Kamu Dünyasına Dair

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ulaşım hemen her şekli ile insanın hayatında olan bir kavram halini aldı. Günümüzde ise karayolunu kullanan araçlar artık bir vazgeçilmezimiz haline gelmiştir. Bir yerden bir yere ulaşımda kullanılan bir araçların, gün geçtikçe sayısı artıyor ve gidişata bakılırsa daha da artacağa benziyor. İstatistiklere göre Türkiye’de kişi başına düşen araç sayısı 4’tür. Bu orana baktığımız zaman oranın hayli yüksek olduğunu görmek zor değildir. Bu kadar fazla araç sayısı demek aynı zamanda sorunların da fazla olması ve artması anlamına gelebilir. Özellikle kalabalık şehirlerde bu sorunlar daha ufak şehirlere oranla bir hayli yüksektir. Bahsi geçen bu sorunlardan korunma ve mevcut zararı indirgeme veya yok etme amaçlı çözüm niyetinde yollar mevcuttur. Bunlardan birisi de kasko sigortasıdır. Kasko sigortasını sorgulamak için kullanılan işlemlerden bir tanesi tramer kasko sorgulama işlemidir. Bu yazıda kasko nedir, neden yaptırılmalıdır, araç kasko değeri ve tramer kasko sorgulama işlemi ve nasıl yapılacağı konularında ayrıntılı bilgiler verilecektir.

Kasko Nedir?

Kasko, trafikte yaşanan sorunlara karşı aracınızı güvence altına aldığınız bir sigortadır. Trafik sigortasından farklı olarak kasko isteğe göre yaptırılıyor. Trafik sigortasında karşı tarafın hakları karşılanırken kasko da sizin anlaştığınız alanlardaki haklarınız karşılanır. Bu sebeple bu iki sigorta türünü birbirine karıştırmamak gerekiyor. Kaskonun bahsi geçtiği gibi kapsadığı alanlar bir hayli fazladır. Bunlar çarpma, çarpışma gibi kazalar durumları, sel, yangın ve deprem gibi felaketler, terörden kaynaklı zararlar şeklinde sıralamak mümkündür.

Kaskoyu aracınıza 1 yıl süre ile yaptırırsınız ve bu süre içerisinde kapsadığı durumlarda aracınızın zararını kasko yaptırdığınız yer karşılar. Yukarıda bahsi geçtiği gibi özellikle kalabalık şehirlerde yaşanan trafik sorunlarının fazla olmasından kaynaklı kasko yaptırmayı isteyebilirsiniz. Çünkü kasko yaptırdığınız bu araçlarında fiyatları oldukça pahalı olabilmekte ve bu sebeple bu maddi değeri fazla olan malınızı korumak bahsi geçtiği gibi istemeniz en doğal hakkınızdır.

Kasko Neden Yaptırılmalıdır?

Kasko yaptırmanın zorunlu olmadığını yukarıda bahsetmiştik. Tabii ki bu sigortanın zorunlu olmaması yaptırılmaması anlamına gelmez. Yaşadığınız yerin yoğun bir trafiği olabilir ve bu kalabalığın getirdiği yoğunluktan siz de etkilenebilirsiniz. Trafik yoğun olmasa bile gün içinde başımıza neler geleceğini bilemeyiz. Örneğin bir gün park ederken görmediğiniz bir yere çarpabilir ve bunun sonucunda aracınızın farklı yerlerinde hasarlar meydana gelebilir. Bu durumda kaskonuz devreye giriyor ve bu hasarı karşılıyor. Bir başkasının aracına verdiğiniz hasar durumunda da otomatik olarak sizin aracınız da hasar görmüş olur. Karşı tarafın hasarını trafik sigortası karşılarken sizin hasarınızı kasko karşılar.

Aynı şekilde ülkemiz 4 mevsimi yaşan bir ülke ve bu mevsimlerden birisi kış mevsimidir. Kışın sert geçtiği zamanlarda araç ile trafiğe çıkmak aslında olabilecek birçok sorunu göze almak anlamına geliyor. Aracınız kayabilir, bir başka araca veya ağaca çarpabilir, sizin isteğiniz dışında durumların içine girebilirsiniz. Verilen bu son örneklerde örneğin kaskonuzun olmaması belki de kaskoya harcanacak paranın hayli daha fazlasını ödemek anlamına gelebiliyor. Tabii ki bu durumların olabilme olasılığı için önceden konuşmak imkansızdır fakat önlem almak her zaman önemlidir. Burada verilen örnekler basit örnekler olmakla birlikte buna çeşitli bir sürü örnek verebiliriz. Fakat ana hattı ile kaskonun yaptırılma nedeni bu şekilde açıklanabilir.

