Kamu Dünyasına Dair

Konut Kredisi Yapılandırma Şartları Nelerdir? Güncel Faiz Oranları

Ev sahibi olmak umudu ile aldığınız konut kredisini şartlarınızın değişmesi sebebiyle bir süre sonra ödeyemez duruma gelebilirsiniz. Yahut ev kredisini aldıktan sonra düşen faizlerden faydalanmak için kredi borcunuzu yapılandırmak isteyebilirsiniz. Kredi aldığınız banka yerine daha düşük faiz seçenekleri olan başka bir bankaya borçlanma talebiniz olabilir. Tüm bunlar bankacılık sektöründe müşteriye fayda sağlayan durumlardır. Fakat bankalar da kendi işlerini korumak amacı ile bazı yaptırımlar uygular. Bu yaptırımlar kişinin yapılandırma işlemini bir fırsat haline dönüştürmesini de engelleyebilir.

Ev Kredisi Yapılandırma

Krediler alanında müşterinin ödeme kolaylığına ulaşması veya çeşitli fırsatlardan faydalanması için yapılandırma işlemleri yapılır. Bu durum kredi ödeme zorluğu yaşanılan dönemde oldukça yardımcı olur. Ev kredileri bankalar tarafından iki şekilde değerlendirmeye alınır. Bunlardan ilki konut kredisi yapılandırma iken ikincisi de konut kredisi refinansman. Konut kredisi yapılandırma olayı; banka değişikliği yapmadan aynı banka içinde kredi faizini güncel faiz oranlarına düşürme işlemleridir. Kredi ödemelerinde zorlanan kişiler için konut kredisini yeniden yapılandırma durumu mevcuttur. Diğer bir durum ise; konut kredisini başka bir bankaya güncel faiz oranları ile transfer etme işlemidir. İşte bu işleme de refinansman adı verilir. Bu işlemlerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Kredi yapılandırmanın faydaları;

  • Eğer yapılandırma yapılan faiz oranı mevcut kredinizin faiz oranından düşük ise toplum borç düşer.
  • Kredi ödeme planı maaş durumu veya diğer ödemelere göre yeniden yapılandırılır.
  • Vade süresi uzatılarak, aylık ödenen taksit miktarından azalış görülür.
  • Faiz yapısında önemli değişiklik olur.

Bu amaçla bankanızın yapılandırma veya refinansman işlemlerindeki tavrını iyi bilerek gereken işlemleri yapınız.

Konut Kredisi Yapılandırma Ücreti

Konut kredileri her daim yapılandırmaya müsait olmuyor. 2016 yılında ev kredisi faiz oranları % 1,25’lerden %0,60’lara kadar düşüş göstermişti. Bu dönemde birçok kişi bankalara kredi yapılandırma başvurusu ile müracaat etmişti. Fakat yapılandırma ve refinansman konusunda tam bilgi sahibi olamayan kişiler bu süreci iyi yönetemedi. Faiz oranları düşürüldüğünde kendi bankasından kredi yapılandırması yapmak isteyenler oluyor. Refinansman yani başka bankaya kredinin transferi ek masraflar yüzünden pek karlı değildir. Kredi yapılandırma işleminde ise ilgili bankanın piyasa faiz fiyatına düşmemesi ve yapılandırma için fazla faiz uygulaması yüzünden bu durum da pek karlı olmayabiliyor. Bu tür işlemlerde bankalar müşterilerinden dosya masrafı, erken borç kapatma kredisi ve ekspertiz ücreti alır. Bu yüzden zarara uğramamak ve fazladan ücret ödememek için bankanızın konu ile ilgili yapılandırma ücretlerini bilmenizde fayda var.

Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları

Konut kredisi yapılandırma ve refinansman işlemlerinde ödeme planında değişiklik olur. Bu yüzden yapılandırma faiz oranları değişir. Yapılandırmada kalan kredinin ana parası üzerinden vadesi 36 ay altında olanlara %1, 36 ayın üzerinde olanlara ise %2 yasal ceza uygulanır. Bunun yanında bazı bankalar farklı durumlarda ödenecek ücreti artırabiliyor. Bu yüzden yapılandırma talebinden önce dikkatli olmak gerekir. Kredinin başka bankaya transferi durumunda eve yeniden bir eksper gönderilir.  Tapuda ipotek değişecek ve ipotek masrafı oluşacak. Hali ile ek masraf ödemek durumunda kalacaksınız. Bu tür durumlarda kredi aldığınız banka ile kredinizi taşımak istediğiniz banka arasında iyi iletişim kurarak süreci daha karlı yönetebilirsiniz.

Konut kredisi yapılandırma işlemlerinden dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Eğer bankanın güncel kredi faiz oranı sizin ödediğiniz faiz oranının düşük değil ise yapılandırma akıllıca bir işlem olmayacaktır. Bu krediyi refinansman yapmak istediğinizde ise diğer bankanın faiz oranları arasındaki farkın büyük olmasına bakmalısınız. İki faiz oranı arasında 15-20 puan gibi düşük farklar var ise kar elde edemezsiniz. %1,25 olan faiz oranı %1,20 ye düştüğünde konut kredisini kapatırsanız, bu hareket size kazanç sağlamaz. Fakat faiz oranında 40-45 puanlık düşüşlerde yapılandırma veya refinansman büyük kazanç getirebilir. Bankaların konut kredisini erken kapatma cezası olarak ödemekle yükümlü kıldığı %2’lik cezayı ve ek masrafları da göz önünde bulundurarak size en uygun yöntemi seçersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.