Kamu Dünyasına Dair

KMH Nedir? Kredili Mevduat Hesabı İle Alakalı Tüm Detaylar

Bankaların, kurum olarak kazanç sağlama yoluna giderken aynı zamanda müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda sundukları çeşitli seçenekler ile hizmet verir. Bankalar tarafından sunulan hizmetlerin her birinin farklı amaçları bulunur. Böylelikle bütçe olarak farklı kademelerde olan kişiler tek bir çatı altında toplanabilir. Bireyler bankalar tarafından sunulan bu seçenekler doğrultusunda kendileri için en uygun tercihi yapmaya çalışır. Kredili mevduat hesabı da bu hizmetler arasında yer alır. Bu hesap hem bireysel hem de ticari müşteriler tarafından açılabilir.

Bireysel müşteriler tarafından kullanılan krediler genellikle kısa bir süre içerisinde ödenmediği için bu kişiler faiz yükümlülüğü altına girer. Bu nedenle hesap faiz ödemeleri ile birlikte eksiye düşer. Bu da aylık gelirin aşılması anlamına gelir. Bu nedenle bireysel müşterilerin açtıkları kredili mevduat hesabına özellikle dikkat etmesi büyük önem taşır.

Diğer yandan ticari müşteriler bu hesabı gün içinde kullanır. Bu hesapların gün içinde kapanmaması halinde kredi işlemeye başlar. Eksi olarak kullanılan bakiyelerin olması halinde mesai bitimine kadar bu bakiyenin kapatılması gerekir. Aksi takdirde kredi kullanılmış gibi görüneceği için faiz ödemek ile yükümlü olursunuz. Fakat KMH ve gün içinde yapılan bu kullanımlar ticari şirketler için büyük önem taşır. Bu nedenle de bankalar imkan verdiği sürece bu tür hesaplar kullanılır. Şirketlerin alacaklarını geç alması halinde ödeme yapmaları gerektiği zaman bu tür hesaplar kullanılır. İşte bu tür sebeplerden dolayı KMH nedir sorusunun cevabının iyi bir şekilde verilmesi gerekir.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Tüketicilerin imdadına yetişen bir kredi türü olan kredili mevduat hesabı, kredi ile kredi kartından çekilen avans arasında bir hizmet olarak sunulur. Vadesiz bir mevduat hesabına kredi limitinin koyulması halinde bu mevduat hesabı ortaya çıkar. Birçok mevduat çeşidi olduğu gibi her mevduat çeşidinin de kendisine has avantajları bulunur. Kredili mevduat hesabı ise bu mevduat türlerinin ayrı bir noktada vadesiz mevduat hesabının altında yer alır. Vadesiz mevduat hesabıyla ilişkilendirilen bu hesaba bir limit tanımlanır ve bu limit gayri nakdi kredi seçeneği ile benzerlik gösterir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Vadesiz hesaba entegre bir şekilde sunulan KMH, hesapta biriken para, maaş ve tasarruf harcamaları sonucunda bitmesi durumunda ve otomatik ödeme talimatının bulunması halinde hesabınızda para olmadığı için kredi mevduat hesabı devreye girer.

Kredili mevduat hesabı kullanacak olan kişilerin kredi kullanımı, nakit avans ve buna benzer hizmetlerde olduğu gibi faiz ödemesi de yapmalıdır. Bu hesaba koyulmuş olan limiti kullanmanız halinde faiz ödemesi yapmak bir zorunluluk haline gelir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur:

  • Bankalar müşterilerin kredi notuna bakarak KMH’nin limitini belirler. Bu hesaba sahip olmak isteyen kişilerin kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notunuzun düşük olması halinde ise kredi notu yükseltme yöntemlerini kullanmanız gerekir. Diğer yandan bankalarda teminatınız olması limitinizi yükseltecek sebepler arasında yer alır.
  • Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise KMH’nin hangi hesaba bağlanılacağı olur. Bireylerin faiz oranları, banka tarafından sunulan avantajlar ve ortaya çıkacak olan masrafları kontrol ettikten sonra bir karar varması önem taşır. Bu noktada birçok banka arasında karşılaştırma yapmanız gerekir.
  • Eksi bakiye üzerinden işleyen faiz hesabı, kredi alırken yapılan faiz hesaplama formülü ile aynı şekilde işler.
  • Bankalar çeşitli sebeplerden dolayı komisyon, vergi ve buna benzer ücretleri tahsil eder. Kimi zaman bu tahsilatlar KMH üzerinden alınır. Bu nedenle müşterilerin aklında KMH tahsilat nedir sorusu oluşur. KMH tahsilat, bankaların müşteriye ait hesaplarda para olmaması durumunda tahsil edilmesi gereken ücretlerin müşterinin onayı doğrultusunda alınan tutarları işaret eder.

Bu tür hesaplar genellikle ticari şirketlerin kullanacağı türden hesaplardır. Hesaba ihtiyaç duyan kişiler gelir durumunu iyi bir şekilde ayarlayamıyor demektir. Bu hesaba birkaç kez ihtiyaç duymak pek bir sorun teşkil etmese de sürekli olarak bu hesabı kullanmanız halinde hesabınız eksiye düştükçe gereksiz yere faiz ödemeye başlarsınız. Ödediğiniz faiz yükünün birikerek artması ise sizi finansal açıdan zor bir duruma sokar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.