Kamu Dünyasına Dair

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017

Her geçen gün birileri evlenerek dünya evine giriyor. Düğün başta olmak üzere birçok konuda masraf yapan taraflar nakde ihtiyaç duyuyor. Devlet hem evliliği hem de çocukları desteklediği için bu noktada destek veriyor ve yeni evlenenlere devlet yardımı yapılıyor.  Evlilik kredisi olarak bilinmekte olan bu destekler birkaç banka tarafından sunuluyor olsa da devlet tarafından herhangi bir miktarda destek almıyor. Buna karşın devlet çeyiz hesabı olarak bilinen ve birçok banka nezdinde açılabilen bu hesaplara destek veriyor. En uygun evlilik kredisi olarak sizlere sunabileceğimiz iki kredi olmak ile birlikte, evlilik kredisi nasıl alınır sorusunun ve evlilik kredisi şartlarının neler olduğundan da bahsedeceğiz. Devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar kapsamında sizlere Yapı Kredi bankasından bahsedecek ve daha sonra da devlet destekli çeyiz hesaplarını kaleme alacağız.

Yapı Kredi Evlilik Kredisi

Evlilik tarihi yaklaşan bu ödenmesi gereken birçok masrafın olduğu günlerde çiftler nişan, düğün ve balayı gibi masraflar bir yana aynı zamanda oturulacak olan evin telaşı ile birlikte oldukça dertleniyor olsa da Yapı Kredi Bankası bu noktada devreye girerek sizlere yardımcı oluyor. 48 aya kadar varan aylık vade fırsatları ve masraf yapısı oluşturmakta olan kredi çeşitleri sayesinde bütçenizi zorlamaya gerek duymadan dilediğiniz şekilde kredi çekebilir ve bu kredinin geri ödemesini hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Bu kredinin faiz oranları müşteriden müşteriye göre değişiklik gösterebilmekte olup başvuru ve kredi kullanımı sırasında da değişiklik gösterebilir. Başvuru için gereken belgeler ise şu şekilde belirlenmiş bulunuyor;

  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Kira geliri olması halinde tapu ve kira kontrat fotokopisi
  • Emekli bireyler için maaş cüzdan fotokopisi
  • Serbest meslek erbabı olan kişiler için son vergi levha fotokopisi
  • Son iki aya ait güncel maaş bordrosu ya da antetli kağıda yazılmış ve şirket yetkilileri tarafından imzalanmış olan maaş yazısı, yetki belgesi ve şirket imza sirküleri
  • Su, telefon, doğalgaz ya da elektrik gibi abonelik gerektirmekte olan hizmet ile ilgili olup işlem tarihinden üç ay önce içinde ve kişinin kendisi adına düzenlenmiş olan bir fatura belgesinin aslı ya da kişi adına düzenlenmiş olan bir fatura belgesinin aslına ya da son üç ay içinde Adres Paylaşım Sisteminde güncel bilgilere sahip olan ikametgah belgesine ihtiyacınız olur.

Bu krediye başvurmak için internet üzerinden Kredi Şimdi uygulamasını kullanabilir, en yakın Yapı Kredi şubesine gidebilir, Yapı Kredi Telefon Bankacılığı numarası olan 444 0 444 numarasını arayabilir ya da kısa mesaj yolunu kullanabilirsiniz.

Kısa mesaj yolu için Kredi Türünü yazmalı, bir adet boşluk bırakmalı, T. C. kimlik numaranızı yazmalı, bir adet boşluk bırakmalı ve aylık gelirinizi yazmalısınız. Daha sonra bu kısa mesajı 4411’e göndermeniz gerekiyor.

Akbank’tan Düğün Kredisi

Hayatınızın en özel anlarından birinde masrafsız bir evlilik kredisi, Akbank Düğün Kredisi sayesinde bu günün keyfini doyasıya çıkarmanız mümkün. Evlilik kredisi başvuruları ise Akbank şubeleri üzerinden yapılabiliyor. Fakat evlilik kredisi şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. 31 Ağustos 2017 tarihine dek Kiralık Kasa fırsatı ile yapılabilecek olan Düğün Kredisi başvurularından faydalanmak için aşağıda yer alan belgeleri getirmeniz gerekiyor.

