Kamu Dünyasına Dair

Araç Sicil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç sicil sorgulama işlemi hem araç sahipleri hem de yeni araç alacak kişiler için son derece önemli bir meseledir. Tıpkı bireylerin sicili olduğu gibi araçların da bir sicili vardır ve bu sicil ihlaller ve cezalar ile hoş karşılanmayan bir hale bürünebilir. Sahip olduğu araç için sicil sorgulama işlemi yaparak aktif durumu kontrol etmek isteyenlerden daha çok yeni bir araba satın almak isteyenler ikinci el araç sicil sorgulaması yapmayı talep ederler. Bu sayede aldıkları aracın başına daha önce ne gelmiş, araç ne gibi hasarlar almış, nerede ve ne zaman kaza yapmış, hangi parçaları değişmiş gibi birçok sorunun cevabına ulaşmak mümkün olacaktır.

Araç Sicil Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç satın almak istiyorsanız ya da aracınızın geçmişi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız kesinlikle yapmanız gereken araç sicil sorgulama işlemi birden çok yöntemle gerçekleştirilebilir. Daha çok ikinci el bir araç satın alan kişinin ileride büyük mağduriyetler yaşamasının ve aldatılmasının önüne geçmek için hayati bir değer taşıyan araç sicil sorgulama işleminizi hem SMS yoluyla hem de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Diğer taraftan emniyete bağlı trafik şubelerine giderek de araç hakkında bilgi alabilirsiniz.

SMS Vasıtasıyla Araç Sicil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Cep telefonlarınızın kısa mesaj hizmetini kullanarak araç sicil sorgulama işlemi yapıp ilgili araca ait hasar ile kaza kayıtları hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Bu sayede satın almayı düşündüğünüz ikinci el bir arabanın geçmişi hakkında fikir sahibi olmanızın önü açılacaktır ve kurum ya da kişilerin sizi bazı yanlış bilgilerle kandırmasına yönelik ihtimal minimuma inecektir.

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone fark etmeksizin tüm mobil operatörleri kullanarak hizmetten faydalanmanız mümkündür. Gönderdiğiniz SMS’ler için 4 Türk Lirası ile ücretlendirileceğinizi hatırlatarak işlemin detaylarına geçelim.

SMS ile sorgulama işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız aracın plaka kodunu yazıp 5664’e kısa mesaj atmanız neticesinde aracın hasar ve kaza geçmişini inceleyebilirsiniz.

Örneğin 5664’e 34ABC123 plakalı araç için SMS gönderdiğiniz zaman aracın hangi tarihlerde kazaya karıştığını, toplam kaç tane kaza geçirdiğini görebileceksiniz. Daha sonra söz konusu kazalara ait detayları incelemeniz de mümkün.

Tarafınıza ulaşan mesajdaki bir kazaya ait eksper raporu, hasar alan ve değişen parçalar gibi bilgileri görmek için PARCA yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plaka kodunu yazın ve daha sonra bir boşluk daha bırakıp kaza tarihini girerek SMS’i 5664’e yollayın.

Örnek: PARCA 34ABC123 05/06/2017

Söz konusu mesajı yolladıktan sonra sorgulama işleminiz tamamlanacak ve 05.06.2017 tarihinde meydana gelen kaza sonucunda tutulan eksper rapor bilgileri size iletilecektir. Bu raporun içinde ilgili kazanın ardından ortaya çıkan hasarın ne kadar işçilik maliyetine sebep olduğu, değişen parçaların hangileri olduğu ve bu parçaların değişimi için kaç para harcandığı gibi bilgiler size sunulacaktır. Bu işlemin ücreti de bütün operatörler için 4 Türk Lirası değerindedir.

Aynı yöntemin devamında kaza tespit tutanağını görmeniz de mümkündür. KTT olarak da bilinen kaza tespit tutanağına ulaşmak için KT yazıp bir boşluk bırakarak aracın plaka kodunu girdiğiniz kısa mesajı 5664’e yollamanız yeterli olacaktır.

