Kamu Dünyasına Dair

Media Markt Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de son yılların en çok tartışma yaratan konusu, taksitli cep telefonu satışlarıdır. Ekonomide önemli ölçüde yer kaplayan cep telefonu satışları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından kontrol altına alınma amacıyla yeni bir düzenlemeye tabi tutulmuştur. Cep telefonlarının kredi kartlarına yaptığı yükün olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla BDDK, taksitli cep telefonu satışlarını yasaklamıştır. Bu alandaki en büyük mağazalardan birisi olan Media Markt ise bu duruma çözüm olarak tüketicilere kredi kullandırmaya başlamıştır. Media Markt, kredi kullanımı için ise Denizbank ile anlaşmıştır.

Media Markt ve Denizbank Ortaklığı

Media Markt, Avrupa çapında birçok şubesi bulunan tüketici elektroniği satışı yapan Alman mağazalar zinciridir. Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği satıcısı olarak yaygın hizmet ağları, avantajlı alışveriş imkanları ile tüketici memnuniyetini en üst seviyede tutan bir kuruluştur. 29 Kasım 1979’da Münih’teki ilk mağazası ile satış hayatına başlamıştır.

Dev firmalarla büyük rekabette olan Media Markt, tüketici odaklı teknolojik ürünler satışında önemli bir role sahip. Ülkemizde ilk mağazası ise 2007 yılında İstanbul Ümraniye’de açıldı. Daha sonra bunu Eskişehir ve Mersin takip etti. 2008 yılında İstanbul ve Ankara’da da mağazalar açıldı ve ilerleyen yıllar içinde bu zincire Bursa, İzmir, Adana gibi şehirler de katıldı. Sonuç olarak güncel verilere göre Türkiye’deki mağaza sayısı 45’e ulaşmış durumda.

Media Markt en düşük fiyat stratejisini uyguladığından hedef pazar, pazardaki tüm insanlardır. Cep telefonları, DVD, kameralar, ev sineması, pc oyunları vb. gibi yüksek hacimli satış grafiğine sahip tüketici teknolojik ürünlerini, (aynı çatı altında 50000’den fazla ürün bulunmaktadır) çeşitli taksit kampanyaları, hediyeli satışlar ile günden güne cazip alışveriş imkanları ile gittikçe artırmaktadır.

Türkiye’de, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) aldığı karar ile cep telefonu satışlarında bir düzenleme yapıldı. 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren kredi kartıyla taksitli cep telefonu satışları yasaklandı. Büyük mağazalar ise tüketicilere cep telefonu alımları için kolaylık sağlama yöntemleri arayışına girdi. Media Markt ise tüketicilerin uzun vadeli taksit seçeneğini sürdürebilmek adına Denizbank ile tüketici ürün taksitlendirme anlaşması imzalayarak cep telefonu ve diğer teknoloji ürünlerinde taksit seçeneği arayan tüketicilerin kredi kullanmasına imkan sağlamış oldu.

Media Markt Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

1938 yılından beri Türkiye’de hizmet veren Denizbank, 1 Temmuz 2013 tarihinde Citi’nin bireysel bankacılık bölümünü devralarak 600 binden fazla müşteri ve 1400’e yakın çalışanla bireysel bankacılık alanındaki faaliyetlerini oldukça artırdı. Bireysel bankacılık felsefesinin esasını oluşturan nihai tüketici odaklı fayda sağlama anlayışı ile tüketicilere evlenme, taşınma, alışveriş gibi insan hayatının öncelikleri olan tüm konularda destek vermeyi hedefliyor.

Media Markt kredi imkanı; tüketicilerin Media Markt’tan yapacağı tüm teknoloji ürünlerinde vadelendirme imkanı sağlıyor. Bu genel kredi yelpazesinde zaman zaman çeşitli kampanyalar yapılarak tüketicilere ayrıcalık tanınıyor. Media Markt kredisi, ilgili düzenlemenin ardından belirlenen alt ve üst limitler dahilinde kullanılabilmektedir.

Media Markt ile Denizbank arasında imzalanan tüketici elektroniğine yönelik bu kredi kapsamında, Denizbank Media Markt kredi kullanımı ise ürün alımından önce Denizbank müşterisi olan veya olmayan tüm tüketicilerin SMS yolu ile kredi ön onay başvurusu yapması ile mümkün olabiliyor. Kredinin kullanımı için adım adım gerekli olan işlemlerse şöyle;

  • Cep telefonunda mesaj bölümüne KREDİM boşluk TC Kimlik numarası yazılacak ve 3280’e gönderilecek.
  • Başvuru yapıldıktan kısa bir süre sonra bankanın genel incelemesi ile kredi ön onay mesajı gönderilecek.
  • Daha sonra müşteri istediği teknolojik ürünü faturasıyla satın alıp ödemesini nakit veya kredi kartından yapacaktır
  • Son adımda ise müşteri satın aldığı ürünün faturasını en yakın Denizbank şubesine ibraz edecek ve ödemiş olduğu ürünün bedeli, müşteriye anında banka tarafından ödenecektir.
  • Müşteri geri ödemesi de bankaya taksitli olarak vadelendirilecektir.

Bu kredi, tüketici kredisi adı altında değerlendirilir. Ancak sadece Media Markt’tan alınan teknoloji ürünlerinin mağazaya yapılan peşin ödeme bedeli kadar olan tutarının müşteriye kredi olarak sunulması söz konusudur. Bu nedenle kredinin kullanımı için Media Markt’tan alınan ürün bedelini gösteren faturanın bankaya ibrazı şarttır. Bankanın kredilendirme esnasında kredi koşullarında değişiklik yapma, ön onayı verilmiş kredinin nihai kullanımı için son kararı verme, ek belge veya kefil isteme hakları bulunmaktadır. Tüm Media Markt mağazalarında kurulmuş olan Denizbank stantlarından daha detaylı bilgi alınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. meryem odacı dedi ki:

    nasıl kredi alabilirim