Kamu Dünyasına Dair

Yeni Doğan Çocuk İçin Yapılan Ödeme Nereden Alınır?

Dünyanın genelinde doğum sonrasında, annenin çocuğun masraflarını karşılayabilmesi adına bir miktar para yardımı yapılır. Gelişmiş ülkeler arasına girebilmek ve aynı zamanda genç nüfusun da artışına katkı sağlayabilmek adına artık devletimiz de doğum yapan annelere yardımcı olarak dünya ülkeleri arasında yerini alıyor. 2017’den itibaren başlatılan bu uygulama annenin başvurması sonucunda devletin hediye ettiği bir hizmettir. Vatandaşın yararı için verilen hizmet yürürlüğe girdikten sonra hem annelerin hem de babaların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de doğum parası nereden alınır sorusudur. Bu hizmetten herkesin yararlanması elbette söz konusu değildir. Bunun için yapmanız gereken işlemler bulunur. Bu işlemler sonucunda kaçıncı doğumunuzu gerçekleştirdiğinizle bağlantılı olarak belli bir miktar para yardımı alabilirsiniz.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu yardım hizmetini almak için sadece doğum yapmanız yeterli değildir. Bu durumunuzu devletin ilgili mercilerine aktarmanız gerekir.

Ancak gerekli şartların uygunluğu oldukça önemlidir.

  • Anne ve çocuk kesinlikle sağ olmalıdır. Yani çocuğun ya da annenin doğum sırasında hayatını kaybetmemesi gerekir.
  • Aynı zamanda çocuk ve anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır. Yabancı uyrukluysanız ya da çocuğunuz yabancı uyruklu ise bu haktan yararlanmanız mümkün değildir.
  • Annenin doldurmuş olduğu dilekçe ile e-Devlet sistemi üzerindeki bilgiler birbiriyle uyumlu olmalıdır.
  • 15/05/2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmaları gerekir.

Yurtdışında Yaşayanlar Çocuk Parasını Nasıl Alır?

Bu durum sadece Türkiye’de bulunan doğum yapan anneleri değil, aynı zamanda Türk vatandaşı olup da yurt dışında yaşayan annelerin de yararlanabileceği geniş kapsamlı bir hizmettir.  Yukarıda bulunan şartları taşıyor ancak yurtdışında ikamet ediyorsanız sizler de Türkiye Cumhuriyeti’nin sunmuş olduğu bu hizmeti karşılıksız olarak alabilme hakkına sahipsiniz.

Bunun için bulunduğunuz ülkenin konsolosluklarına giderek bu hizmeti alabilmek amacıyla dilekçeyi doldurup teslim etmelisiniz. Bu uygulama sadece genç nüfusu artırmaya yönelik değil, annenin ve bebeğin sağlığının da korunmasını amaçlamıştır. Bundan dolayı babaların da izinleri 5 güne çıkartılmıştır.

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur?

Eğer hiçbir kamu kurumunda ya da kuruluşunda çalışmıyorsanız, çocuk parası başvurusunda bulunmak üzere ikamet ettiğiniz ilin Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne gidin. Buradan sizlere verilen dilekçeyi eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olduktan sonra ilgili yetkililere teslim edebilirsiniz. Başvurularınızı kendiniz yapmanız gerekir. Aynı zamanda aldığınız dilekçeyi yine posta yoluyla ilgili kurumlara gönderebilme imkanınız da vardır. Herhangi bir kamu kurumunda ya da kuruluşunda çalışıyorsanız bunu hiçbir yere gitmeye gerek kalmadan bulunduğunuz kamu kurumundan talep edebilirsiniz.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

“Çocuk yardımı nereden alınır?” Sorusu her zaman akıllarda soru işareti olmuştur. Çalışan anneler için aynı zamanda doğumdan 16 hafta önce alabilecekleri iş görmezlik raporuyla beraber bir ücret alabilmeleri de mümkündür. Bunun için yine bağlı olduğunuz kurumla irtibata geçebilirsiniz.

Eğer çocuğunuzu 15/05/2015 tarihinden sonra doğurmuşsanız, bu hizmetten kolayca yararlanabilirsiniz. Fakat o tarihlerde bu çocuk parası alımı için başvuruda bulunduysanız, bu para 112 TL olarak tek sefer olmak üzere doldurduğunuz dilekçede belirttiğiniz banka hesabına yatırılır. Bu parayı o zamanlarda talep etmemişseniz, yeni bir başvuruyla beraber günümüzün güncel ödeme miktarlarıyla beraber bu paradan yararlanabilirsiniz.

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar?

Annenin başvurusundan sonra gerekli şartları da yerine getiriyorsa bu parayı alması için hiçbir engel yoktur. Eğer anne birinci doğumunu gerçekleştirmişse bu para 300 TL, ikinci doğumunda 400 TL ve son olarak üç ve üstü doğumlarında 600 TL olarak belirlenmiştir. İkiz çocuk dünyaya getirmişseniz bu miktar 100 TL olarak belirlenmiştir. Tüm şartları sağladığınız takdirde devlete bildirdiğiniz banka hesabından bu meblağlara ulaşabilirsiniz.

Çocuk parasını alıp alamadığınızı öğrenmek için hiçbir kurum ya da kuruluşa gitmenize gerek yok. Bunun için ayrıca oluşturulmuş bir hizmet sayesinde, telefonla bu hizmetten yararlanıp yararlanamayacağınıza ulaşabilirsiniz. 2017 yılının Haziran ayından itibaren başlatılan bu ödemeler için aklınızda bulunan sorulara daha detaylı cevaplar alabilmek için Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 182-3 ve 144 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.