Kamu Dünyasına Dair

2019’da Altın Ne Olacak? Banka ve Uzmanların Altın Kuru Tahminleri

Uzun yıllardır en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak görülen altının 2019 yılında ne şekilde seyredeceği yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Yatırımcılar ve uzmanlar tarafından altının en güvenilir kazanç aracı olarak görülmesinin başlıca sebebi son yıllarda yaşanan ekonomik ve küresel dalgalanmalara rağmen altın kurunun sürekli olarak artmaya devam etmesi. Öyle ki yatırımcılar, altın için güvenli liman tabirini kullanıyorlar.

Altın, değerini koruması itibarıyla çoğu finansal yatırım aracına göre risk düzeyi düşük bir enstrümandır. Altın alış ve satış oranları iyi değerlendirildiğinde, altın vasıtasıyla banka faizinden daha çok kazanç elde etmek mümkündür. Ekonomik dalgalanmalardan etkilenen döviz kuru sebebiyle yaşanabilecek olası maddi kayıplar, altın için söz konusu değildir. Özellikle son dönemlerde küresel anlamda kaygan bir zeminin üzerinde bulunan uluslararası ilişkilerimiz birçok yatırımcının zarara uğramasına sebep oldu. Ancak altın bu dönemler de dahil olmak üzere küresel kriz söz konusu olsun ya da olmasın, dünyanın diğer ucuna dahi gitseniz her zaman nakde çevirebileceğiniz bir tasarruf aracıdır.

Altın Kuru Nelerden Etkilenir?

Finans sistemine olan güvenin azaldığı dönemlerde insanların altına olan yatırım isteği artar. Çünkü insanlar bu gibi dönemlerde paralarını finans kuruluşlarına yatırmaktan çekinirler. Bu durumda altın alıp saklayarak değerlendirmek daha mantıklı gelir. Ayrıca altının banka hesapları üzerinden de alış/satışı yapılabilmektedir. Altının yurt içi ve yurt dışında çok yoğun işlem yapılan bir piyasası olması da altınla alakalı tasarrufun bu yönde gelişmesinin sebeplerinden bir diğeridir. Ticaret hacminin geniş olması altın fiyatlarında anlık değişimlere yol açar ve bu değişimlerden kazanç sağlamak mümkün hale gelir. Özetle altın; tüm piyasalarda geçerliliği olan ve işlem gören bir yatırım aracıdır.

Altının son 10 yıldaki değişimi incelendiğinde karşımıza sürekli olarak bir artış çıkıyor. İstatistikler doğrultusunda genel bir değerlendirme yapacak olursa 2019 yılında da altının yükselişini sürdüreceği söylenebilir. Altın kuruyla ilgili bir analiz yaparken mutlaka dolar kurunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dolar kurunun yükselmesi, Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesine yol açar. Dolayısıyla paraya olan güven azaldığı için altına olan talep artar ve altın fiyatları yükselir.

Uzmanlar:

 • 2019 yılı içerisinde altın fiyatlarında ciddi bir artış yaşanacağını öngörüyor.
 • FED (Amerikan Merkez Bankası) tarafından 2018 yılında yapılan faiz politikalarının tamamlanmadığı, bütçe politikalarındaki sıkılaştırma kararının 2019 yılında da devam edeceği ve dolayısıyla altın fiyatlarındaki yükselişin de devam edeceği tahmin ediliyor.

Öte yandan:

 • Uluslararası politik ve ekonomik belirsizliklerin 2019’da da süreceği ve bu nedenle de altın fiyatlarının daha da artacağı söyleniyor.
 • Ekonomik sorunların  ve güvensizliklerin giderek arttığı dönemlerde yatırımcılara, altına olan taleplerini artırmak mantıklı gelmektedir. Bu gibi dönemlerde altın talebine karşılık arzın yetersiz olması, altın fiyatlarının daha da artmasına sebep olur.
 • Merkez Bankalarının yüksek miktarlarda kağıt para basması ve likiditenin artırılması durumunda mevcut kağıt paranın bollaşması yüzünden para değersizleşir. Ürünlerin fiyatı artar ve enflasyon söz konusu olur. Böyle bir durumda vatandaşın cebindeki para da enflasyon yüzünden değer kaybına uğrar. Bu değer kaybını engellemek için altına olan talep artar. Böylelikle altın kuru yükselir. Dolayısıyla altın tahminleri yapılırken bu unsurların dikkate alınması gerekir.

