Kamu Dünyasına Dair

Trafik Cezası İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezaları her zaman en tartışılan konulardan birisi olmuştur. Trafikte güvenliği sağlamak ve can kayı ile yaralanma gibi durumları minimuma indirmek için en önemli silahlardan birisi olan trafik cezaları kimi zaman da bazı sürücülere haksız yere kesildiği için büyük mağduriyetlere sebep olabilmektedir. Yasalar dahilinde haksız yere ceza yediğini düşünen sürücüler trafik cezası itiraz işlemlerini yapabilirler. Trafik cezası itiraz işlemi biraz zahmetli gibi görünebilir ama bu süreçten en hızlı kurtulmak için düzenli olarak trafik borcunuzu sorgulamanız gerekmektedir. Yapacağınız düzenli sorgulama sayesinde tarafınıza kesilmiş olan bütün cezalardan haberdar olabilirsiniz ve bir haksızlık olduğunu düşündüğünüz zaman olaya anında müdahale edebilirsiniz.

Trafik Cezası İtiraz İşlemi Neden Yapılır?

Trafik cezaları sürücülere iki farklı yol ile iletilmektedir. Bunlardan bir tanesi trafik polisi aracılığıyla doğrudan sürücünün önünde kesilen cezalardır ve bu durumda genelde pek itiraz işlemine başvurulmaz çünkü sürücü hatasının ne olduğunun farkındadır ve hatası trafik polisi tarafından ispatlandığı için bu cezayı ödemekle yükümlü olur. Ama yine de her şeye rağmen itiraz hakkının önü açıktır. Kişi trafik polisinin durumu yanlış yorumladığını, aslında ortada bir ihlal olmadığını iddia ediyorsa gerekli başvuruları yaparak trafik cezası itirazını gerçekleştirebilir.

Trafik cezasının kişiye iletilmesinin bir diğer yolu ise adrese gönderilen belgelerdir. Eğer ki trafik polisi aracınızı durdurarak size cezayı vermediyse, yani ceza plakanıza yazıldıysa, arabanızın ruhsatında yer alan adrese bir posta gönderilecektir ve bu postada trafik cezanıza ilişkin detaylar yer alacaktır. Örneğin, X tarihinde Y mekanında saat 20:15’te kırmızı ışıkta geçtiğiniz gerekçesiyle size bir ceza yazıldı ve siz o saatte ailenizle beraber yemek yiyordunuz. Bu durumda trafik cezası itiraz işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir.

Trafik Cezası İtiraz İşlemleri Kaç Gün İçerisinde Yapılmalıdır?

İtiraz hakkınızı kullanmak istiyorsanız cezanın size iletildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ilgili mahkemelere trafik cezası itiraz işlemlerine yönelik başvuruda bulunmanız gerekecektir. 15 günlük sürece yönelik prosedür şu şekilde işlemektedir:

Eğer ki ceza bir trafik şube görevlisi tarafından aracınızın durdurulması yoluyla bizzat size kesilip belge tarafınıza olay yerinde verildiyse cezayı yediğiniz günden itibaren 15 gün içerisinde itiraz hakkınızı kullanmanız gerekecektir.

Diğer taraftan eğer ki ceza evinize, iş yerinize, yani araç ruhsatı üzerinde yer alan adrese iletildiyse söz konusu belgeyi teslim aldıktan itibaren 15 günlük itiraz süresi başlamaktadır.

Bu konuda yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de kişinin cezadan haberdar olmamasıdır. Zaman zaman eve posta iletilmediği belirtilir ve bu da sürücünün gecikme bedeli ve faiz gibi zor yükümlülüklerin altına girerek trafik cezası borcunu ödemesine sebep olabilir. Normal şartlar altında cezanın 10 gün içerisinde tarafınıza iletilmesi gerekmektedir. Posta görevlisi adresinize ulaştığında sizi evde bulamıyorsa kapınıza bir etiket yapıştırmak ya da size farklı bir şekilde durum hakkında haber vermek durumundadır.

Trafik cezası haklı olsa bile cezadan haberdar olmadığınız için karşılaştığınız gecikme bedeli ve faiz gibi durumlara süre sınırlandırması olmadan istediğiniz vakit itiraz edebilirsiniz. Trafik idari para cezasının katlanıp haksız yere sürücüyü mağdur ettiği ortaya çıkarsa cezanın faizi ve gecikme bedeli geri çekilir ve ana cezayı ödeyerek yolunuza devam edebilirsiniz.

Trafik cezanızın tarafınıza ulaşmasını kolaylaştırmak için arabanızın ruhsatında yer alan adres bilgilerinin doğru olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Mümkün olduğunca en sık ikamet ettiğiniz adresi arabanızın ruhsatında bulundurmanızda fayda var.