  • Sürücü belgesi ya da nüfus cüzdanını aslı  ve fotokopisi
  • Akbank maaş müşterisi olan kişiler hariç olmak üzere maaş bordrosu ve gelir belgesi
  • Gerekli görülmesi halinde ikametgah teyidi

Akbank Çeyiz Hesabı

Akbank evlilik masraflarınızda sizlere aynı zamanda çeyiz hesabı ile birlikte destek olarak rahat bir şekilde birikim yapmanızı ve gelecekte rahat etmenizi sağlıyor. Üstelik yapılacak olan birikimlerin üzerine devlet tarafından yapılacak olan katkı sayesinde çok daha fazla kazançlı olarak işlem yapabilmeniz mümkün.

Akbank çeyiz hesabı ile birlikte mevduat hesabı ya da kredi kartı üzerinden düzenli bir şekilde ödeme talimatı vererek bütçenizi sarsmadan birikim yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi

Ziraat bankası evlilik kredisi olarak bilinen fakat esasında çeyiz hesabı olan bu destek, yine yeni evlenenlere devlet yardımı ile birlikte veriliyor. Fakat evlilik kredisi şartları kapsamında yerine getirilmesi gereken bazı koşullar var.

18 Nisan 2016 yılından itibaren çeyiz hesabı açtıracak olan kişiler en az üç yıl boyunca birikim yapmaları ve 27 yaşını doldurmadan önce evlenmeleri halinde yeni evlenenlere devlet yardımı kapsamında en fazla %20 oranında destek alabilir.

Evlilik kredisi başvurusu için 24 yaşını doldurmamış ve daha önce hiç evlilik yapmamış olan Türk Vatandaşı ya da 5901 sayılı kanunda yer alan Türk Vatandaşlığı Kanunun 28. maddesi kapsamında yer alan kişiler bu hesaba başvurabilir.  Bu bir yana 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapmış olup bu tarihten başlamak üzere 6 ay içinde belgeleri ile birlikte başvuruda bulunan kişiler devlet katkısından faydalanabilir. Fakat her halükarda bu kişilerin düzenli bir şekilde evlenmeden önce üç yıl boyunca ödeme yapması gerekir. Düzenli ödemeler aksatıldığı takdirde devlet desteği de iptal olur.

Devlet katkısı azami tutarı ile düzenli bir şekilde yapılan ödemeler için belirlenmiş olan alt ve üst sınırlar her yıl içinde yapılacak olan yeniden değerlendirme işlemlerinin ardından yeniden değerlendirme oranına göre artış gösterir.

Üst sınırın aşılmaması kaydı ile bireyler hesaplarına istedikleri kadar para yatırabilir.

Hesap açılışı sırasında bir kez de olsa üst limitin üstünde bir meblağ yatırmanız mümkün.

Çeyiz hesabı ortak bir şekilde açılamaz ve yalnızca TL cinsinden açılabilir.

Her bir birey adına en fazla bir tane çeyiz hesabı olabileceği gibi, çeyiz hesabı arasında geçiş işlemi de yapılamaz.

Hesapta yer alan bakiye tutarının asgari ödeme tutarının altında düşmemesi halinde yılda iki kez birikiminizi çekmeniz mümkün.

İş Bankası Evlilik Kredisi

Her ne kadar İş Bankası evlilik kredisi olarak biliniyor olsa da Türkiye İş Bankası yalnızca çeyiz hesabı sunuyor. Dilediğiniz takdirde bir ihtiyaç kredisi çekerek evlilik masraflarınızı uygun faiz oranları ve kredi vade seçenekleri ile karşılamanız mümkün. Çeyiz hesabı sayesinde gelecekte kredi çekme ihtiyacı duymadan bizzat biriktirmiş olduğunuz paralar sayesinde ve bu meblağlara devlet tarafından yapılacak olan ve %20 oranına kadar varan destekler ile birlikte evliliğinizi huzurlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

24 yaşını doldurmamış olan çocuk ve gençler adına açılabilecek olan bu hesap için başvurular Türkiye İş Bankası şubelerinde yapılıyor.

İster aylık asgari ya da azami tutarlar üzerinden ister ise üç aylık asgari ve azami tutarlar üzerinden ödemeler yapabileceğiniz bu kredi ile birlikte yıllar sonra yalnızca kendi ve devlet tarafından yapılmış desteğin birikimi ile dünya evine girebilirsiniz.

Bu hesap ile ilgili detaylara aşağıda yer alan link sayesinde ulaşmanız mümkün.

Türkiye İş Bankası Çeyiz Hesabı İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.