Kamu Dünyasına Dair

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi? Güncel Banka Faizleri

Kira derdinden kurtulup bir ev sahibi olmayı kim istemez ki. Kendi evini istediği türde dekore edip yapılandırmak herkesin hayali. Bu amaçla son yıllarda banka yollarını sıkça aşındırır olduk. Bankaların Mortgage programı ile verdikleri konut kredileri ile kişiler diledikleri evlere sahip olabiliyorlar. Bankaların verdikleri konut kredileri uzun vadeli ve uygun faiz seçenekleri ile birlikte çok cazip hale gelmeye başladı. Kişi konut kredisi kullanarak satın aldığı evi daha sonra uzun vadede sanki eve kira ödüyor gibi bankaya kredi taksidi şeklinde öder. Üstelik vade sonunda kişi evin de sahibi olur. Bankalar müşteri kazanmak amacı ile faiz fırsatlarında ve vade seçeneklerinde her yıl değişiklikler yapar. Bu durumdan en çok vatandaşlar faydalanır. 2017 yılının konut kredisi faiz oranları aşağıdaki gibidir.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların verdiği konut kredilerinde vade süresi ve kredi miktarı arttıkça faiz miktarında da değişiklikler olur. Yani kısa sürede düşük faizler ödeyeceğiniz konut kredisinin aylık taksit miktarı da fazla olur. Kredileri kısa vadede ödemenin faydaları vardır. Çünkü devlet tarafından belirlenen faiz oranları her yıl değişir. Bu da ilk yıl ödediğiniz konut kredisi faizinin diğer yıl aynı kalmayacağını gösterir. Fakat kısa vadede ödemek demek aylık taksitlerin yüksek olması demektir. Aylık geliri yüksek olmayan kişiler dolayısı ile kısa vadede ödeyemez. 2017 yılı güncel konut kredisi faiz oranları ve birkaç bankanın faiz oranları aşağıdaki gibidir.

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi? Güncel Banka Faizleri

Yukarıda 100,000 TL konut kredisinin vadeye göre değişen faiz ve taksit seçenekleri bulunuyor.

Ekim ayı itibarı ile en uygun faizle konut kredisi veren bankalar ise yukarıdaki gibidir.

Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

2016 yılında referandum öncesinde piyasalar oldukça kötü ilerliyordu. Doların sürekli yükselişi durdurulamıyor, bu da ekonomiyi kötü etkiliyordu. Referandum sonrasında Başbakan’ın tüm kurum ve kuruluşlara ”faizler düşürülsün” emrinden sonra ülkede faizler kademeli olarak düşmeye başladı. 2016’da konut kredisi faiz oranları devlet bankalarında %1,15 ve %1,25 civarında seyrediyordu. Bu olaydan sonra faizler %0,99 ile % 80 arasında düşüş yaşadı. Akabinde özel bankalar da faizlerde düşüş yapmaya başladı. İş bankası, TEB, Garanti, Denizbank gibi bankalar konut kredisi faizlerini düşürdü. Yıl sonuna doğru bazı bankalarda faizler %65’e kadar indi. Fakat 2016 yılında yaşanan üzücü olaylar ve bunun sonucunda bozulan ekonomi tüm sektörlerde negatif etki yaratmıştı. OHAL etkisi ile düşüşte seyreden piyasalar 2016 yılı Temmuz ayı sonrasında da böyle devam etti. Faizlerin düşmesi herkesi olumlu etkilemedi. Bu durumu fırsat bilen ev sahipleri ev fiyatlarını aşırı yükseltti. Düşük faizlerden vatandaş yine verim alamadı. Daha sonra düşük olan faizler 2017 yılı başlarında tekrardan yükseldi.

2017 yılının ilk aylarından beri tüm bankalar konutta kredi faiz oranlarını %1’in altında tutmamaya çalışıyor. Şu anda piyasada %1’in altında faiz oranı ile konut kredisi veren banka mevcut değil. Şu anda 2016 yılı ile değerlendirildiğinde 100.000 TL için 6.000 TL daha fazla faiz ödüyoruz. Kredi faizleri ne zaman düşer sorusu ise son 6 aydır en çok sorulan sorular arasında.

2018 yılına girerken ekonominin gidişatı, Merkez Bankası’nın tutumu değerlendirildiğinde faizler düşecek gibi görünmüyor. Hatta yeni yılda artacak olan zamlarla beraber faizlerin de yüksek oranda artacağı tahminler arasında. Bu durum bu yıl ev kredisi almış olanları korkutmasın. Bildiğiniz gibi bankaların kredi yapılandırması konusunda net tavırları ile 2017 yılında birçok vatandaş mağdur oldu. Daha önce konut kredisi alan kişiler düşen faiz oranlarından faydalanamadı. Çünkü bankalar faiz ve kredi yapılandırmasının mümkün olmayacağını açıkladı. Bu düşük faizli kredilerden sadece yeni kredi alacaklar faydalanabildi. Bu durumun bir benzeri de 2018 yılında yaşanacak. Eğer bu yıl içinde bir konut kredisi almışsanız, 2018 yılında artan faiz oranları size etki etmeyecektir. Yeni yılda değişen faiz oranlarından sadece bu yılda kredi alanlar sorumlu olacaktır. 2017 yılı bitmeden en uygun faiz seçenekleri ile konut kredisi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.