Kamu Dünyasına Dair

Trafik Cezası Madde 13, 14, 16, 17, 18

Trafik Cezası Madde 13

Trafik ihlalinin konusu; yol yapım ve bakımıyla görevli olan kuruluştan izin almaksızın, trafik akımıyla güvenliğini tehlikeye atacak, yaya yollarını trafiğe kapatacak, karayolunu kullananlara ve araçlara zarar verecek şekilde; karayolu yapısında çalışma yapmak

2018 Ceza Tutarı Ne Kadar?

  • 488 lira ( %25 indirimli tutarı: 366 TL)

Diğer Hususlar

Tehlikeli durum veya engeller oluşmuşsa, bunları yaratan kişiler bütün sorumluluğa sahiptir. Bu engeller, zabıta tarafından kaldırılır. Yapılan masraflar ise sorumlulardan karşılanır.

Trafik Cezası Madde 14

Trafik ihlalinin konusu; karayolunda trafiği tehlikeye atacak veya engel oluşturacak, trafiği güçleştirecek, trafik işaretlerinin görülmesini engelleyecek şekilde bir şeyler atmak, bırakmak, dökmek vb. hareketler içinde bulunmak ve karayolu yapısı, güvenlik tesisleriyle trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerinde değişiklik yapmak ya da ortadan kaldırmak

2018 Ceza Tutarı Ne Kadar?

  • 488 lira, (%25 indirimli tutarı 366 TL)

Ceza Puanı Nedir?

  • 10

Diğer Hususlar

Trafikteki tehlike ve engeller, ilgili kuruluşlar ve zabıta tarafından ortadan kaldırılır. Bozukluk ve eksiklik varsa, yolun yapım ve bakımından sorumlu olan kuruluş tarafından kısa sürede giderilir. Oluşan zararın karşılığı ve masrafı da sorumlu kişilere ödetilir.

Trafik Cezası Madde 16

Karayolunun kenarında, dışında ya da karayolu sınırı içerisinde izin alınmadan, trafik işaretlerinin görünmesini engelleyecek, anlamlarını değiştirecek veya güç okunmasına neden olacak, yanıltacak veya trafiği tehlikeye atacak şekilde ışık, levha ve  direk, parmaklık vb. bulundurmak, dikmek veya koymak

2018 Ceza Tutarı Ne Kadar?

  • 5.073 lira (%25 indirimli 3.804,75 TL)

Diğer Hususlar

Bunlar; yolun yapımı, bakımı ve işletilmesi ile ilgili kuruluş tarafından kaldırılır. Bütün sorumluluk ve giderler mal sahibine aittir.

Trafik Cezası Madde 17

Belediyenin sınırı dışında bulunan karayolunun kenarında izin almadan yapı ve tesis yapmak

2018 Ceza Tutarı Ne Kadar?

  • 5.073 lira (%25 indirimli 3.804,75 TL)

Diğer Hususlar

Bunlar, yetkililer tarafından durdurulur. Yönetmelikteki şartlar yerine getirilmeden işletme için izin verilmez. Bağlantı yolu da her türlü gider sorumlulara ait olmak üzere yol yapım ve bakımından sorumlu kuruluş tarafından ortadan kaldırılır.

Trafik Cezası Madde 18

Belediye sınırları içinde, karayolu kenarında ilgili yerlerden izin almadan yapı ve tesis yapmak

2018 Ceza Tutarı Ne Kadar?

  • 5.073 lira (%25 indirimli: 3.804,75 TL)

Diğer Hususlar

Bunlar, yetkililer tarafından durdurulur. Yönetmelikte bulunan şartlar yerine getirilmeden işletme izni verilmez. Bağlantı yolu da her türlü gideri sorumlulara ait olmak üzere, yol yapım ve bakımından sorumlu ilgili kuruluş tarafından ortadan kaldırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.