Kamu Dünyasına Dair

Ziraat Genç Bankkart Nedir? Limiti Ne Kadar? Açma ve Kapatma

Öğrenciler için büyük avantajlar sağlayan Ziraat Bankası Genç Bankkart, Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs veya kredi alan öğrencilere, Ziraat Bankası’ndaki hesaplarına yatırılan ödemeleri tahsil edebilmeleri için dağıtılmış olan bir banka kartıdır. Öğrencilerin KYK ödemelerini almak için açtırdıkları banka hesapları için herhangi bir ödeme yapmalarına gerek yoktur. 18 yaşından küçük Ziraat Genç Bankkart sahibi olamazlar. Ayrıca yüksek lisans öğrencilerinin de devletten aldıkları KYK bursları ve kredileri kesileceğinden onların da kartları iptal edilir.

Genç Bankkart açtırma işlemi için GENC BANKKART yazıp 4747’ye kısa mesaj göndermek yeterli. Bu yöntemin dışında, 0850 258 00 00 nolu müşteri hizmetlerine kart talebi bildiriminde bulunarak, internet veya mobil şubeye giriş yaparak ve Ziraat Bankası şubelerinden herhangi birine giderek başvuru yapılabilir. KYK’dan alınan burs veya kredi devam ettiği sürece Genç Bankkart da aktif olur.

Genç Bankkart Özellikleri Nelerdir?

  • Ziraat Bankası’ndan alınan vadesiz mevduat hesabı ve kredi kartı hizmetleri için iki farklı kart kullanılmasına gerek yoktur. Tüm işlemler tek bir kart üzerinden yürütülebilir.
  • Ziraat Bankası ATM’lerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışındaki üzerinde “Tüm bankalar için ortak ATM” ibaresi bulunan tüm ATM’lerden para çekme işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Hesaba tanımlanan harçlık avans limiti sayesinde vadesiz mevduat hesabında yeterli derecede nakit para bulunmasa bile alışveriş yapılabilir.
  • İnternet alışverişlerinde hem banka hesabı hem de kredi kartı üzerinden ödeme yapılabilir. Bununla birlikte internet alışverişlerinde yapılan ödemeler 3 boyutlu güvenlik sistemi sayesinde güvenle gerçekleştirilir.
  • Kullanılan operatör fark etmeksizin Genç Bankkart aracılığıyla ATM ya da internet şubesi hizmetleri kullanılarak hatta TL yüklemesi yapılabilir.
  • İnternet şubesinden havale, eft, fatura ödeme gibi birçok işlem gerçekleştirilebilir.
  • Kredi kartı özelliğinin açık olmadığı durumlarda karta para yükleyerek 90 TL’ye kadar yapılan alışverişlerde temassız alışveriş imkanından faydalanılabilir.
  • Ziraat Bankası Gençkart sahiplerinin de faydalanabildiği bir dijital bankacılık ürünü olan QR kod ile para çekme özelliği sayesinde banka kartına ihtiyaç duymadan para çekme, yatırma gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Bunun için Ziraat Bankası mobil şubenin cep telefonunda mevcut olması yeterlidir.

Genç Bankkart Kredi Kartı

Kullanıcılar için iki ayrı kart taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran Ziraat Gençkart uygulamasında banka hesabı ve kredi kartı için aynı şifre kullanılabilir. Alışveriş esnasında tek yapılması gereken şey ödemenin banka hesabından mı yoksa kredi kartıyla mı gerçekleştirileceğinin belirtilmesidir. Genç Bankkart’ın kredi kartı özelliği sayesinde taksit imkanından faydalanılabilir, yapılan alışverişlerden puan kazanılabilir. Ziraat Bankası’nın kredi kartı hizmeti olan Maximum Kart için geçerli olan bütün ayrıcalıklardan Ziraat Bankkart’ın kredi kartı hizmeti için de söz etmek mümkündür. Kullanıcılar Genç Bankkart ile aynı zamanda yaptıkları alışverişi temassız bir şekilde ödeme olanağına da sahiptirler. Temassız olarak yapılan alışverişlerde ödenen tutar direkt olarak kredi kartı limitinden kesilir.

