Kamu Dünyasına Dair

Doğum Parası Nasıl Alınır? Kaç Günde Yatar?

Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler bir süredir doğum yardımı alabiliyor. Devlet tarafından verilmekte olan doğum yardımı birinci, ikinci ve üçüncü çocuklar için aileye veriliyor. Bu para üzerinden herhangi bir miktarda haciz ya da kesinti uygulanmadığı için de ailelerin yüzü gülüyor. Bir nevi çocuk yapılması için teşvik olarak ödenmekte olan doğum yardımı ile ilgili olarak birçok kişi yanlış bilgilere sahip. Aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmak için bu konu ile ilgili genel bilgiler vereceğiz. Doğum parası nasıl alınır, kaç günde yatar diye merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Doğum Yardımı Yasası Nedir?

Genç nüfusun artması ve ailelerin çocuk sahibi olması için verilen ve bir yardım olan doğum yardımı ilk çocuk için 300 TL olarak verilirken ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için de 600 TL olarak verilecek. Yani üç tane çocuk dünyaya getiren bir aile toplamda 1.300 TL tutarında doğum yardımı alabilecek. İkiz ya da üçüz doğuran kişiler de aynı şekilde bu yardımdan faydalanabilecek. İlk seferinde ikiz doğuran bir aile 700 TL yardım alırken, ilk çocuğun ardından ikiz doğuran aile 1.000 TL yardım alır.

Doğum Parası Şartları

Doğum yardımı şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğum yardımı almak isteyen kişilerin ilgili yerlere başvurması gerekir.
 • Doğum yardımı almak isteyen ebeveynlerden en az birinin Türk vatandaşı olması gerekir.
 • Mavi kart sahipleri de bu kapsamda doğum yardımı alabilir.
 • Eğer bir evlatlık aldıysanız doğum yardımı almazsınız. Zira doğum yardımı doğrudan sizin olan çocuklar için verilir.
 • Verilecek olan doğum yardım parası 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapılacak olan canlı doğumlar için verilir.
 • Yönetmelik kapsamında her çocuk için yalnızca bir defa ücret ödenir.
 • Bireysel ya da toplu iş sözleşmesi kapsamında işçi ya da işçinin eşine bir ödeme yapılmasına karar verilmişse ödeme tutarının daha az olması durumunda aradaki fark ödenir. Diğer yandan işçi ya da eşine verilecek olan tutarın doğum parasından fazla olması halinde doğum yardımı yapılmaz.
 • Doğum yardımı hiçbir kesintiye uğramadan verilen ve geri alınmayan bir yardımdır.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum yardımı almak isteyen kişilerin Sosyal Hizmet Merkezleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da yurt dışında yaşamakta olan Türk vatandaşların Konsolosluklara gitmesi ve doğum yardımı dilekçe örneğini doldurması gerekir. Diğer yandan kamu kurum ya da kuruluşlarında çalışan kişilerin bu destek için çalışmakta oldukları yere başvurması gerekiyor. Yönetmelik kapsamında doğum yardımı için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin başvuru işlemlerini gerçekleştirmeden önce dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktalara şöyle bir göz atmak gerekirse:

 • Doğum yardımı, kişiye ait nüfus ve yerleşim bilgileri kapsamında yeni doğan çocuk için yapılmış olan kayıt işlemlerinin ardından başvuru yerlerine yapılacak olan iadeli taahhütlü kargo ya da posta yolu ya da bizzat gidilerek yapılır.
 • Annenin sağ ve Türk vatandaşı olması halinde başvuru anne tarafından yapılır. Diğer yandan baba, anne adına da başvuruda bulunabilir. Türk vatandaşı olmayan ya da vefat etmiş bir anne olması halinde ve Bakanlık tarafından belirlenmiş olan zorunlu haller durumunda başvuru baba ya da kanuni temsilci tarafından yapılır. Ebeveynlerin her ikisinin de vefat etmesi durumunda başvuru kanuni temsilci tarafından yapılır.
 • Dilekçe üzerinde kamu kurum ya da kuruluşlarında çalışılıp çalışılmadığı; bu kurum ya da kuruluşlarda çalışılması halinde bireysel ya da toplu iş sözleşmeleri kapsamında alınacak olan ödeme tutarına dair bilgilerin yazılması gerekir.
 • Kamu işçisi olan bir kişi ya da bu kişinin eşinin doğum yapması halinde ilgili işçiye verilecek olan doğum yardımı ödeneği için doğum yapmış olan çalışan tarafından yapılan başvuru sırasında verilecek olan başvuru dilekçesinde yazılan ödeme bilgisi ilgili kamu kurum ya da kuruluşu tarafından onaylandığı takdirde bu parayı alabilirsiniz.
 • Hangi statüde olunursa olunsun kamu kurum ya da kuruluşlarında çalışmakta olan kişiler başvuru dilekçesini kuruma verir.

Doğum yardımı nasıl alınır diye merak ediyorsanız bu adımları atmanız gerekir. Daha sonra 15 gün içerisinde onay işlemi yapılır.

Doğum Parası Ne Zaman Ödenir?

Doğum yardımı parası annenin Türk vatandaşı olması ve sağ olması halinde anneye yapılır. Annenin ölmüş olması halinde ya da Bakanlık tarafından belirlenmiş olan çeşitli zorunlu hallerin olması durumunda doğum yardımı baba tarafından alınır. Diğer yandan çocuğun kanuni temsilcisi olması halinde bu kişinin gerekli şartları yerine getirmesi durumunda doğum parasını alması da mümkün olur. Doğum parası kaç günde yatar diye merak ediyor olabilirsiniz. Doğum yardımı ne zaman alınır diye merak eden kişiler, İl Müdürlüğü tarafından her ayın son iş günü geldiği zaman doğum yardımı için oluşturulacak olan ödeme listeyi birleştirmesinin ardından onaylanması ile birlikte DYS üzerinden elde edilecek olan ödenek talep formu vasıtası ile Bakanlıktan ödeme talep eder. İstenen bu ödenek hızlı bir şekilde İl Müdürlüğüne aktarılır. Daha sonra ise İl Müdürlüğü tarafından bu ödenek bir ödeme listesi halinde getirilip bireylerin T.C. kimlik numarasına göre düzenlenir. Ardından Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne gönderilen bu listede yer alan kişiler Bakanlık tarafından belirlenecek olan tarihlerde doğum yardımı alabilir.

Doğum parası nereye yatar sorusunun cevabı ise PTT şubeleri olur. Bireyler kimlikleri ile birlikte PTT şubesine giderek bu parayı doğrudan alabilir. Diğer yandan kamu kurumlarında çalışmakta olan anne, baba ya da kanuni temsilciler, devlet memurları oldukları için doğum yardımını bir sonraki maaşları ile birlikte alma imkanına sahip olur.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey alınacak olan doğum yardımının sıkı bir şekilde takip edilmesi olur. Zira takip edilmeyen doğum yardımlarının PTT’ye gidilerek alınmaması halinde belirli bir süre geçmesinin ardından geri dönüşü olmadan geri alındığı ve bir daha doğan çocuk için ailenin o parayı almasının mümkün olmadığı bir sürece giriş yaparsınız. Bu nedenle de doğum yardımının ne zaman yatacağı bilgisini takip etmeli ve PTT’ye giderek bu yardımı vaktinde almalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.