Altına olan talebin artmasına sebep olan unsurlar genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Kağıt paraya olan güvenin farklı şekillerde azalması ya da paranın döviz kuru karşısında değer kaybetmesi
 • Finans sistemine karşı güvensizliğin başladığı ya da çöktüğü dönemler
 • Merkez Bankalarının yüksek miktarlarda kağıt para arzını arttırması ve kağıt paranın değer kaybetmesi
 • Uluslararası jeopolitik risklerin yaşanması (iç veya dış savaş, küresel gerginlik durumları)

Altın her zaman paraya kıyasla daha güvenli bir yatırım aracı olarak görüldüğü için yatırımcıların belirsizlik durumunda ilk tercihlerinden oluyor. Çünkü insanlar dünyanın her yerinde yüzyıllardır geçerli bir yatırım aracı olarak altını görüyor.

2019 Altın Tahminleri

Altının kısa vadede zarar ettirme ihtimali olsa da orta ve uzun vadede kar ettirmemesi çok düşük bir ihtimaldir. Bu yüzden altını kısa vadeli bir yatırım aracından çok orta ve uzun vadeli bir yatırım aracı olarak düşünebilirsiniz. Kısa vadeli olarak birkaç hafta ya da ay için kazanç sağlamasa da geçtiğimiz 10 yılın altın fiyatlarını incelediğinizde altının, uzun vadede yatırımcısına önemli bir kazanç sağladığını görebilirsiniz.

Altının politik dalgalanmalara karşı diğer yatırım araçlarına oranla dayanıklı olmasından ötürü yatırım uzmanlarının çoğu, altının kısa vadede kazanç getirmesinin zor olacağı konusunda hemfikir.

Uzmanlar eğer altına olan yatırımınız varsa ya da yapmayı düşünüyorsanız altını portföyünüzde tutmanızı, orta ve uzun vadeli yatırım aracı olarak kullanırsanız daha fazla kar elde etmenizin mümkün olduğunu söylüyorlar.

2019 Kısa Vadede Altın Tahminleri

2019 yılında da uzmanlar ve yatırımcılar tarafından altının:

 • Kısa vadeli alım satım işlemlerinde kullanılması önerilmiyor.
 • Ayrıca uzmanlar ve yatırım kuruluşları küresel olarak artan risk ve karmaşa dolayısıyla 2019 altın tahminlerinin kısa vadede belirsizliğini koruduğunu belirtirken net yorumlar yapmak istemiyorlar.
 • Siyasi ve ekonomik düzeyde iyi bir dönemden geçmeyen ve her geçen gün yeni bir karmaşanın yaşandığı dünyamızda kısa vadede tahmin yürütmek uzmanlar için zorlaşmış durumda. 2019 yılının ilk çeyreği için durum belirsiz gibi dursa da uzmanlar ve yatırımcılar tarafından bu dönmde altın fiyatlarının stabil olacağı tahmin ediliyor.

2019 Orta Vadede Altın Tahminleri

Altın, yaygın olarak herkes tarafından getirisine güvenilen ve zor gün dostu olarak tabir edilen bir yatırım aracıdır. Diğer yatırım araçlarından elde edilen kazanç daha fazla olsa bile altındaki güven duygusu diğer yatırım araçları için söz konusu değildir.

Altın talebini artıran unsurlar:

 • En önemli unsurlardan biri ihtiyat güdüsüdür; yani beklenmedik durumlar karşısında güvenlik duygusu nedeniyle altın tasarrufu yapmak.
 • Bir diğeri ise spekülasyon güdüsüdür; yani gelecekteki yatırım fırsatlarını değerlendirerek kar elde etmek.
 • Bu sebeplerden dolayı orta vadeli kazanç elde etmeyi düşünen yatırımcıların büyük çoğunluğu portföylerinde altına yer vermektedir.

2019 yılında da orta vadede altının kazanç getireceği konusunda uzmanlar hemfikir durumdalar. 2018 yılının son çeyreğinde altına yapılan yatırımların çoğunun, 2019 yılının ikinci çeyreğinin sonlarında yatırımcısına iyi kazanç sağlayacağı tahmin ediliyor.

2019 Uzun Vadede Altın Tahminleri

Küresel kriz ve piyasa değişken olsa bile uzun vadede altının değerini koruyacağı ve 2019’da da en güvenli yatırım aracı olarak adını korumaya devam edeceği söylenebilir. Uzmanların çoğu uzun vadede altının son 10 yılda göstermiş olduğu yükselişi sürdüreceği konusunda hemfikir.

Uzmanların ve yatırımcıların çoğu tarafından:

 • 2019 yılının ilk çeyreğinde altın fiyatlarının stabil bir seyir izleyeceği öngörülüyor ve altın yatırımı olmayanların bu dönemde yatırım yapması tavsiye ediliyor.
 • 2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren ise uzmanlar altının yükseleceğini ve yatırımların kazanca dönüşebileceğini öngörüyor. Uzmanların çoğu bu konuda aynı fikirde ve bunu altının 2019 yılında yükseliş göstereceğinin sinyali olarak görüyor.
 • Uzmanlar özellikle de 2019 yılının son çeyreğinde altında ciddi bir artış yaşanacağını tahmin ediyorlar.

