Bu noktada seçmiş olduğunuz ile göre bir ilçe seçmelisiniz.
 • Araç Türü: Araç türü olarak otomobil, taksi, sürücü dahli 10 ile 17 arasında koltuğa sahip ola minibüs, sürücü dahil 18 ve 30 arasında koltuk ve sürücü dahil 31 ve üzeri koltuk sayısına sahip olan otobüs, kamyon, kamyonet, iş makinesi, çekici, tanker, motosiklet, yük motosikleti, römork, traktör, tarım makinesi ve özel amaçlı taşıt seçeneklerinden birini seçmelisiniz.
 • İşleten Tipi: İşleten tipi olarak gerçek ya da tüzel seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor.
 • Araç Markası: Araç markası olarak ise ülkemizde kullanabileceğiniz tüm markalara ulaşabilir ve kendinize ait olan aracın markasını işaretleyebilirsiniz.
 • Tarife Basamak Kodu: Tarife basamak kodu bölümünde birden yediye kadar basamaklar yer alır. Birinci basamak son üç yılda hasarla kapatılan poliçenin olması halinde %150 oranında artışı; ikinci basamak son iki yılda hasarla kapatılan poliçe olması halinde %100 artışı; üçün basamak son yılda hasarla kapatılan poliçe olması halinde %50 oranında artış ön görür. Diğer yandan dördüncü basamakta yer alan araçlar ilk defa trafiğe çıkar. Beşinci basamakta poliçenin ilk yılını hasarsız geçirenlere %15; altıncı basamakta iki yılını hasarsız geçirenlere %30 ve yedinci basamakta ilk üç yılını hasarsız geçiren kişilere %45 oranında indirim yapılır.
 • Model Yılı: Model yılı olarak ise 1920 yılından 2017’ye kadar tüm modelleri seçebilirsiniz.
 • Dilerseniz seçenekleri “Tümü” şeklinde de bırakabilirsiniz. Son olarak “Ben Robot Değilim” kutucuğunu işaretlemeli ve “Ara” butonuna basmalısınız.

Tarife Prim Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.