Kamu Dünyasına Dair

Tramer Araç Km Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Türiye’de yer alan araçlar ile ilgili akla gelebilecek tüm sorgulama işlemlerini Tramer sistemi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün. Bir kez dahi Tramer üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeyen kişi sayısı neredeyse hiç yoktur. Tramer sorgulama işlemleri oldukça beğeni toplamış bulunuyor. Tramer’in her geçen gün genişlettiği araç portföyü Tramer’i daha da cazip kılıyor. Eskiden yalnızca internet üzerinden, online bir şekilde yapılabilen Tramer sistemi için kısa mesaj yolu ile de hizmet vermiş ve böylelikle daha çok kişi tarafından kullanılabilmeyi başarmıştır.

Özelikle ikinci el araç almak isteyen kişi sayısının oldukça artış gösterdiği bu dönemde araçlarını satmak isteyen birçok kişi buluyor. Bu kişilerin ise her daim dürüst oldukları söylenemez. Birçok konuda arabayı normale göre daha kabul edilebilir kılmak adına yapılan çeşitli işlemler bulunuyor. Örneğin bunlardan biri kilometre düşürmek. Zira kilometresi düşük olan araçlar daha yüksek fiyatlar üzerinden satılabiliyor. Kullanılmışlık konusunda bilgi veren km sayacı, sanayi ya da kaçak muayene istasyonlarında yapılan çeşitli işlemlerin ardından düşük gösteriliyor ve böylelikle aracı fiyatı da artmış oluyor. Bu tür kurnazlıklardan kurtulmak isteyen kişiler ise km sorgulama ve buna benzer işlemleri gerçekleştirmek istiyor.

Tramer Araç Km Sorgulama işlemleri her ne kazar çabuk ve hızlı olsa da günümüzde yapılamıyor olması birçok kişi tarafından oldukça olumsuz bir şekilde karşılandı. Km sorgulama kalktı mı diye merak eden kişiler, diledikleri takdirde bir başka yöntemi kullanabilir. Fakat bu işlem artık kısa mesaj yolu ile yapılamıyor. Yine de sizlere her ihtimale karşı Tramer Araç Km Sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığının bahsedeceğiz.

Tramer Araç Km Sorgulama

İkinci el araç satın alma işlemleri sırasında fark edilmese dahi birçok kişi araç satan kişilerin çeşitli hileler yaptığını biliyor. Bunlardan biri de araç kilometre sayacını düşürmek. Gittiği kilometre sayısının düşmesi ile birlikte araç daha yüksek fiyattan satılıyor. Sanayi sitelerinde 20 TL ve 90 TL arasında yapılabilen bu işlem sizleri çok kolay bir şeklide aldatabilir. Bu nedenle aracın kilometresini sorgulatmak mühim bir hal alıyor.

5664 Tramer Araç Km Sorgulama işlemlerini yaptırmak için Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone GSM operatörlerinden birini gece ya da gündüz fark etmeden kullanabilirsiniz. Böylelikle almak istediğiniz araçların bilgilerinin ne kadar doğru olduğunu da tespit etmiş olursunuz. Tramer üzerinden yapılsa da sanılanın aksine şase no ile km sorgulama gibi bir işlem mümkün olmaz. Fakat şase no ile de hasar sorgulama gibi işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün. Diğer yandan Tramer ile yapacağınız sorgulama işlemleri yalnızca 5 TL gibi oldukça düşük bir tutar karşılığına sahip. Telefondan yapılması için düzenlenmiş olan Tramer sorgulama işlemlerinde tek ihtiyacınız olan şey 5664 numaralı kod. Bu noktada yapmanız gereken tek şey DETAY yazdıktan sonra aracınıza ait plaka numarasını girmek ve 5664 numarasına kısa mesaj göndermek olur. Bunun için aşağıda yer alan görsele bakabilirsiniz.

5664 Km Bilgisi Gelmiyor diyorsanız size bahsetmiş olduğumuz yolu deneyerek araç ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hasar kaydı ile birlikte aracın markasının modeline, hangi şehirlerde tescil kaydı olduğuna, plaka değişiminin yapılıp yapılmadığına, aracın en son sahibinin ne kadar süreliğine aracı elinin altında tuttuğuna, trafiğe çıkış tarihine, toplam kaskosuz ya da kaskolu olduğu süreye ulaşabilirsiniz. Bu sayede Tramer sisteminin bilgi havuzunda yer alan tüm bilgilere tek bir mesaj ile yalnızca 5 TL karşılığında ulaşmış olursunuz. Üstelik bununla birlikte son iki muayene tarihini de öğrenmiş olursunuz. Fakat bu noktada bilinmesi gereken bir şey daha bulunuyor. Tramer km sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için sorgulaması yapılacak olan aracın en az üç yaşında olması gerekiyor. Diğer türlü küçük yaşta olan bir aracın muayeneye tabi tutulmamış olma olasılığı bulunuyor. Araç km sorgulama işlemlerinin sonuçlarına yapılacak olan muayene ile ulaşılabildiği için muayene edilmemiş olan bir araç için sorgulama işlemi yapılamıyor. Bu tür bir durum ile karşı karşıya kalan kişiler hiç vakit kaybetmeden yetkili bir muayene istasyonuna giderek aracının kilometresini sorgulatabilir.

Fakat Tramer Araç Km Sorgulama işlemini yapmış olmanıza rağmen 5664 km bilgisi gelmiyor diyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Yine de dilerseniz Sigortam 360 resmi internet sitesine girerek hali hazırda yapmakta olduğunuz sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten Araç Km sorgulama yöntemlerinin başında gelen bu yöntemde de yapacağınız sorgulama işlemine göre para verirsiniz. Ücrette ise herhangi bir farklılık bulunmuyor.

Diğer yandan bu işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişilerin kullanabileceği bir yöntem daha bulunuyor. Fakat bunun için de aracın muayenesinin yapılmış olması gerekiyor. Muayenesi yapılmamış bir araç hakkında geçerli ve doğru bilgilere ulaşmak mümkün olmuyor.

Tüvtürk KM Sorgulama

Başlığımızdan da anladığınız üzere Tramer Araç Km Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de Tüvtürk’ü kullanmak olur. Tüvtürk üzerinden km sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin ise E Devlet sistemini kullanması gerekiyor. Fakat E Devlet sistemini kullanmak isteyen kişilerin bir adet E Devlet şifresi alması gerekiyor. Bu şifreye nereden ulaşacağını bilmeyen kişilerin PTT’ye giderek karşılığında 2 TL vermesi gerekiyor. Fakat yeni bir şifre aldıktan sonra o şifreyi değiştirerek ve bir başkası ile paylaşmayarak saklamanız gerektiğini de unutmayın.

Tramer Araç Km Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra karşınıza şöyle bir sayfa gelir;

Bu noktada tek yapmanız gereken şey “Kimliğimi Şimdi Doğrula” demek olur. Bir sonraki sayfada ise sizleri şu ekran bekliyor;

Burada yapmanız gereken şey T. C. kimlik numarası ve E Devlet şifresi bilgilerini girmek olur. Bilgileri girdikten sonra ise “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmalısınız. Böylelikle karşınıza şöyle bir ekran gelir;

Bu hizmet ile birlikte tramer araç km sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç plaka numarasını, muayene rapor numarasını ya da trafik tescil belgesi seri numarasını kullanarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün. Üç seçenekten herhangi birini seçerek “Sorgula” butonuna basmanız halinde dilediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Tüvtürk KM Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.