Kamu Dünyasına Dair

4 Adımda Esnaf Kefalet Kredisi

TESKOMB yanı Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ev Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği tarafından 2017 yılında sunulmuş olan esnaf kefalet faizsiz kredileri bulunuyor. Bu kredilerin her birinin kendisine özel esnaf kefalet kredisi kefil şartları var. Bununla birlikte Esnaf kefalet kredisi için gerekli evrakların da temin edilmesi gerekiyor. Şimdi sizlere 4 adımda esnaf kefalet kredisinden bahsedeceğiz. Buradaki dokuz adım esasında dokuz farklı krediyi ifade ediyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde yer alan sanatkar ve esnafları destekleme amacı ile devlet tarafından tahsis edilmekte olan kaynakları kullanılması amacı ile Türkiye Halk Bankası görevlendirilmiş bulunuyor. Bu uygulamada ortağı olan esnaf ve sanatkar ile kooperatifler yalnızca bankaya karşı kefalet veriyor. Sanatkar ve esnaflara verilmekte olan krediler ile ticari kredi faizleri arasında ortaya çıkacak olan fark ise devlet tarafından karşılanıyor.

1. Adım

Esnaf kefalet kredisi kefil şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor.

  1. Esnaf ve sanatkar olmak ve sicile kayıt olmak
  2. İş ya da ikamet edilen yerin kooperatifin çalıştığı bölgede yer alması
  3. Bir başka Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olunmaması

2. Adım

Ortaklığa giriş şartı taşıyan kişiler ise yazılı bir şekilde kooperatife başvuru yaptıktan sonra Yönetim Kurulu tarafından araştırılır ve 15 gün içinde ret ya da kabul kararı çıkarak ilgili kişiye yazılı bir beyanda bulunulur.

3. Adım

Kooperatif kredi talebi ile ilgili olarak ise adımlar şu şekilde gerçekleşir;

  1. Ortağın mali ve ekonomik durumu araştırılır
  2. İstihbarat rapor ya da bülteni düzenlenir
  3. Kefalet haddi hesap edilir
  4. Kredi teklifi Türkiye Halk Bankasına iletilir
  5. Türkiye Halk Bankası bu teklifi inceler ve bir kez daha detaylı bir şekilde araştırma yapılır.
  6. İncelemenin olumlu sonuçlanması halinde ortak kredilendirilir.

4. Adım

Şimdi sizlere TESKOMB tarafından sunulmuş olan kredilerden bahsedeceğiz. Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır diye merak eden kişilerin yukarıda yer alan şartları yerine getirmesi ve aşağıda yer alan kredilerden birini seçmesi gerekiyor. Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar diye merak eden kişiler de cevaplarını bu kredi çeşitleri sayesinde alabilirler.

1. Şoför Taşıt Edindirme Kredisi

Bu krediden esnaf odasına kayıt olmuş olan şoför esnaflar faydalanabilir. Bu kredi yeni model ve kullanılmamış araçların alınabilmesi için verilir. Fakat cari yıla göre minibüs, kamyonet ve otomobillerde 3, otobüs ve kamyonlarda 5 yaşına dek taşıt alımlarında kredi kullanılması mümkün. 150.000 TL’ye kadar verilebilen bu kredi 2 ile 5 yıl arasında bir vadeye sahip olur. Kredinin teminatı ise şahıs kefareti ve kooperatif kefareti, bankanın lehine kasko sigortası ya da rehin şeklinde olur.

2. İşletme Kredisi

Bu krediden yalnızca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmuş sanatkar ve esnaflar faydalanabilir.

Esnaf ve sanatkarların döner sermaye ve hammadde ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için sunulmuş olan bu kredinin teminatı şahıs kefaleti, kooperatif kefaleti, ticari işletme rehni ve ipotek şeklinde olur. Bir ve beş yıl aralığında vadesi olan bu kredi en fazla 150.000 TL olarak verilir.

3. Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi

Bu krediden yalnızca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmuş sanatkar ve esnaflar faydalanabilir.

Esnaf ve sanatkarların döner sermaye ve hammadde ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için sunulmuş olan bu kredinin teminatı şahıs kefaleti, kooperatif kefaleti, ticari işletme rehni ve ipotek şeklinde olur. 12 ve 24 ay aralığında vadesi olan bu kredi en fazla 150.000 TL olarak verilir.

