Kamu Dünyasına Dair

2019’da Euro Ne Olacak? Banka ve Uzmanların Euro Kuru Tahminleri

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin kullandığı resmi para birimi olan Euro, 2019 yılında en çok konuşulması muhtemel para birimlerinden birisi. Gerek FED tarafındaki baskı, gerek bazı Avrupa Birliği üyesi ülkelerin içerisinde olduğu ekonomik sıkıntılar ve diğer AB ülkelerinin yaşadığı bütçe fazlası gibi durumlar Brexit ile de birleşince Euro üstünde dengesizliklerin gözlenmesine sebep oluyor.

Trump’ın ABD Başkanı olması ile birlikte FED’in politikalarında değişiklikler olması Dolar’ı güçlendirmeye devam ettiği için Avrupa Merkez Bankası ve bankanın başkanı Mario Draghi’nin farklı para politikalarına başvurmak zorunda kaldığı bir sürece işaret ediyor. FED’in 2018 senesinde başlatmış olduğu faiz artırımı dalgası, 2019 senesinde de devam edebilir. Sene boyu Amerika’dan gelen ekonomik verilerin beklenenden daha iyi olması, FED’in faiz artırımı noktasında elini güçlendiren unsurlardan biri. Eğer FED, faiz artırmaya devam ederse Dolar’ın Euro karşısında değerlenmeye devam etmesi bekleniyor. Fakat Draghi ve Avrupa Merkez Bankası da faiz artırımı konusunda önemli adımlar atarsa, 2019 senesinde Euro’nun seyriyle alakalı farklı bir durum söz konusu olabilir.

2019, TL – Euro paritesi için de farklı bir sene olabilir. 2019 Euro tahminlerine baktığımız zaman TL’nin Euro karşısında değer kaybedeceği öngörüsü hakimken Dolar’ın göstereceği performans bu yükselişin hızı konusunda önemli bir belirleyici olacaktır.

2019’da Euro Düşer mi?

2019’da Türk Lirası’nın Euro karşısında değer kazanması beklenmiyor. Yani bir başka deyişle 2019’da Euro, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam edecek gibi görünüyor. Neredeyse bütün yatırım kuruluşları ve ekonomi alanında uzman kişiler bu noktada ortak bir görüş bildiriyor. Her ne kadar Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazanacağı konusunda herkes hemfikir olsa da değerin hangi boyutta olacağı ile alakalı farklı görüşler mevcut.

Türk Lirası karşısında değer kazanmasına kesin gözüyle bakılan Euro’nun performansının tam kestirilemiyor oluşunun sebeplerinden birisi FED’in politikalarının AB’nin para politikası üzerinde nasıl bir etki göstereceğinin bilinmiyor olması. Dolayısıyla bu belirsizlik gerek Dolar – Euro, gerek Euro – Türk Lirası paritelerini değiştirebilecek seviyede bir bilinmezliğin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

2019’da güçlü bir dönem geçirmesi beklenen Euro’nun:

 • İlk çeyrekte hızlı bir yükseliş içerisinde olması bekleniyor.
 • Ayrıca ikinci çeyrekte de Euro’da benzer şekilde artış gözlenme ihtimali oldukça yüksek.
 • Diğer taraftan üçüncü çeyrekte Euro’nun durağanlaşması ve sabit değerinde kalması bekleniyor ve seneyi yükseliş trendiyle bitireceği tahmin ediliyor.

2019’da Kısa Vadede Euro Ne Olur?

2018 yılını kademeli ve güçlü yükselişler sergileyerek bitiren Euro, 2019’da kısa vadede yükseliş performansını korumaya devam edecektir.

Ekonomi uzmanlarının ve analistlerinin neredeyse tamamı:

 • Euro’nun Türk Lirası karşısında kısa vadede yükselmeye devam etmesine kesin gözüyle bakıyorlar.
 • Yılın ilk çeyreğinde hızlı bir yükselme performansı göstermesi beklenen Euro, ilk çeyrek ortalarında biraz zayıflayıp tahmini bir düşüş trendi içerisinde olsa da çeyrek sonunda yeniden yükseliş gösterecek ve toparlayacaktır. Dolayısıyla bu durum, Euro’nun kısa vadedeki kar satışlarını mümkün kılmasını sağlıyor.

