Kamu Dünyasına Dair

Trafikten Men Cezası Nedir?

Çeşitli sınavlardan başarı ile geçen kişiler ehliyet sahibi olur. Bu sınavlar teorik ve direksiyon sınavı olmak üzere ikiye ayrılır. Daha sonra ise belirli evrakların ilgili birime teslim edilmesi ile birlikte ehliyet sahibi olursunuz. Trafik zabıtası ya da yetkili memurun trafikten men cezası verme hakkı bulunduğu için Trafik Kanununda yer alan maddelerin ihlal edilmesi halinde bu tür bir durumla karşı karşıya kalmanız da mümkün olur. Araçların trafiğe çıkması için de belirlenmiş olan bazı şartlar bulunur. Örneğin diğer araç, sürücü ya da yolcuları etkileyecek cinsten bir eksikliğe sahip olan aracın trafiğe çıkmasına izin verilmez. Bu konu ile ilgili tüm bilgiler de Trafik Kanununda yer alır. Belirlenmiş olan bu kurallara uyulmaması halinde ise verilen cezalardan biri de trafikten men cezası olur. Peki ya trafikten men cezası nedir?

Trafikten Men Cezası Oluşturan Durumlar

 • Araç üzerinde yapılması gereken teknik değişikliklerin bir ay içinde aracın tescilini yapan kurum ya da kuruluşa gönderilmesi gerekir. Bu durumun aksinin ispat edilmesi halinde ise trafikten men cezası devreye girer. Diğer yandan tescilli bir aracın devredilmesi ya da satın alınması halinde bir ay dahilinde kişinin kendisine ait olan bir tescil belgesi alması gerekir.
 • Bir diğer önemli konu ise aracın çeşitli parçalarının eksik yada bozuk olması halinde ortaya çıkar. Yakın ya da uzağı gören ışıklar, servis freni ya da araç lastikleri gibi eksik ya da bozulmuş olan parçalara sahip olan bir aracın trafiğe çıkması yasaktır.
 • Diğer yandan kaza yapma olasılığını arttıran gürültü ya da duman gibi görüş açısını bozan ya da dikkati dağıtan durumların ortadan kaldırılması gerekir.
 • Araçlar için belirlenmiş olan yük taşıma sınırının aşılması halinde araçlar trafikten men edilir.
 • Zararlı ya da tehlikeli maddeler taşımakta olan araçların gerekli tedbir yada izinleri almaması durumunda trafikten men cezası alırlar.
 • Özel izin olmadan kullanılamayan araçlar için izin alınmaması halinde de men cezası söz konusu olur.
 • Bir aracın trafiğe çıkabilmesi için gereken trafik belgesi ve tescil plakasına sahip olmadan trafiğe çıkan kişiler trafikten men edilir.
 • Zorunlu trafik sigortasını gereksiz bulduğu için yaptırmayan kişilerin araçları trafikten men edilir.
 • Resmi olmayan araçların devlete ait olan araçların sahip olduğu bir rengi kullanarak plaka taktırması da aynı durum ile sonuçlanır.
 • Her araçta mutlak surette yer alması gereken çeşitli işaretlerin olmaması, araçların muayene edilmemesi ya da trafik ve tescil belgesinin amaçlarına uygun bir şekilde kullanılmaması ve gerekli izinleri almadan belediye sınırları dahilinde ticari amaç güderek yolcu taşımak ya da taşımacılık yaparak fayda sağlamak men cezası sebebi olur.

Bu tür sebeplerden dolayı aracınızın trafikten men cezası alması muhtemel olduğu için ne men cezası yemekle ne de trafikten menin kaldırılması ile uğraşmalı, bunun yerine belirlenmiş olan tüm kurallara uymalısınız. Aksi takdirde bu tür sorunlar yalnızca men ile değil aynı zamanda hem idari para cezası olarak hem de ehliyet belgenize yazılacak olan puanlar olarak yansır.

Trafikten Menin Nedenleri

Şimdi sizlere trafikten men edilme nedenlerinden bahsedeceğiz.

 • Araç ile ilgili çeşitli teknik değişiklikler yapmanız halinde bu değişiklikleri en geç bir ay içinde araç tescilinden sorumlu olan kuruluşa bildirmeniz gerekir.
 • Satın ya da devralınmış olan bir tescilli aracın en geç bir ay içinde kendi adına göre tescil edilerek belgesinin alınması gerekir.
 • Her araçta yer alması zorunlu kılınmış ve gerekli olan ve plaka, sembol, yazı, şekil, renk ve ışık gibi çalışma şeklini, yerini ve kapasitesini belirtme özelliğine sahip olan işaretlerin bulundurulmaması halinde trafikten men edilirsiniz.
 • Sahip olduğunuz aracın hurdaya çıkması halinde bu durumu en geç bir ay içinde tescil edilmesi gerekir.
 • İşarete sahip olmayan ve çeşitli belediyelerden ruhsat ya da izin almadan faaliyet göstermeye devam eden araçlardan taşımacılık hizmeti almak da trafikten men sebebi olur.
 • İkinci el araç satın alacak olan kişilerin en geç bir ay içinde bu durumu ilgili tescil birimini iletmemesi halinde kanun ihlali gerçeklemiş olur. Bu nedenle de aracın yeni sahibin aracı kendi adına tescillemesi gerekir. Bu işlemin ise en geç bir ay içinde tamamlanmış olması gerekiyor.
 • Araçların tescil edilmesinin ardından trafikten menin kaldırılması söz konusu olmaz. Bu işlemin ardından tescil plakası ve trafik belgesi alınmamış olmasına rağmen trafiğe çıkan kişilere men cezası verilir.
 • Taksiler, taksimetre kullanmamaları halinde trafikten men cezası yerler. Diğer yandan kamyon, otobüs ve çekicilerde tagograf bulundurulmamak da men cezası almanız için yeterli olur.

Aracın trafikten çekilmesini istemeyen kişilerin şu ana dek yazmış oluğumuz ve ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak olan kurallara uymalıdır.

Trafikten Men Sorgulama

Trafikten men sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin her şeyden önce artık bu konu ile ilgili olan kurumlara gitmesine gerek yok. Bunun yerine artık internet sistemi üzerinden yalnızca birkaç tık yardımıyla aradığımız bilgilere ulaşabiliyoruz. Trafikten men sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek istememiz halinde ise bir adet şifreye ihtiyacımız oluyor. E Devlet sistemi üzerinden yapılabilecek olan sorgulama işleminin yerine getirilebilmesi için bu şifre gerekiyor. Bu şifreyi PTT şubelerinden yalnızca 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Daha sonra ise ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekecek. Bu durumda karşınıza aşağıda yer alan görsel gibi bir sayfa gelecek olup bu noktada yapmanız gereken şey “”Kimliğimi Şimdi Doğrula” demek olur.

 • Daha sonra ise karşınıza giriş bilgilerinizi girmeniz gereken sayfa gelir.

Bu sayfaya T. C. kimlik numarası ile birlikte E Devlet şifresini yazmalı ve sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra ise ilave olarak yapmanız gereken hiçbir şey olmadan sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu bölümde adınıza kayıtlı bir sürücü belgesinin bulunması halinde ile size çeşitli bilgiler verilir. Bu sayfa üzerinden görebileceğiniz trafik cezaları son bir yılı kapsar. Bu site doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olduğu için alacağınız sonuçlar son derece tutarlı olur. Son bir yıl içinde ceza yememeniz halinde de karşınıza herhangi bir sonuç çıkmayacaktır.

Trafikten Men Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.