2019 yılında altın fiyatları konusunda yatırım kuruluşlarının çeşitli tahminleri bulunuyor.

Altın fiyatlarının yükseleceği konusunda neredeyse tüm yatırımcılar ve uzmanlar aynı fikirde ancak:

 • Energy & Capital beklentinin çok üzerinde olarak, ons fiyatının 6.500 dolara kadar yükselebileceğini öngörüyor. Bu derece bir yükseliş öngören tek firma Energy & Capital.
 • Golden Sachs gibi yatırım firmaları ise yıl sonu fiyatlarının 1.375 $ civarına yükseleceğini tahmin ediyor.

Goldman Sachs 2019 Altın Tahminleri 

2019 altın tahminleri konusunda Goldman Sachs:

 • Yıl ortalamasının 2018’e oranla çok daha yüksek olacağını ifade ediyor.
 • Finans piyasası dendiği zaman akla gelen ilk analiz firmalarından biri olan Goldman Sachs, 2019’un belirsizliklerin yılı olacağını vurguluyor.
 • Goldman Sachs tarafından 2018 yılında yayımlanan raporda, 2019 yılı sonunda altın fiyatlarının 1375 $ civarına yükseleceği belirtiliyor.

Energy & Capital 2019 Altın Tahminleri 

Energy & Capital, 2019 yılında altın fiyatlarının:

 • Çok yükseleceğini tahmin ediyor.
 • Energy & Capital dünyanın önde gelen yatırım firmalarından biri. Luke Burgess isimli ekonomist tarafından düzenli olarak yapılan altın analizlerine göre 2019 yılında altın fiyatının genel beklentinin üzerinden olabileceği kanısına varıldı.
 • Energy & Capital yatırım kuruluşuna göre 2019 yılında altın fiyatlarının ne seviyeye çıkacağını belirleyecek olan en önemli unsur FED tarafından yapılan faiz artırımları. FED faiz arttırımlarına aynı hızla devam ederse 2019 yılı sonunda altının rekor bir seviyeye, ons başına 6.500 $ gibi bir fiyata yükseleceğini tahmin ediyor.

Palisade Research 2019 Altın Tahminleri 

ABD merkezli yeni nesil analiz şirketlerinden olan Palisade Research:

 • İki yıllık altın tahminlerinde yükseliş öngören yatırım firmalarından birisi. Palisade Research diğer firmalara oranla çok daha yüksek bir artış öngörüyor.
 • Yatırım uzmanı David Morgan’ın yapmış olduğu analizlere göre 2019’un dördüncü çeyreği itibarıyla, altın fiyatlarının ons başına 5000 $ civarına yükseleceği tahmin ediliyor.

ABN AMRO 2019 Altın Tahminleri

Hollanda’nın Euro varlığı ile dikkat çeken bankası ABN AMRO:

 • 2019’u altının yılı olarak tanımlıyor. 2018 yılında altında yaşanan yükselişin daha da artacağını ve 2019 yılında çok daha hızlı ve büyük bir yükseliş yaşanacağını ifade ediyor.
 • Kısa vade için altın fiyatları hakkında herhangi bir yorumda bulunmayan banka, 2019 yılında altın fiyatlarının orta ve uzun vadede çok yüksek oranda bir artış yaşayacağını öngörüyor.
 • Bankanın Değerli Kıymetlerden Sorumlu Müdürü Georgette Boele tarafından resmi yorumlar haricinde yapılan açıklamalarda, altının 2019’da kısa vadede ilk olarak 1250 – 1200 dolar bandına düşüş yaşayacağı ancak kademeli olarak yaşanacak artışlar ile rakamın 2019 sonuna doğru 1400 dolar civarına yükseleceğinden bahsediyor.

Murenbeeld & Co 2019 Altın Tahminleri 

Dünyanın önde gelen altın firmalarından biri olan ve altın konusunda isabetli tahminleri ile bilinen Murenbeeld & Co:

 • 2019 yılında zayıflayan dolar kuru ve enflasyon baskısı ile birlikte, altın fiyatlarında yükselişin olacağını öngören bir diğer firma.
 • Piyasa araştırmacılarının başında bulunan Chantelle Schieven tarafından yapılan açıklamalara göre, 2019 yılı sonunda altının ons fiyatının 1421 $ civarında olacağı, yıl ortalamasının ise 1355 dolarlarda gezeceği belirtiliyor.

2020 Altın Tahminleri

Uzmanlar 2019 yılının 3. çeyreğinde altının yükselişini çok fazla olacağını öngörüyor. Buna göre 2020 yılında altında tarihi bir rekor bekleniyor. Palisade Research analiz şirketinden yatırım uzmanı David Morgan 2020 yılı için altının ons fiyatının 7500 $’a yükseleceğini belirtiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.