Örnek mesaj: KT 34ABC123

Aracınızın sicilini sorgulamaya devam ederken poliçe araştırması da yapmak istiyorsanız 5664’e TRAFIK yazıp bir boşluk bırakarak aracın plaka kodunu gönderebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız her bir SMS formatı 4 TL ile ücretlendirilir ve SMS neticesinde tarafınıza sistemde kayıtlı olan bütün bilgiler sunulur. Bu sayede ilgilendiğiniz aracın bütün geçmişini öğrenebilir, araç ile ilgili bilmeniz gereken her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Araç Sicil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Herhangi bir aracın hasar ve kaza geçmişini internet üzerinden ücretsiz olarak sorgulamak istiyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan hizmetten faydalanmanız mümkündür. Bu hizmetten faydalanabilmek için yazının devamında verdiğimiz bağlantıya basarak ilgili sayfayı açmanız gerekecektir.

Bağlantıya tıkladıktan sonra siteyi açıyorsunuz ve karşınıza hemen üst kısımda yer alan şu sayfa çıkacaktır. Buradaki hizmetten faydalanıp aracın kaza sicilini sorgulama ve itiraz etme imkanlarından faydalanmak için ilgili boşluklara arabaya ait plaka numarasını, sigortalının TC kimlik numarasını girmeniz gerekecektir. Bu işlem için pasaport numarası sorgulamanıza gerek yoktur. Eğer ki araç size ait değilse ve bu ikinci el aracı satın almak istiyorsanız araç sahibinden yanınızda bu sorgulamayı yaparak size bilgileri göstermesini rica edebilirsiniz.

Gerekli bilgileri girip güvenlik aşamasını geçmenizin ardından “ara” butonuna basın ve sorgulama işleminizi bitirin.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden arabanın sicilini sorgulamak için tıklayın.

Aracın sicilini sorgularken bir yandan da eksper raporunu görmek istiyorsanız yine aynı şekilde online hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Bu kısmın devamında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açtıktan sonra ilgilendiğiniz arabada oluşan hasarın hangi düzeyde olduğunu ve eksper tarafından tutulan raporu görmeniz mümkündür.

Rapora ulaşıp aracınızın siciline yönelik bilgileri elde etmek için aşağıdaki sayfaya girdikten sonra alakalı boşluklara arabanın plaka kodunu, kimlik türünü, kimlik numarasını ve hasar tarihini yazıp “ara” butonuna basmanız yeterlidir.

İnternet üzerinden eksper raporunu görmek için tıklayın.

Aracın Sicilindeki Trafik Cezalarını Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından sağlanan SMS servisi ile araç sicilinize yönelik trafik cezalarını sorgulayabilirsiniz. TPC şeklinde de bilinen trafik para cezalarına yönelik sorgulama ile yeni bir araç satın alırken arabanın daha önceki sicilinde yer alan cezalara ilişkin bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bu servisten faydalanmak için mobil cihazlarınızın mesaj bölümüne TPC yazıp bir boşluk bırakın ve arabanın plaka numarasını yazıp bir boşluk daha bırakarak arabanın tescil tarihini ve son olarak TC kimlik numaranızı yazın. Bu SMS’i 1189’a gönderdiğinizde bilgiler tarafınıza ulaşacaktır.

Örnek SMS formatı şu şekilde olmalı:

TPC 34ABC123 20112016 12345678912

Mesajı attıktan sonra gelen trafik cezaları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız da 1189’a TPC AYRINTI yazıp yeni bir SMS yollamanız gerekiyor.

Araç Ruhsat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Adınıza tescilli araçları öğrenmek için e devlet üzerinden araç ruhsat sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altındaki “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” yazısına tıklayarak sorgulamanızı gerçekleştirebilir ve üzerinize kayıtlı olan ve ruhsatı size ait olan araçları öğrenebilirsiniz.

Araç ruhsat sorgulaması yapmak için tıklayın.

Aracımın Ruhsat Seri Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Ruhsat seri no öğrenme işlemi için ise ruhsatınızın arka sayfasında sağ alt köşede yer alan “belge” bölümüne bakmanız gerekmektedir. İlgili alanın ilk iki hanesi araç için düzenlenen belgenin serisini, devamında gelen sayılar ise numarasını temsil eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.