Kamu Dünyasına Dair

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri

Ziraat Bankası müşterilerine özellikle tarım ve hayvancılık alanında çeşitli destekleme ödemeleri yapar. Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri olarak da bilinen bu husus içeriğinde fındıktan mazota, topraktan organik tarıma, mercimekten yem bitkilerine tohumdan hayvancılığa kadar birçok destek içeriyor. İstediğiniz herhangi bir alanda destek almak istiyorsanız Ziraat Bankasına başvurmanız yeterli olacaktır.

Tarım Destekleme Ödemeleri

Tarım ve hayvancılık alanında Ziraat Bankası tarafından sunulmakta olan destekleme ödemeleri Resmi Gazete aracılığıyla yayınlanıyor. Her yıl olduğu gibi Ziraat Bankası tarafından yapılacak olan bu ödemeler, Ziraat Bankası hesabı olmayan kişilerin T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre düzenlenerek yapılır. Destekleme ödemeleri ne zaman ödenir diye merak eden kişiler, ödemelerini her yıl olduğu gibi Bakanlık tarafından belirlenecek olan tarihler dahilinde doğrudan çiftçi kartı aracılığı ile alabilecek.

 • Fındık destekleme ödemeleri 2017’de 170 TL olarak yapılacak.
 • Mazot gübre desteği ise 50 dekar ve üzeri alanlarda toprak analizinin yapılması koşulu ile birlikte dekar başına 11 TL olarak belirlenmiş bulunuyor.
 • Diğer yandan toprak analizi için dekar başında 2.5 TL verilecek.
 • Organik tarım için 4 farklı grup kapsamında 10 TL, 30 TL, 70 TL ve 100 TL olarak destek verilecek.
 • İyi tarım uygulamaları kapsamında süs bitkileri aromatik bitkilerine 100 TL, seraya 150 TL ve meyve ve sebze için 50 TL verilecek.

Bu desteklerden faydalanmak isteyen kişilerin ÇKS’ye kayıtlı olması gerekiyor.

Yem bitkileri desteği olarak sulu yonca için yılda 60 TL, kuru yonca için 35 TL, korunga için 45 TL verilirken; tek yıllıklar için 40 TL, silajlık tek yıllıklar için 55 TL, silajlık kuru mısır için 45 TL, silajlık sulu mısır için 90 TL, yapay çayır ve mera için 150 TL ve aldığı desteğe ilave olarak verilecek olan patates siğili görünen alanlar için verilmekte olan yem bitkileri desteği %50 oranında olacak.

Sertifikalı tohum destekleri dekar başına yer fıstığı için 15 TL, arpa ve buğday için 8,5 TL, çeltik için 8 TL, soya fasulyesi, mercimek, kuru fasulye ve nohut için 20 TL, aspir, kanola ve susam için 4 TL, patates için 80 TL, fiğ, korunga ve yem bezelyesi için 10 TL verilecektir.

Biyolojik ve biyoteknik alanlarında yapılacak olan ilaçlama destekleri ile biyoteknik mücadele kapsaımnda dekar başına 110 TL olarak verilecek olup, 350 TL tutarında biyolojik destek ödemesi yapılacaktır. Diğer yandan örtü altı paketi için 460 TL verilirken açık alan dekar başına 70 TL tutarında destek ödemesi verilecektir.

Hayvancılık Destekleme Ödemeleri

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi tarım alanında olduğu gibi hayvancılık alanında da Ziraat Bankası destekleme ödemeleri veriliyor. Buna göre:

 • Malak ve buzağı destekleme ödemeleri kapsamında 350 TL ve soy kütüğü desteği olarak da 500 TL verilecek.
 • Anaç keçi ve koyun için hayvan başına 25 TL tutarında destek yapılacak.
 • Tiftik keçileri için ise kilo başına 22 TL tutarında destek veriliyor.
 • Arıcılık yapan kişilere arılı kovanları başına 10 TL tutarında destek yapılacakken Bombus arısına sahip olan kişiler kovan başına 20 TL tutarında destek alacak. Bununla birlikte organik arılar kullanarak arıcılık yapan kişiler kovan başına 10 TL destek alacak.
 • Çoban desteği ise 250 TL tutarında olacak. Anaç keçi ve koyun sahibi olan işletmelere ise 2.500 TL tutarında destek yapılacak.
 • Kozalarını Kozabirliğe satan kişilere koza desteği olarak; koza yaş olma koşulu ile kilosu 40 TL’ye ve tohum adeti 50 TL’ye verilecektir.

Bu noktada verilecek olan destekler her yıl verilmekte olup ne zaman verileceği Tarım Bakanlığı takvimine göre belirlenecek.

Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Ziraat Bankası destekleme ödemelerini alan kişilerin sahip olduğu en önemli fırsatların başında bu destekleri Bankamatik aracılığı ile çekebilmek geliyor. Bu tür destek ödemeleri sırasında bankalar oldukça kalabalık olduğu için ATM’yi kullanarak sıra bekleme derdinizi azaltma imkanına sahip olursunuz.

Bununla birlikte Ziraat Bankası destekleme ödemelerini sorgulamak isteyen kişiler mobil şube aracılığıyla, İnternet Bankacılığını kullanarak, Telefon Bankacılığını arayarak, ATM’leri kullanarak ve doğrudan şubeye giderek gerçekleştirebilir. Bunun için tek yapmanız gereken şey hesap bakiyenizi sorgulama olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.