Genç Bankkart kullanıcısı olup bankadan kredi kartı hizmeti almayan kişiler hiçbir ek belgeye gerek olmadan, Ziraat Bankası şubesine gidip kredi kartı talebini bildirerek Genç Bankkart’ının kredi kartı özelliğini açtırabilirler. Yalnız kartını 2015 yılından önce almış olanların güncel kart başvurusunda bulunması gerekiyor. Genç Bankkart kredi kartı limiti başvuru esnasında belirlenir. Kredi kartıyla yapılan alışverişler de bu aşamada belirlenen limitle sınırlanır. Yani limitin üzerinde alışveriş yapıp taksite böldürme imkanı yoktur. Öte yanda Ziraat öğrenci kredi kartıyla birlikte alışverişlerde Genç Bankkart’ın ayrıcalıklarından biri olan harçlık avans hizmetinden de faydalanılabilir. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerin borcunun hesap kesin tarihinden sonra belirtilen süre içerisinde ödenmemesi halinde borca faiz işlemeye başlar.

Kredi kartının son ödeme tarihi KYK’dan alınan bursu veya kredinin hesaba yatırıldığı tarih ile paralel olur. Bu tarih sonradan telefon bankacılığı, internet bankacılığı, Ziraat Bankası şubeleri veya mobil şubeden değiştirilebilir. Genç Bankkart kredi kartı borcu ödeme işlemini gerçekleştirebilmek için ise birkaç farklı yöntem mevcut. İlk yöntem elbette bankanın şubelerine direkt olarak gidip ödeme yapmaktır. Anca çoğu kişi için bankalarda sıra beklemek yerine Genç Bankkart internet bankacılığı veya ATM’ler aracılığıyla ödeme yapmak daha avantajlıdır. Kredi kartı ile yapılan harcamaların ekstresi e-mail adresine, borç miktarı da cep telefonuna gönderilir. Kredi kartı hizmetinden faydalanmak istemeyen Genç Bankkart kullanıcıları Genç Bankkart kredi kartı kapatma işlemi için yine herhangi bir ek belge olmaksızın Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunabilirler.

Genç Bankkart Harçlık Avans

Genç bankkart harçlık avans özelliği sayesinde vadesiz hesapta para kalmadığında bile ek olarak tanımlanan harçlık avans limitinden harcama yapmak mümkündür. Harçlık avans limitinden harcanan para diğer ay otomatik olarak KYK ödemesinden tahsil edilir. Yani eğer o ay içerisinde 100 TL harçlık avans harcaması yapıldıysa, diğer ay vadesiz hesaba 100 TL eksik yatırılır. Ancak harçlık avansına tanımlanan para yalnızca alışverişlerde kullanılabilir, nakit olarak çekilemez. İnternet alışverişleri de buna dahildir. Ziraat genç kart nakit avans faizi yoktur. Yani 50 TL’lik harcama için 50 TL tahsil edilir. Harçlık avans limitinin kapatılması için ise yine Ziraat Bankası şubelerine gidilmesi gerekmektedir.

Eğer kartın harçlık avans özelliği açık değilse, bir Ziraat Bankası şubesine giderek talepte bulunulabilir. Harçlık avans limitinin kalan bakiyesini öğrenmek için bankanın ATM, telefon bankacılığı, mobil bankacılık ve internet bankacılığı hizmetlerinden faydalanılabilir. Bununla birlikte, HARCLIK AVANS BAKIYE yazıp 4747’ye SMS göndererek de o ay içerisindeki kullanılabilir limitin ne kadar olduğu öğrenilebilir.

Genç Bankkart Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Özellikle biri size havale veya eft yapacağı zaman müşteri numaranız olmadan bu işlemi gerçekleştirmesi mümkün değildir. İlk yöntem olarak kartın ön yüzünde yer alan IBAN numarasından müşteri numarasını çıkarabilirsiniz. Ancak eğer kartınız yeni kartlardan değilse ve üzerinde IBAN numarası yazmıyorsa internet şubesi yardımıyla da müşteri numarasını öğrenebilirsiniz. İnternet şubesine giriş için, müşteri numaranızın haricinde giriş sayfasında doldurmanız gereken boşlukların bir diğerinde talep edilen bilgi ise T.C kimlik numaranız. Bunların dışında telefon bankacılığı, mobil bankacılık, ATM’ler ve Ziraat Bankası şubeleri yoluyla da müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.