4. Tesis Kredisi

Bu krediden yalnızca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmuş sanatkar ve esnaflar faydalanabilir.

Esnaf ve sanatkarlar bu kredi ile birlikte işletmeleri için gerekli olan araç, gereç ve yeni makine alımları yapabilir.  Bu kredinin teminatı şahıs kefaleti, kooperatif kefaleti, ticari işletme rehni ve ipotek şeklinde olur.  İki ve beş yıl aralığında vadesi olan bu kredi en fazla 150.000 TL olarak verilir.

5. İstihdamı Destekleme Kredisi

Bu krediden yalnızca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmuş sanatkar ve esnaflar faydalanabilir.

Esnaf ve sanatkarlar bu kredi ile birlikte hizmet ve mal üretimini arttırabilmek ve yeni bir iş olanağı yaratabilmek adına ülke ekonomisine katkıda bulunabilmek adına araç, gereç ve yeni makine alarak faydalanabilir. Fakat bu kredinin kullanımı teknik elemanlar tarafından belirlenir. Bu kredi ile birlikte eski model araç, gereç ya da makine satın alınması da mümkün. Bu kredinin teminatı şahıs kefaleti, kooperatif kefaleti, ticari işletme rehni, sigorta ve ipotek şeklinde olur.  Bir yıl ödemesiz olan bu kredi 3 yıllık vadeye ve 150.000 TL tutarında üst limit krediye sahip.

6. İskonto Kredisi

Bu krediden yalnızca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmuş sanatkar ve esnaflar faydalanabilir.

İşletmelerin kısa dönem giderlerini karşılamaları için, emre muharrer senetler üzerinden iskonto şeklinde kullanabilecekleri bu kredi için ticari işletme rehni, ipotek, şahıs kefaleti ya da kooperatif kefaleti şeklinde temin etmesi mümkün. Bu kredinin 1 ile 9 ay arasında vadesi olmak ile birlikte 150.000 TL’ye kadar kredi üst limiti bulunur.

7. Kooperatif İhracat – Tesis Kredisi

Bu krediden yalnızca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmuş sanatkar faydalanabilir.

İmalat sektöründe yer alan direkt ya da dolaylı bir şekilde ihracatta çalışan sanatkarlar için ihraç edilen ya da edilecek olan malın üretilmesi için gerekli olacak olan ve teknoloji barındıran teçhizat ve makine alımı için kullanılacak olan bu kredi kooperatif kefaletinin yanı sıra aynı zamanda, iki şahsın kefaleti ve sigorta teminatı talep eder. 150.000 TL tutarında üst limite sahip olarak sunulan bu kredinin ilk yılı anapara ve faiz ödemesiz olup 4 yıllık bir vadeye sahip.

8. Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi

Bu krediden geçimini nakliyecilik ya da şoförlük ile sağlayan ve ticari bir amaç güderek kullanmakta olduğu tek bir taşıta sahip olan nakliyeci ve şoförler faydalanabilir.

Bu kredi araçların bakımı ve onarımı ile yedek parça ya da lastik alımı gibi ihtiyaçları karşılayabilmek için işletme kredisi ya da iskonto şeklinde kullanılabilir. Bu kredinni teminatı şahıs kefaleti, kooperatif kefaleti ve ipotek olarak belirlenmiş bulunuyor. 150.000 TL tutarında kredi üst limitine sahip olan bu kredinin işletme kredisi olarak vadesi 1 ile 4 yıl arasında değişkenlik gösterir iken, iskonto olarak 1 ile 9 ay arasında değişkenlik gösterir.

9. Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi

Personel ve okul servis araçları ile şehir içinde yük taşımak için kullanılmakta olan on ya da daha büyük yaşta olan kamyonetlerin yenilenmesi amacı ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olan şoför esnafları bu krediden faydalanabilir.

Bu kredi, 10 yıl ya da daha büyük bir yaşta modele sahip olan bir servis aracı ile kamyonetlerin yenilenebilmesi amacı ile fatura karşılığında satıcı firmaya ödeme yapılarak kullanılır. Bu kredinin teminatı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaleti ile birlikte, iki kişinin kefaleti, taşıt rehini ve taşıt şeklinde olur. Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar diye merak ediyorsanız bu kredinin üst limiti 150.000 TL olup, kredi vadesi 3 yıl olarak belirlenmiş bulunuyor. Bu kredinin öz kaynak katkısı en az %8 oranında olmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.