Kamu Dünyasına Dair

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Üzerinize kayıtlı olan bir aracın trafik cezasına sahip olup olmadığını öğrenmek isteyebileceğiniz gibi yeni bir araba satın alırken de araca ait geçmiş dönem trafik cezası sorgulama işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Özellikle ikinci el araba satın alırken aracın geçmiş dönemlerden kalan trafik cezasını sorgulamak son derece önemlidir. O araca daha önce kesilmiş ve eski sahibi tarafından ödenmemiş trafik cezaları yeni sahibi çoğu zaman mağdur etmektedir. Bu tip bir durumla karşı karşıya gelmemek ve gelecekte herhangi bir mağduriyetle karşılaşmamak için internet üzerinden son derece basit bir şekilde trafik cezası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Eğer araç size aitse trafik cezası sorgulama işlemi sonrasında karşınıza bir borç çıkıyorsa trafik cezası ödeme işleminin de nasıl yapıldığını bu yazıda detaylıca anlattık.

Araca Ait Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Otopark cezalarından vergi cezalarına, radar cezalarından trafik cezalarına araca ait bütün cezaları beş dakikada internet üzerinden öğrenmeniz mümkün. Araç sahipleri zaman zaman yedikleri trafik cezalarını unutmakta ve bu da cezanın gecikme bedeli ve faizle birlikte daha büyük seviyelere yükselmesine neden olmaktadır. Böyle bir olayla karşılaşmamak için düzenli olarak internetten trafik cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde ikinci el bir araba satın almayı düşünüyorsanız ilgilendiğiniz arabanın trafik cezası kontrol işlemlerini de internetten yapabilirsiniz. Bu tip sorgulamaları ihmal etmeniz halinde ileride daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Trafik borcu sorgulama işlemi için birden fazla yöntem bulunuyor. E devlet sitesi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi ve Gelir İdaresi Daire Başkanlığı’nın online hizmetlerinden de trafik borcu sorgulamanızı yapabilirsiniz.

1.  E Devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

Turkiye.gov.tr internet sitesine girerek e devlet uygulamasını açabilirsiniz. E devlet’i açtıktan sonra her zaman yaptığınız gibi ilk olarak sağ üst köşede yer alan “sisteme giriş” butonuna tıklayıp TC kimlik numaranız ve e devlet şifreniz gibi bilgileri girerek girişinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra sırasıyla şu adımları takip ederek trafik cezalarınızı sorgulayabilirsiniz.

Girişini gerçekleştirmiş olduğunuz e devlet sitesinde sol üst bölümde Turkiye.gov.tr’ye ait bir logo bulunuyor. Bu logonun hemen altında ise E Hizmetler başlıklı bir buton bulunuyor. O butona tıklayarak A’dan Z’ye doğru, alfabetik olarak e devlet bünyesinde yer alan bütün hizmetleri listeli olarak görebileceksiniz.

Trafik ceza borcu sorgulama işlemi için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bünyesi altında yer alan hizmetleri görmeniz gerekmektedir. Bu yüzden alfabetik sıralamadan E harfine gelin ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nü bulun.

Üst kısımda yer alan ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çatısı altında yer alan hizmetlerden bir tanesi de “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”dır. Bu ifadeye tıklamanız halinde trafik cezanızı sorgulayacaksınız ve son bir sene içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılmış herhangi bir ceza varsa bunları görüntüleme şansına sahip olacaksınız.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

2. Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezasına yönelik sorgulamaları cep telefonunuzdan kısa mesaj vasıtasıyla yapmak istiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunmuş olduğu hizmetten faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. TPC olarak da bilinmekte olan trafik para cezalarını GİB’in kısa mesaj hizmetiyle iki dakikada öğrenebilirsiniz.

Bu hizmet sayesinde sorgulamasını gerçekleştirdiğiniz motorlu taşıtın ödenmemiş bütün borçlarını listelemeniz mümkün olacaktır. Cep telefonunuzun mesaj yazma bölümünü açtıktan sonra TPC yazıp bir boşluk bırakın ve araç plaka kodunuzu yazdıktan sonra yeniden bir boşluk bırakıp bu sefer aracın tescil tarihini yazın ve son bir boşluk daha bırakıp TC kimlik numaranızı yazın. Daha sonra yazdığınız bu mesajı 1189’a kısa mesaj olarak gönderin.