Kısa vade için:

 • 2019’da Euro ve Dolar performansını kıyaslamak gerekirse pek çok uzman Euro – Türk Lirası paritesinin Dolar – Türk Lirası paritesine karşın daha kazançlı bir yatırım fırsatı sunacağını düşünüyor.
 • Fakat her zaman olduğu gibi bu dönemde de siyasi belirsizlikler ve ekonomi politikalarında yaşanacak bazı değişiklikler durumlarda farklılık oluşmasına neden olabilir.

2019’da Orta Vadede Euro Ne Olur?

Her ne kadar Euro için 2019 senesi bir yükseliş dönemi olarak görülse de orta vade için Euro’nun zayıf bir performans çizmesi bekleniyor. Euro’daki yükseliş devam edecek olsa da orta vadede yükselişin daha düşük seviyede olması ve kısıtlı yükselişin panik satışlarına neden olması söz konusu olabilir. Orta vade için Euro’ya yatırım yapmak isteyenlerin, yükseliş trendinde yavaşlık görmeleri halinde panik satışlarından kaçınmaları gerekir.

Herhangi bir para birimi için kesin yükseliş ya da kesin düşüş konusuna öngörü yapmak çok zor olsa da Euro için bu durum biraz farklılık gösteriyor.

Zira hemen hemen bütün yatırım kuruluşları bu konuda aynı fikir olup:

 • 2018 yılında oldukça stabil ve beklenenin üstünde bir performans gösteren Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği için lokomotif görevi gören ülkelerden gelen olumlu ekonomik veriler sayesinde Euro’yu daha yukarılarda ve güçlü tutmayı başardı.
 • 2019 senesinde de Avrupa Merkez Bankası’nın aynı politikayı devam ettirmesi halinde orta vadede Euro’nun yukarı yönlü performans sergileme ihtimali oldukça yüksek.

Senenin ortasında açıklanacak olan finansal verilerin nasıl bir etki göstereceğini şimdiden kestirmek zor olsa bile Euro üstünde önemli bir baskı oluşturacak ya da Euro’nun değer kaybı göstermesine sebep olacak herhangi bir verinin açıklanması beklenmiyor. Bu yüzden, uygun fiyata alım şansı yakalayan yatırımcıların orta vadede Euro’ya yatırım yapmaları kazançlı bir tercih olabilir.

2019’da Uzun Vadede Euro Ne Olur?

2019’un üçüncü çeyreğinden itibaren:

 • Euro’da psikolojik sınırın ve kırılma noktalarının zorlanması ve bunun hemen sonrasında kar satışlarının gerçekleşmesi ile düşüş trendinin meydana gelmesi tahmin ediliyor. Sene sonuna doğru Euro’da destek noktasının çok ötesine doğru bir hareket de meydana gelebilir.

Birçok uzmanın Euro tahminine göre:

 • 2019’un başındaki Euro kuru ile sonundaki Euro kuru incelendiğinde, Türk Lirası’na kıyasla Euro’nun çok daha kazançlı bir yatırım aracı olması bekleniyor.

Siyasi faktörlerden kaynaklanan baskı sene boyunca izlenecek olsa da Brexit fiyatlanması ve AB’den gelecek ekonomik veriler de son çeyrek için önemli olacak. Son çeyrekte Euro’nun daha stabil bir seyir izlemesi bekleniyor. Bu yüzden risk sevmeyen yatırımcıların piyasayı iyi gözlemlemeleri gerekiyor. Zira herhangi bir olağan dışı durum yaşanması halinde uzun vadede Euro’dan önemli bir kazanç sağlamak mümkün olacak.

2020 senesinin birinci çeyreğinde de:

 • Yukarı yönlü performansını korumaya devam edecek olan Euro, 2019 yılında uzun vadeli yatırım için birçok yatırım şirketinin ve bireysel yatırımcının gözdesi olacak gibi görünüyor.
 • Ayrıca pek çok portföy ve yatırım şirketinin uzun vadeli Euro yatırımlarına sahip olduğunu bilmekte de fayda var.