Trafik Cezası İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezalarına itiraz işlemi için genelde trafik mahkemelerine başvurulması gerekmektedir. Fakat hala birçok ilde trafik mahkemesi olmadığı için bu konu ile ilgili itiraz işleminde bulunabilmek adına Sulh Ceza Mahkemesi’nde de başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Sulh Ceza Mahkemesi’ne trafik cezanız ile ilgili itiraz başvurusunda bulunmak için aşağıda sıraladığımız belgelerin yanınızda olması gerekecektir:

  • Trafik cezası itiraz dilekçesi
  • Ruhsatınızın bir adet fotokopisi
  • Kimliğinizin bir adet fotokopisi
  • Ehliyetinizin bir adet fotokopisi
  • Trafik idari para cezasının yer aldığı tutanağa ait fotokopi
  •  Trafik idari para cezası tutanağının tebligatına ilişkin belgenin fotokopisi

Yukarıda yer verdiğimiz gerekli belgeleri Sulh Ceza Mahkemesi’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken; trafik cezasına yönelik tutanağın ve tutanak tebligatının asıl belgelerinin sizde kalması gerektiğidir. Mahkemeye vereceğiniz dosyada yalnızca bunların fotokopisi yer almalıdır.

Trafik cezanıza itiraz ettikten sonra herhangi bir duruşmaya katılmanıza gerek yoktur, yaklaşık üç aylık bir süreç içerisinde mahkeme sonuçlanır ve detaylar tarafınıza sunulur.

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masraflarını Kim Ödeyecek?

Tarafınıza ulaşan bir trafik cezasının haksız olduğunu düşünüp ilgili mahkemeye itiraz yapmanız ve mahkeme tarafından sizin haklı bulunmanız ve dolayısıyla trafik cezasının iptal edilmesi halinde trafik cezası için yaptığınız itiraz başvurusuna yönelik mahkeme masraflarını sizin ödemenize gerek yoktur. İlgili masraflar mağduriyeti yaratan kurum tarafından karşılanacaktır.

Doğal olarak yalnızca gerçekten haklı olduğunuz durumlarda trafik cezanız için itiraz etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda gereksiz yere yargı masraflarını karşılamak durumunda kalıp kendi kendinize yeni bir gider kanalı açmış olacaksınız.

Trafik Cezası İtirazı Nereye Edilir?

Trafik cezanızın itirazı için cezanın kesildiği yerin Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurmanız gerekmektedir. Cezanın uygulandığı yerdeki hakimlik konu ile yetkili olan kurumdur. Bir örnek ile daha iyi bir şekilde anlatmak gerekirse Ankara’dan Bursa’ya doğru giderken Polatlı civarında bir trafik ihlali yaptığınızı belirten bir tebligat tarafınıza ulaştırıldı. Bu tebligatta yazanların haksız olduğunu düşünüyorsanız itiraz işlemleri için Polatlı Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurmanız gerekecektir. Dolayısıyla itiraz işleminin gerçekleşeceği yeri öğrenmek için trafik cezanızın size bildirildiği tebligattaki detayları incelemeniz gerekmektedir. Tutanak içerisinde cezayı uygulayan birim ile cezanın uygulandığı yer bölümleri incelenmelidir.

Eğer ki cezayı başka bir ilde yediyseniz ikamet ettiğiniz şehirden kalkıp o ile gitmeniz gerek yoktur. İkamet ettiğiniz ilçedeki adliyeye gitmek kaydıyla buradaki Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği aracılığıyla asıl yetkili konumunda olan ilgili Sulh Ceza Hakimliği’ne muhabere yoluyla trafik cezanızın itirazına yönelik dilekçeyi yollayabilirsiniz. UYAP adı verilen sistem vasıtasıyla taraması gerçekleştirilen evraklarınız hem fiziki hem dijital kopyası ile beraber alakalı Sulh Ceza Hakimliği’ne iletilecektir.

Trafik Cezası İtiraz Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Bunun için ilgili mahkemelere bizzat giderek bilgi alabileceğiniz gibi e devlet üzerinden trafik cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirerek de sonucu öğrenebilirsiniz. E Devlet bünyesindeki “e hizmetler” alanında Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altında sunulan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” butonuna tıklayın ve itirazını gerçekleştirdiğiniz cezanın iptal edilip edilmediğini inceleyin.

Trafik Cezası İtiraz Sonucunu Öğrenmek için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yusuf alkan dedi ki:

    A1 ehliyetli oğlum motorunun 125 değilde 148 silindir hacmi motor kullandığı için 876 oğluma 876 tl de bana ceza kesilmiş.sürücu kursu yönetmeliğinde 15 kw kadar kullanabilir yazıyor.silindir hacmi ibaresi yok.bizim motosiklet 148 cc 9 kw.karayolları trafik kanununda 125 cc 15 kw.yazıyor.buz ehliyeti alırken sürücü kursuna sorduk kullanabilir dedi.neyse itiraz ettik.mahkeme itirazı emniyete göndermiş.sonuç: emniyet müdürlüğünün bize tebliğ etmiş olduğu evrakta kesilen ceza hukuka uygundur diye geldi.mahkeme sürecinde ceza faiz yemiş.963 tl olmuş.cezayı faiziyle birlikte mı ödeyeceğiz yoksa ana cezayı mı ödeyeceğiz. 963+963 olmuş.