Araç Kasko Değeri Nedir?

Bir aracınız var ve zorunlu trafik sigortasına ek olarak kasko yaptırmak istiyorsunuz. Öncelikle bilmeniz gereken aracınızın bir kasko değerinin olduğudur. Bu sebeple bir kasko değer sorgulaması yapmanız gerekiyor. Ödeyeceğiniz kasko miktarı, aracınıza göre değişir. Ayrıca bu belirlemede tramer kasko değer listesi baz alınır. Araç kasko değeri belirlenirken aracın markası ve modeli, piyasaya sürüldüğü yıldaki fiyatı gibi koşullar kıstas alınır. Bu durum sigorta şirketine göre değişebilir. Bazı sigorta şirketlerinde aracınızın %10 değerinin altında veya üstünde bir fiyat da belirleyebilme seçeneğiniz bulunur. Bu sebeple kasko fiyat sorgulaması yapmanız ve detaylı olarak sigorta şirketlerini araştırmanız gerekiyor. Bu işlemi yapabileceğiniz sorgulama işlemlerden bir tanesi de tramer kasko sorgulama işlemidir. Kasko sorgulama işlemini yaparak bahsi geçen araç kasko değerini de öğrenebilirsiniz.

Tramer Kasko Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltmasıdır. Bu platformda araca ait bütün sigorta işlemlerini kontrol edebilir, aracın daha önce aldığı bir hasar var mı yok mu kontrol edebilirsiniz. Eğer 2. el bir araç satın almak istiyorsanız bu sorgulamayı mutlaka yapmalısınız. Bu sayede olası bir problem yaşama durumundan kurtulabilirsiniz. Tramer trafik poliçe sorgulama ile aracın trafik sorgulamasını yapabileceğiniz gibi tramer kasko sorgulama işlemi ile de yukarıda bahsi geçen araç kasko değerini sorgulayabilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Tramer kasko sorgulama işleminde istenen bilgilere göre farklı sorgulama çeşitleri vardır. Bunlar Plaka ve TC Kimlik No ile sorgulama, Plaka ve Vergi No ile Sorgulama, Sigorta Bilgileri ile Sorgulama şeklinde sıralanabilir. Bahsi geçen işlemleri elinizdeki bilgilere göre istediğiniz seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz. Aşağıda her adımın detaylı şekilde açıklanmasını bulabilirsiniz, öncelikle verilen linkteki web adresine tıklamanız gerekmektedir.

1. Plaka ve TC Kimlik No İle Sorgulama

 • Aşağıdaki adrese girdiğinizde karşınıza çıkan ilk sorgulama ekranı plaka ve TC kimlik no ile sorgulama yapacağınız ekran olacaktır.

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Bu ekranda görüldüğü gibi sizden sorgulamasını yapacağınız aracınızın plakasını ve TC Kimlik Numarasını girmeniz gerekiyor.
 • Bu bilgileri girdikten sonra altta ‘Ben robot değilim’ şeklinde bir doğrulama sistemi vardır.
 • Bunu işaretlemeniz ve ilerlemeniz gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra istediğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz.

2. Plaka ve Vergi Kimlik No İle Sorgulama

 • Tramer kasko sorgulama işlemi için diğer bir seçenek olan plaka ve vergi kimlik no ile sorgulama seçeneğidir.

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Bu seçenekte girmeniz gereken bilgiler bahsi geçtiği gibi aracınızın plakası ve mevcut vergi kimlik numarasıdır.
 • Bu bilgileri girdikten sonra yine ‘Ben robot değilim’ kısmını işaretlemeniz gerekiyor.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra istediğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz.

3. Sigorta Bilgileri ile Sorgulama

 • Tramer kasko sorgulama işlemi için son seçenek olan sigorta bilgileri ile sorgulama seçeneği.

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Bu işlemde ilk olarak sigorta şirketini seçmelisiniz.
 • Listelenmiş sigorta şirketleri arasından aracın sigortasının yapıldığı şirketi seçtikten sonra hemen aşağısında bulunan ‘Acente No’yu giriniz.
 • Bu bilgileri Poliçe No ve Yenileme No bilgileri takip ediyor.
 • Son olarak önceki adımlar da yapılan ‘Ben robot değilim’ alanını işaretlemeniz ve yönlendirmeyi beklemeniz gerekiyor.

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.