Kamu Dünyasına Dair

E-Devlet Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

E-devlet hizmetlerinin yaşamımıza girmesiyle birlikte önceden daha uzun sürelerde hallettiğimiz işlemleri internet aracılığıyla saniyeler içerisinde gerçekleştirebilmekteyiz. Yüzlerce e-devlet hizmetinden faydalanmak için yalnızca TC kimlik numarası ve e-devlet şifrenizi bilmeniz yeterli olacaktır. Bu sistem sayesinde kolaylıkla edinebileceğiniz belgelerden birisi de e-devlet hizmet dökümüdür. Devlet kurumlarının internet altyapısı kullanarak verileri vatandaşlara açmasından önce e-devlet hizmet dökümü gibi belgeleri edinmek için şirket bünyesindeki muhasebeciden çıktı istemeniz ya da herhangi bir sosyal güvenlik kurumu merkezine başvurmanız gerekmekteydi. Özellikle kötü niyetli işverenler ya da farklı hesaplar peşinde olan muhasebeciler yüzünden bu belgelerde bazı oynamalar yapılmakta ve çalışanlar yanlış bilgi verilmek kaydıyla mağdur edilmekteydi. İlk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sitesinin devreye girmesi ve daha sonra e-devlet hizmet dökümü servisinin açılması ile beraber bu tip durumların önüne geçilmiş oldu.

E-devlet servisi üzerinden hizmet dökümü alıp sigorta ödemelerinizi incelemek ve prim hesaplamaları yapmak için yukarıda da belirttiğimiz üzere TC kimlik numaranızı bilmeniz ve bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Henüz hayatımıza yeni sayılabilecek bir tarihte giren e-devlet şifresi birçok vatandaşta bulunmamaktadır. Bu şifreyi edinmek için size en yakın mesafedeki PTT şubesine giderek içerisinde şifrenizin olduğu bir zarf edinebilirsiniz. Sizin için rastgele oluşturulup zarfın içinde tarafınıza sunulan şifreyi daha sonra sisteme giriş yaptıktan sonra dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. E-devlet giriş yapma işlemi için ihtiyaç duyulan şifreyi unutmanız durumunda sıfırlama işlemini daha kolay yapabilmek adına sisteme cep telefonu numaranızı girmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede unuttuğunuz şifreyi yeniden PTT ofisine gitmeye gerek kalmadan sıfırlayabileceksiniz. Sisteme cep telefonu numarası tanımlamadıysanız şifrenizi unuttuğunuz zaman yeniden PTT merkezine giderek yeni bir zarf almanız gerekecektir.

SSK Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hizmet dökümü sorgulama işlemleri için internetten faydalanabilirsiniz. İsimden SSK hizmet dökümü sorgulamak istiyorsanız çalıştığınız kurumun muhasebe departmanına ya da herhangi bir SGK binasına başvurmanız gerekmektedir.

 • E-devlet hizmet dökümü almak için ilk olarak yazımızın devamında sizlere sunduğumuz linke tıklayarak ilgili sayfayı açmanız gerekir.

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere sayfanın sağ tarafında bulunan giriş yazısına tıklayınız.

 • Sisteme giriş için butona tıkladıktan sonra önünüze açılan pencerede giriş için tarafınızdan istenen T.C. kimlik no ve e-devlet giriş şifrenizi yazınız.
 • Bilgilerinizi yazdıktan sonra sayfanın altında mavi bir kutucuk içerisinde yer alan “sisteme giriş” yazısının yer aldığı butona tıklayınız.
 • Giriş butonuna tıklamanızla birlikte sistemde devlet tarafından sizin yapmanıza imkan tanınan bütün işlemleri gerçekleştirebilecek ve hizmetlerden faydalanabileceksiniz.

 • SGK prim sorgulama hizmetinden yararlanmak için sol kısımdaki menünün ilk sırasında bulunan e-hizmetler yazısına tıklayın.
 • Bu yazıya tıklamanız ile birlikte e-devlet hizmet dökümü sorgulaması ile birlikte yüzlerce hizmetin yer aldığı sayfaya ulaşacaksınız. 
 • Bu sayfada bütün hizmetler A’dan Z’ye doğru alfabetik bir sıralamada karşınıza çıkacaktır.