2019 Yılı Üç Aylık Süreçler Halinde Euro Kuru Tahminleri

Hemen hemen tüm ekonomistler:

 • Euro’nun 2019’daki olası performansı hakkında benzer görüşlere sahip.
 • Hemen hepsi 2019’un Euro için yükseliş yılı olacağı ve yukarı yönlü hareketin diğer para birimlerine kıyasla daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceği görüşünü paylaşıyorlar.
 • Türkiye’de yaşanan siyasi ve ekonomik belirsizlik bir tarafa, sadece Euro değer kazansa bile ciddi bir yükseliş gözlemlemek mümkün. Dolayısıyla ülkemizdeki belirsizlikler ve TL’nin olası aşağı yönlü hareketi de göz önüne alındığı zaman 2019 senesinde Euro’ya yatırım yapanların mutlu olacağı söylenebilir.

2019’da Ocak-Şubat-Mart Euro Kuru Tahmini

Ekonomi uzmanlarına göre:

 • 2019’un ilk üç aylık döneminde Euro, hızlı bir şekilde yukarı yönlü performans sergileyecek. Ama elbette bu yükselişin miktarı konusunda nokta atış yapmak zor olduğu için tahmini aralık hakkında farklı fikirler mevcut.
 • Ocak 2019’da bir grup, Euro’nun 6.72 TL seviyesinde olması beklerken bir başka grup ise 6.93’e kadar yükseliş olabileceğini düşünüyor. Fakat her halükarda gruplar Euro’nun yılın ilk ayında değer kazanacağını tahmin ediyor.
 • Şubat ayında ise yükseliş hızının artması bekleniyor.
 • Mart ayında kısa süreli bir düşüş beklense de uzman görüşlerine göre bu durum kar satışlarından kaynaklanan bir düşüş olacak ve aşağı yönlü trend, Euro almak isteyenler için önemli bir alım fırsatı oluşturacak. Mart ayından itibaren Euro’nun en az 6.72 TL en fazla ise 6.93 seviyesinde olması bekleniyor.

2019’da Nisan-Mayıs-Haziran Euro Kuru Tahmini

Senenin ikinci çeyreğinde:

 • Euro’da yukarı yönlü hareket sürecek.
 • Bu aylarda ekonomik verilerin açıklanmasıyla beraber verilerin içeriğine göre Euro’nun 7.12 seviyesine ulaşıp psikolojik sınırın üstüne geçmesi ihtimal dahilinde görünüyor.
 • Bu dönem için en düşük tahmin ise 6.82 TL.

FED tarafından açıklanacak iki faiz kararı bu dönemde gelecek olduğu için 2019’un bu üç aylık sürecinde Euro’da dalgalanma söz konusu olabilir. Uzmanlar bu dönemde piyasayı iyi analiz etmek gerektiğini ve kar satışları için uzun vadenin beklenmesi gerektiğini söylüyor.

2019’da Temmuz-Ağustos-Eylül Euro Kuru Tahmini

Bu dönemde ise:

 • Biraz daha fiyatlanmış ve stabil bir Euro kuru bekleniyor.
 • Euro’nun Türk Lirası karşısında 7 TL’lik psikolojik sınırın üstüne çıkıp bir süre 7.03 – 7.10 TL arasında performans göstermesi bekleniyor. Verilerin önceden fiyatlanmış olması ve bu çeyrekte herhangi bir yeni verinin beklenmemesi baskıyı azaltıp Euro’nun daha stabil bir performans sergilemesine sebep olacak.
 • Tahminlere bakıldığında bu çeyreğin bitişinde Euro’nun en az 6.98, en çok 7.19 seviyesinde olması bekleniyor. Fakat FED tarafından gelecek sürpriz kararlar Euro’daki dengeyi sarsabilir.

2019’da Ekim-Kasım-Aralık Euro Kuru Tahmini

2019’un son üç aylık döneminde de:

 • Her sene olduğu gibi Euro’da yükseliş bekleniyor.
 • Sene sonu verilerinin Euro’daki fiyatlanmada önemli bir etki unsuru olması dolayısıyla bu çeyrekte yukarı yönlü ciddi bir hareket olabilir.

2020 senesi için:

 • Açıklanacak para politikalarının daha önemli bir etki göstereceği kurun seneyi 7.34 – 7.40 TL bandında kapatması bekleniyor.

