Kamu Dünyasına Dair

Bebek Parası Alabilmek İçin Başvuru Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devlet, çocuk sahibi olan ebeveynlere sosyal devlet anlayışı gereği birtakım yardımlar sunmaktadır. Doğum parası olarak bilinen bu yardım, ebeveynlerin çocuklarının eğitiminden beslenmesine kadar pek çok ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla verilir. Günümüzde bebek parası ile süt yardımı genellikle karıştırılır. Ancak devlet tarafından sunulan bu iki yardım miktar olarak birbirinden farklıdır. Çocuk sayısına göre farklı miktarlarda ödenen doğum yardımının genç nüfusu artırmak, bebeğin ihtiyaçlarının bir kısmına yardımcı olmak gibi amaçları vardır. Emzirme ödeneği olarak da bilinen süt parası ise ailelerin sigorta durumuna göre bir defaya mahsus olarak verilir.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Ebeveynlerin doğum parası alabilmeleri için anne veya babanın SSK ya da BAĞ-KUR kapsamında çalışıyor olması şart.

Öte yandan:

 • En az 120 günlük prim ödemesinin de tamamlanmış olması gerekir.
 • Çalışmayan anneye doğum parası yardımı da bazı koşullar sağlandığı takdirde yapılan yardımlar arasındadır.
 • Kadının çalışmadığı ancak eşinin çalıştığı aileler bebek parasından faydalanma hakkını sahiptirler.
 • Sigortalı ve mavi kartlı olan ebeveynler de doğum parasından yararlanabilirler.
 • Yalnız anne ve babanın her ikisinin de Türk vatandaşı olması gerekiyor.
 • Sadece annenin veya sadece babanın Türk olması durumunda da yine bebek yardımından faydalanılabilir.

Çalışan memur anneler doğum parası alabilmek için aşağıda bahsedilen kurumlara başvuruda bulunabilecekleri gibi çalıştıkları iş yerine de başvuru yapabilirler. Yardım konusuyla iş yerlerinin maaş tahakkuk birimleri veya personel birimleri ilgilenirler. Doldurulan doğum yardımı başvuru formu, ilgili bakanlığa iletildikten sonra işlem sonlanır.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası almak isteyen ailelerin öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, ilçe kaymakamlıklarına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmaları gerekir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise konsolosluklara veya büyükelçiliklere müracaat edebilirler. Başvurular yüz yüze yapılabileceği gibi kargo veya posta aracılığıyla da yapılabilir.

Doğum Parası için Gerekli Evraklar

Bebek parası başvurusu esnasında istenen belgelerin başında doğum raporu gelir. Doğum raporunda, son dört ay içerisinde ödenen primlerin yazılı olması gerekir ve doğum yardımı başvurusu esnasında belgenin aslına ihtiyaç duyulur.

Bu belgeler:

 • Annenin veya babanın kimlik fotokopisi ve doğan bebeğin kimlik fotokopisi ile kısa sürede başvuru yapılabilir.
 • Doğum raporu, aynı zamanda iş göremezlik raporu olarak da adlandırılır. Diğer ihtiyaç duyulan evrak ise doğrum belgesidir.
 • Doğum belgesinin aslını mutlaka doğum yapılan hastaneden temin etmek gerekir.
 • Son olarak da doğum yapan annenin ve doğan bebeğin kimlik fotokopisine ihtiyaç duyulur.

Doğum Parası Sorgulama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen doğum parası, e-Devlet üzerinden veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi web sitesinden sorgulanabilir. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için e-şifre, mobil imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı gibi farklı giriş yöntemleri tercih edilebilir. Ancak e-şifrenin kullanılabilmesi için en yakın PTT şubesinden şifre alınmalıdır. PTT şubesinden alınacak şifrenin karşılığında 2 TL ödeme yapılmalıdır. Şifrenin unutulması halinde sisteme kayıtlı bir e-posta adresi ya da cep telefonu varsa şifre yenileme işlemi yapılabilir. Aksi takdirde tekrardan PTT şubesinden şifre almak gerekebilir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra “Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır” ibaresine ulaşılıyorsa başvuru henüz sonuçlanmamıştır. Ancak başvuru işleme alınıp sonuçlandı ise direkt ekranda görülecektir. Başvuru neticelendi ise ikametin bulunduğu yerdeki PTT şubesinden kolayca para temin edilebilir.

Doğum yardımı sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

Doğum Parası Ne Kadar?

Anneye 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan:

 • 1. çocuklarından dolayı 300 TL,
 • 2. çocuklarından dolayı 400 TL,
 • 3. ve sonraki çocuklarından dolayı da 600 TL para verilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ödenen bu tutarların yanı sıra özel durumlardan dolayı doğum parası miktarlarını artırabilir.

Doğum Parası Ne Zaman Ödenir?

Eğer doğum parası almak için başvuru yapılmışsa, doğumu takip eden ilk 1 hafta 10 gün içerisinde annenin hesabına veya PTT şubesine ödeme yapılır. Ancak ödemenin çıkıp çıkmadığı sık sık kontrol edilmelidir. Yoksa paranın geri iadesi yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.