Kamu Dünyasına Dair

Tüm Detayları İle Şehirden Köye Dönüş Projesi

Köylerinden genç yaşta çıkan ve iş bulmak için şehirlere giden kişiler belirli bir sürenin ardından geriye dönmek istemeleri halinde devletten destek alıyor. Şehirden köye göç edenlere devlet yardımının verilme sebebi ise çiftçiliğin daha çok yapılmasını sağlamak hem de arsaların değerlenmesinin istenmesidir. Bu sebeple başlatılmış olan şehirden köye dönüş projesi kapsamında hali hazırda memleketine dönmek isteyen birçok kişi de bir fırsat bulmuş oluyor. Diğer yandan hayatındaki imkanlardan memnun olan ve dönmek istemeyen kişiler için devlet tarafından verilecek olan hibe ile birlikte köy ortamı da cazip kılınmaya çalışılıyor. Bu sebeple de tamamen köyüne dönmeyi kabul edecek olan kişilere devlet 30.000 TL tutarında hibe vermeye karar verdi. Böylelikle hibe ile birlikte istediğiniz çalışmayı yürütme şansını elde etmiş oluyorsunuz.

Şehirden Köye Dönüş Projesi İçin Nereye Başvurulur?

Köye dönüş yardımı nasıl alınır diye merak eden kişilerin ilk olarak Tarım Bakanlığı resmi internet sitesine giriş yapması ve başvuruda bulunması gerekiyor. Fakat bu noktada çeşitli şartların da yerine getirilmiş olması gerekiyor. Başvuru sırasında toplanacak olan bilgilerin incelenmesinin ardından bu kişilere köye dönüş parası verilip verilmeyeceği konusunda bir fikre varılabiliyor. Gereken şartları yerine getiren kişilerin başvurusu onaylanıyor. Proje kapsamında verilecek olan miktarlar hali hazırda belirlenmiş olduğu için gerekli şartları yerine getiren kişilere hibe verilmediği durumlar da oluyor. Kime hibe verileceğine ise gerekli incelemelerin ardından kurum karar veriyor.

Şehirden Köye Dönüş Projesi Başvuru Şartları

Köye dönüş kredisini almak isteyen kişilerin belirli bir yaş aralığında bulunması gerekiyor. 25 ve 40 yaşları arasında değişmekte olan yaş sınırının mutlaka karşılanmalıdır. KOSGEB tarafından yürütülmekte olan hibelere benzer bir şekilde işleneceği söylenen bu proje kapsamında bireylerin iş alanı tercihi ve planlar yapması gerekiyor. İhtiyaç ve giderlerin belirlenmesinin ardından kuruma sunulan bilgiler doğrultusunda kurum tarafından kime hibe verilip verilmeyeceğine karar veriliyor. Aranan şartların bulunması halinde ise kişilerin çeşitli belgeleri bir araya getirmesi gerekiyor.

Şehirden Köye Dönüş Projesi İçin Gereken Evraklar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gönderilecek olan dilekçe ile birlikte çeşitli evraklara ihtiyaç duyarsınız. Bu kapsamda çiftçi Taahhütnamesi, genç proje destek tanıtım ve kriter formu, değerlendirme kriter tablosu ve buna benzer evraklara ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca;

 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak olan ücretli bir şekilde çalışılmadığını gösteren belge,
 • Kimlik belgesi fotokopisi,
 • Var olması halinde proje yerinin deposu,
 • Okur yazarlık belgesi ya da diploma,
 • Yapılacak olan proje ile ilişkisi olan eğitim belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Mevcut olması halinde coğrafi işaret tescil belgesi,
 • İşin yapılacağı yere ait tapu ya da kira sözleşmesine ihtiyaç duyarsınız.

Gerekli şartları yerine getiren kişilerin otuz gün içinde bu belgeleri de bir araya getirerek başvurularının son aşamasına geçmesi gerekir.

Şehirden Köye Dönüş Projesi Kredisi Ne Kadar Verilecek?