Türk Lirası’nın yaşayacağı değer kaybı ile bu rakamlarda değişiklik söz konusu olabilir. TL üzerindeki siyasi ya da ekonomik baskılar Euro’daki yükselişin hızlanmasına sebep olabilir.

2019 Euro – Dolar Tahminleri

2019’un Merkez Bankaları için hareketli bir yıl olması bekleniyor. Başta ABD’den gelmesi beklenen faiz artırımı kararları, Euro üzerinde ciddi baskılar oluşmasına neden olabilir. Fakat bu baskıların dengelenmesi adına Avrupa da özel bir politika izleyecektir. Bu sayede Euro’nun Dolar karşısında ciddi bir değer kaybı yaşamasının önüne geçilecektir.

2018’in başlarında yayımlanan raporlar, Euro’nun Dolar karşısında 2019’da değer kaybedeceğini öne sürse de Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı alması her şeyi değiştirebilir. 2018 senesinin faiz artırımı için erken olduğunu ısrarla vurgulayan Avrupa Merkez Bankası faiz kartını 2019’da oynarsa Euro, Dolar karşısında önemli bir yükseliş gösterebilir.

Birçok uzman Euro – Dolar paritesi konusunda kararsız, Merkez Bankalarının politikası netleşmediği sürece ve AB ülkelerinin ekonomik verileri ortaya çıkmadığı müddetçe yatırım tavsiyesi vermekten kaçınıyorlar, paritenin dengesizliği konusunda şüpheci bir yaklaşım içerisindeler.

Yaygın kanıya göre:

 • Faiz artırımları sayesinde 2019’da Dolar’ın Euro ile arasındaki farkı kapatması söz konusu olabilir. Hatta Avrupa tarafından bu artırımlara karşılık gelmezse Dolar, Euro’yu geride bile bırakabilir.

Kuruluşların Yıl Sonu Tahminleri

Merkez Bankaları ve çeşitli kuruluşlar 2019 senesi için Euro tahminleri konusunda “yükseliş” hakkında hemfikirler. Fakat bu yükselişin seviyesi konusunda ayrışmalar mevcut.

Merkez Bankası Yıl Sonu Euro Tahmini

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yayımlanmış resmi bir 2019 Euro kuru tahmini bulunmasa da üç senelik ekonomi planlamasına göre 2019 senesinin Euro – Türk Lirası paritesi bakımından riskli bir sene olması bekleniyor.

Merkez Bankası tarafından yayımlanan rapor, üstü kapalı bir biçimde Euro’nun Türk Lirası karşısında yükseleceğini anlatıyor diyebiliriz. Fakat bu konuda resmi bir raporun yayımlanmamış olması net bir veriye erişmeyi güçlendirdiği için 2019 senesi için banka kaynaklı net bir tahmin vermek güç görünüyor.

Deutsche Bank Euro Tahmini

2017 senesinde Almanya merkezli Deutsche Bank tarafından yayımlanan iki senelik Euro raporuna göre:

 • 2018 ve 2019 seneleri Euro için yükseliş dönemi olacak gibi görünüyor.
 • Rapor kapsamında net bir rakam verilmiş değilse bile Euro’nun sürekli olarak yukarı yönlü bir performans göstermesi bekleniyor.
 • Deutsche Bank’ın yönetim kurulu başkanı koltuğunda oturan George Saravelos ise söz konusu yükselişin hızının hangi seviyede olacağının politik hamlelere bağlı olarak ortaya çıkacağını söylüyor.Siyasi belirsizlikler ve ekonomik hareketlilikleri bir kenara alsak bile her daim Euro’da yukarı yönlü bir grafiğin olacağını belirten bu rapor, 2019 senesinde Euro’nun yükselmesinden ziyade yükselme hızının konuşulmasının daha doğru olduğunu gösteriyor. Yani Euro’da yükselişin kaçınılmaz olduğu, asıl tartışılması gereken bu yükselişin seviyesi olduğu belirtiliyor.