Örnekle daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse SMS ile trafik cezanızı sorgulamak için şu şekilde bir mesaj atmanız gerekiyor:

TPC 34KDC78 10112015 42506598578

Daha sonra yazdığınız mesaja cevap olarak gelen iletide karşınıza çıkan trafik cezaları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız da TPC AYRINTI yazıp 1189’a yeni bir mesaj göndermeniz gerekecektir.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

3. Emniyet Genel Müdürlüğü Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama

EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü)’nin resmi web sitesi üzerinde yer alan sorgulama ekranı sayesinde aracınızın trafik cezalarından ve otoparktan kaynaklanan bütün borçlarını listeleyebilirsiniz. Sorgulama yapmak için bu kısmın en altında verdiğimiz bağlantıya tıklamanız gerekecektir.

Linke tıkladıktan sonra karşınıza üstteki gibi bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik cezası ve otopark sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sorgulamayı yapabilmek için sisteme adınızı, soyadınız, TC kimlik numaranızı ve doğum senenizi girmeniz gerekir. İstenen bilgilerin girişini yaptıktan sonra “doğrula” yazan butona tıklayıp araca ait trafik cezalarını görebilirsiniz. Sistem yalnızca son bir yıl içerisinde yazılan trafik ve otopark cezası borçlarını listelemektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinden trafik ve otopark cezası sorgulamak için TIKLAYINIZ!.

4. GİB Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın web sitesi üzerinden araç plakanız, aracınızın tescil tarihi ve TC kimlik numaranızı girmeniz halinde bütün cezaları ve borçları listelemeniz mümkündür. E devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün aksine bu hizmet yalnızca son bir yılı değil, tüm borçları listelemektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden trafik cezası sorgulamak için tıklayın.

Trafik Cezası Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlattığımız web üzerinden trafik cezasının nasıl sorgulandığına yönelik hizmet veren siteler üzerinden sorgulama sonrası trafik cezası ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezası ödeme işlemi vakit kaybetmeden hızlıca yapılması gereken bir işlemdir. Zira ödemenin geciktiği her gün tarafınıza faiz ve gecikme bedeli olarak yansıyacaktır. Trafik para cezası ödeme işlemi için yalnızca anlaşmalı bankalar ve bu bankaların kredi kartlarından faydalanabilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezası ödeme işleminizi aşağıda sıraladığımız trafik cezası ödenen bankalardan yapabileceğiniz gibi bu bankalara ait kredi kartları ile internet üzerinden de yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Ödeme için TIKLAYINIZ!

GİB Üzerinden Trafik Cezası Ödeme için TIKLAYINIZ!

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinde yer alan bilgilere trafik cezası ödenen bankalar ve bu anlaşmalı bankalara ait kredi kartları şu şekildedir:

 • HALKBANK: Paraf, VISA ve MasterCard
 • İŞ BANKASI: Maximum, Maximiles, VISA ve MasterCard
 • YAPI KREDİ: VISA ve Mastercard
 • AKTİF BANK: Tüm Aktif Bank kredi kartları
 • VAKIFBANK: VISA ve MasterCard
 • ZİRAAT BANKASI: VISA ve MasterCard
 • ODEABANK: Odeabank Bank’O Card, Odeabank Bank’O Atlas , Odeabank Private Card ve Odeabank Ticari kredi kartları
 • Albaraka: Worldcard
 • Anadolubank: Worldcard
 • TEB: tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • DENİZBANK: Tüm Denizbank VISA ve MasterCard
 • AKBANK: Axess, Wings, Free, Axess Business, Wings Business, Bank’O Card Axess kredi kartları ve Neo banka kartı
 • GARANTİ Bankası: Bonus, Miles and Smiles, Flexi American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
 • HSBC: Advantage, VISA ve MasterCard
 • FİNANSBANK: Card Finans, VISA ve MasterCard
 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI: Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.