Şehirden köye dönüş projesi kapsamında verilecek olan kredi ücretleri kişiden kişiye göre değişiklik gösteriyor. 30.000 TL tutarında hibe verileceği söylenirken, bu bedelin, meyve, sebze ve hayvan yetiştiriciliği gibi alanlara yönelmek için oldukça iyi miktarda tutarlar olduğu söyleniyor. Bireylerin yapılması gereken planlamaları yapmalarının ardından yüksek bir bedele ihtiyaç duyması halinde geriye kalan bedele ulaşmak için bankalardan faizsiz kredi çekmesi de mümkün. Faizsiz kredi çekmek isteyen kişilerin ise 50.000 TL’ye kadar kredi çekebilme sınırı bulunuyor. Fakat yüksek miktarda ücrete ihtiyaç duyan kişiler düşük faizli bir şekilde 100.000 TL’ye varan kredi imkanından faydalanabilir. Köye dönüş parası sorgulama işlemleri de bu şekilde kredi alınacak olan banka kanalları aracılığı ile yapılabilir.

Şehirden Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Günümüzde hızlı bir şekilde büyüme gösteren illerin birçok sayıda köyü bulunduğu için göç yardımı nasıl alınır diye merak eden birçok kişi bu krediden ülkemizde yer alan 81 ilin neresinden olurlarsa olsunlar yararlanabiliyor. Bu nedenle 20.000 kişiden az nüfusa sahip olan yerler projeye katılabiliyor. İlave olarak çiftçilik ya da hayvancılık ile uğraşma şartı koşulduğu için bu koşulun da yerine getirilmesi gerekiyor. Yaş sınırı ve belirlenmiş olan diğer şartların yerine getirilmesi halinde 20.000 kişiden az bir nüfusa sahip olan yere dönecek olan kişiler 30.000 TL tutarında olan hibe desteğinden faydalanabiliyor.

Şehirden Köye Dönüş Projesinden Kimler Yararlanabiliyor?

Yalnızca gençlerin kırsal alanlara geri dönüş yapması için düzenlenmekte olan bu proje 25 ve 40 yaşları arasında olan kişiler için özel olarak yapılmış bulunuyor. Diğer yandan bireylerin şehirden dönecekleri köylerinin nüfusunun 20.000 kişiyi geçmemesi önem arz ediyor. Yalnızca 20.000 kişiden az nüfusa sahip olan yerlere giderek yararlanabileceğiniz bu destek herhangi bir istisna kabul etmiyor. Bununla birlikte devlet yardım alacak olan kişilerin çiftçilik işleriyle uğraşmasını zorunlu kılıyor. Bu nedenle de köye gidecek olan gençlerin yumurta üretimi, süt üretimi, arıcılık, büyükbaş hayvancılık, fidan üretimi, küçükbaş hayvancılık ve tavuk çiftliği gibi işlerden birini yapması gerekiyor. Bununla birlikte projeye dahil olmak isteyen kişilerin alacakları destek ile birlikte ne tür şeyler yapacağını planlaması ve bunu iyi bir şekilde sunmaları gerekiyor.

Şehirden Köye Dönüş Projesi Dilekçe Örneği

Köye dönüş projesine başvurmak isteyen kişilerin başvurularını internet üzerinden yapması gerekse de sunum sırasında dilekçeye ihtiyaç duyarlar. Bunun sebebi yapılacak olan iş ile ilgili olarak kurumun yetkililerini bilgilendirmeleri gerektiğidir. Bu sebeple de genellikle eğitim düzeyi açısından düşük seviyede olan ve belki de okuma ve yazma bilmeyen kişilerin bu tür bir işe kalkışmak isteyecek olması nedeniyle ya bir başkasından yardım alması ya da internet üzerinden çeşitli dilekçe örneklerini incelemesi gerekir. Bu şekilde kurumlara sunulacak olan plan ve dilekçeler için atılacak adımlar daha sağlam olur. Eğer dilekçe örneklerine bakmak istiyorsanız, iş yapmak istediğiniz alan kapsamında bir örnek bulmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Bu şekilde en uygun başvuruyu da yapmış olursunuz. Her yıl yenilenmekte olan şartlar, başvuru tarihleri, gereken evraklar ve hibe miktarları sebebiyle bu tür yardımları iyi bir şekilde takip etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mehmet Özdemir dedi ki:

  Yaşım 42 kendi köyüme gitip çiftçilik yapmak istiyorum devletin bana vereceği imkanlar ,hibeler ve kredi yardımı ne kadar ve nasil olacak…köyde 75 dönüm arazim var.