Growth Aces Euro Tahmini

Birçok tecrübe sahibi analist ve ekonomistin yer aldığı Growth Aces adlı kuruluş da:

 • Euro’nun 2019 senesinde değer kazanmaya devam edeceğini pek çok kez vurgulamış durumda.
 • 2019’un birinci çeyreğinin başlamasıyla birlikte sert bir yükseliş görülmesini bekleyen Growth Aces, Kasım 2019’a kadar yatırımların tutulmasında fayda olduğunu belirtiyor.
 • 2018’in yatırımcılar için Euro alım fırsatı olduğunu söyleyen kuruluş, sene sonuna dek uzun vadeli olacak şekilde dövizin elde tutulmasını ve kademeli bir biçimde kar satışları ile kazanç elde edilmesini öneriyor.
 • Kuruluş tarafından 2019 yılı için net bir rakam verilmiş olmasa da hemen hemen bütün ekonomistler ve kuruluşlar gibi Growth Aces de Euro’nun yükseleceği konusunda emin görünüyor.

ABN-Amro Bankası Euro – TL Tahmini

Hollanda merkezli bir banka olan ABN – AMRO 2019 senesine dair Türkiye hakkındaki öngörülerin yer aldığı bir rapor hazırladı.

ABN – AMRO tarafından hazırlanan bu raporda:

 • Euro’nun 2019’da Türk Lirası karşısında önemli bir değer kazanacağına yönelik beklenti ön plana çıktı.
 • Bankanın yapmış olduğu tahmine göre sene içerisinde Euro’nun 9,4 TL’ye kadar çıkacağına dair TL hakkında kötümser bir tahmin yer alıyor.
 • Bankanın TL için sunmuş olduğu kötümser tahminde Euro’nun gelişmesinden ziyade Türkiye’nin içerisinde olduğu şartların, ekonomik belirsizliklerin ve siyasi risklerin TL’nin Euro karşısında daha büyük bir değer kaybı yaşamasına yönelik beklenti oluşmasına uygun zemin hazırlıyor.

Avrupa Merkez Bankası Euro Tahmini

Avrupa Merkez Bankası tarafından 2018 senesinin Mart ayında yayımlanan raporda:

 • 2019 yılının Euro için ciddi bir şekilde verimli geçeceğine yönelik işaretler bulunuyor.
 • Brexit sonrası değiştirilen rapor, 2019’da AB ekonomisi üzerindeki Brexit baskısının azalması ile birlikte Euro’nun daha da değerli hale geleceği ve yatırımcıları cezbedeceğini belirtiyor.
 • Banka, Euro fiyatlarında dengeli bir seyir sergilenmesi yönünde politika uygulamaya da karar verdi.

Euro’nun Dolar karşısında değer kazanmasına yönelik hedeflere sahip olan Avrupa Merkez Bankası’nın:

 • 2019’da uygulayacağı politikalar ile Euro’nun sadece Dolar karşısında değil, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında da değer kazanması bekleniyor. Dolayısıyla Türk Lirası karşısında da Avrupa Merkez Bankası’nın politikalarının bir sonucu olarak Euro’nun daha değerli hale gelmesi söz konusu olacaktır.
 • Ayrıca TL karşısında Euro’nun yatırımcılar adına oldukça iyi bir enstrüman olduğu da belirtiliyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın yayımladığı raporda net bir rakam verilmese dahi yükselişin sık sık vurgulanması 2019’un Euro için yukarı yönlü bir seyir demek olduğunu gösteriyor.

Bağımsız Uzmanların Euro Tahmini

Uzmanların hemen hemen tümü 2019’da yükseliş olacağı konusunda hemfikir görünüyor.

Fakat:

 • Kimi uzmanlar yükselişin suni olacağına dair fikirlerini dile getirip kar satışları yüzünden Euro’da bir düşüş olabileceğinden bahsediyor.
 • Eğer Avrupa Merkez Bankası faiz artırımı yoluna gitmez ise Euro kurunun düşüşe geçmesine yönelik endişelerin yer aldığı görüşte Euro, uzun süreli bir yatırım aracı olarak görülmüyor.

Her ne kadar büyük portföy yöneticilerinin birçoğu Euro’nun 2019’da yükseliş yaşayacağı konusunda görüşlerini açıklasalar da karşıt görüşte olanların da dikkate alınması, piyasayı daha iyi yorumlamak ve sağlıklı yatırım yapmak açısından oldukça önemli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.