 • E-devlet hizmet dökümü almak için yapacağınız işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde gerçekleştirildiği için bu alfabetik sıralamada S harfine gelmeniz gerekmektedir.
 • S harfine gelmek için isterseniz telefonunuzun dokunmatik ekranı ya da bilgisayarınızın faresi yardımıyla ekranı S harfine kadar kaydırın ya da CTRL+F tuşlarına basıp arama kutucuğuna SGK yazıp arama komutu verin.
 • E-devlet sigorta sorgulama ve hizmet dökümünü almak için sistem tarafından 4A, 4B ve 4C ayırt edilmeksizin tüm alt birimlerin yer aldığı ortak hizmetler başlığının altında ikinci sırada bulunan SGK Tescil – Hizmet Dökümü yazısına tıklayınız.
 • E-devlet hizmet dökümünüzü 4A, 4B ve 4C bünyesinde ayrı ayrı görmeniz de mümkündür. Bu işlemi yapmak için ortak hizmetlerin yer aldığı başlık yerine ilgili servisin bulunduğu alt başlığa gitmeniz gerekecektir.

 • SSK bünyesinde sigortası yatırılan ve primleri ödenen bir kişi hizmet dökümünü almak istiyorsa “4A Hizmetleri” adına sahip alt başlığın içinde yer alan “4A Hizmet Dökümü” yazısına tıklayıp istediği dökümü elde edebilir.

 • Bağkur’a bağlı olarak primleri ödenen bir vatandaş ise e-devlet hizmet dökümü alabilmek için “4B Hizmetleri” başlığına gelip bu başlığın altında yer alan “4B Ödeme Dökümü” linkine tıklamalıdır.

 • Emekli Sandığı, yani 4C bünyesinde primleri ödenen kişiler ise Sosyal Güvenlik Kurumu servislerinin içerisinde yer alan “4C Hizmetleri” alt başlığına gelmek koşuluyla bu başlık altında karşılarına çıkan “4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü” yazısına tıklayabilirler.

E-Devlet Üzerinden Hizmet Dökümü Almak İçin TIKLAYINIZ!

SSK Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Sigortalar Kurumu’na prim ödemesi yapıp emekli olmak isteyen vatandaşlar bu konuda iki tip sorgulama yapabilirler. Bunlardan birisi emeklilik kaydının sorgulanması, diğeri ise emeklilik tarihinin sorgulanmasına dayanmaktadır.

 • Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu yazının devamında karşınıza çıkan ilgili bağlantıya tıkladıktan sonra aşağıda sıraladığımız talimatları takip etmeniz gerekmektedir.


 • Bağlantıya tıkladıktan sonra önünüze açılan pencerede yukarıdaki ekran görüntüsündeki form yer alacaktır.
 • Bu formda ilgili alanlara cinsiyet, doğum tarihi, sigorta kapsamındaki hizmete başlangıç tarihi, SSK kapsamında ödenen primlerin toplam gün sayısı, diğer sandıklar için ödenmiş olan günlerin toplam sayısı, askerlik durumuna denk gelen gün sayısı, fiili ve yurtdışı gün sayısı gibi bilgileri girmeniz gerekecektir.
 • İlgili bilgileri yazdıktan sonra “gönder” yazısına tıklayıp ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

SSK Üzerinden Emeklilik Tarihi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

 • Emeklilik tescil sorgulama işlemi yapmak için ise e-devlet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
 • SSK kapsamında emeklilik kaydınızın olup olmadığını öğrenmek için yazının devamında bulunan bağlantıya tıklayın.

 • Aşağıdaki linke tıklamanızın ardından önünüze üstteki görselde yer alan sayfa açılacaktır. Bu bölümde ekranın orta kısmında gördüğünüz kimlik doğrulama butonuna tıklayın.


 • Kimlik doğrulama butonuna tıkladıktan sonra önünüze düşen ekranda gerekli boşluklara nüfus cüzdanınızdaki kimlik numarası ve e-devlet için gerekli olan şifreyi yazıp “sisteme giriş” bağlantısına tıklayın.

 • Eğer sistemde bir emeklilik kaydınız bulunuyorsa bu kayda ilişkin bilgiler ve tarafınızın bilmesi gereken detaylar önünüze çıkacaktır. Şayet emeklilik durumunuz devlet tarafından henüz tescil edilmediyse üstteki görselde de olduğu gibi sistem bünyesinde 4A emeklilik kaydınızın yer almadığına ilişkin bir uyarı alacaksınız.

 E-Devlet Sisteminden Emeklilik Kaydı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.