Kamu Dünyasına Dair

Taşıt Pulu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere ülkemizde motorlu taşıtların tümünün trafikte kalabilmesi için devlet tarafından belirlenmiş ve zorunlu tutulmuş vergiyi ödemeleri gerekiyor. Bu vergiye de motorlu taşıtlar vergisi adı veriliyor. Vergi Kanununa göre her motorlu araç için senelik MTV vergisi ödenmesi zorunlu. Eğer ki bu MTV vergisi ödenmez ise araç sahibi zorunlu olan vergiyi ödemediği için cezaya tabi tutuluyor. Motorlu taşıtlar vergisinin kapsamında tüm motorlu araçlar bulunuyor.

Üstelik bu araçların kapsamını düşünürken yalnızca karada kullanılan araçları yani otomobilleri düşünmemek gerekiyor. Deniz yolu, hava yolu ve demir yolunda kullanılıyor olan araçlar da motorlu taşıtlar vergisi ödemek zorunda. Bunun yanı sıra aracı olan kişilerin çok iyi bildiği taşıt pulu hususu var. Taşıt pulu terimi, her çeşit motorlu araç yani otomobil, otobüs, minibüs, kamyonet, kamyon, karavan, panelvan arazi taşıtı ve minivan gibi karada kullanılan araçların vergisini açıklamak için kullanılıyor. Yani en basit anlatımı ile sahip olduğunuz araç karada kullanılan bir araç ise o aracın motorlu taşıtlar vergisini ödeyebilmek için taşıt pulu edinmeniz gerekiyor.

Maliye ve Gümrük Bakanlığına ödenmiş olan motorlu taşıtlar vergisi sonrasında araç sahibine bir taşıt pulu veriliyor. Bu taşıt pulunu araç sahibinin aracının ön camına yapıştırması gerekiyor. Bu taşıt pulları da Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından özel olarak bastırılıyor ve kişiye özel olarak veriliyor. Aynı şekilde tüm taşıt pullarının satışları ve dağıtımları da Maliye ve Gümrük Bakanlığı eli ile yapılıyor.

Taşıt pulu sorgulama işlemleri denildiğinde akla ilk olarak motorlu taşıtlar vergisi sorgulama yani MTV borç sorgulama gelmesi gerekiyor. Araç sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemini yaparak 2027 yılına ait ödemeleri gereken MTV ücretini öğrenmeleri ya da bununla ilgili olarak MTV hesaplama işlemi yapmaları mümkün. Üstelik sistemden ödenmiş olan motorlu taşıtlar vergilerini de görüntülemek mümkün oluyor.

Taşıt Pulu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Taşıt pulu sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesine girmek gerekiyor. Bunun haricinde Gelir İdaresi Başkanlığına ait resmi internet sitesi üzerindeki sistem sayesinde MTV ücretini hesaplamak ve hatta bu ücreti yine oradan kredi kartı ile ödemek de mümkün. Sisteme T.C. kimlik numaranızın yanı sıra isim, soyisim, doğum tarihi ve bazı kişisel bilgileri girerek giriş yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden İşlem Yapmak için TIKLAYINIZ!

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Taşıt pulu sorgulama işlemi öncesinde mutlaka vergi no sorgulama ve vergi hesaplama gibi işlemlere de bir bakmak gerekiyor. Araç sahibinin motorlu taşıtlar vergisine dair hesaplama işlemini yapması için aracın cinsini, motorun hacmini ve aracın yaşını doğru şekilde bilmesi gerekiyor. Çünkü motorlu taşıtlar vergisi aracın bu tip özelliklerine göre büyük değişiklikler gösteriyor. Bunun yanı sıra geçen sene ödenen motorlu taşıtlar vergisinin bu sene de aynı olacağını düşünmemek gerekiyor. Çünkü motorlu taşıtlar vergisine her sene düzenli olarak zam geliyor. O nedenle motorlu taşıtlar vergisinin senelik olarak doğru bir şekilde hesaplanmasının önemi büyük oluyor.

O sebeple eğer siz de online olarak bu sene ödeyeceğiniz motorlu taşıtlar verginizi hesaplamak istiyorsanız öncelikli olarak aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklamalısınız. Hemen ardından sisteme giriş yapmaya başlayabilirsiniz.

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemini doğru bir şekilde yapabilmek için sisteme girdikten sonra karşınıza çıkan ekranda aracın tipine, aracın yaşına ve aracın motor silindir hacmine dair bilgilerin istendiği bölümleri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu şekilde tamamını doldurduktan hemen sonra “hesapla” butonuna basabilirsiniz. Bu işlem sayesinde aracınızın motorlu taşıtlar vergisinin hem senelik toplam tutarını hem de senenin ilk 6 ayı ile ikinci 6 ayı için ödenmesi gerekecek dönemsel tutarı net bir şekilde hesaplayıp görebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama İşlemi için TIKLAYINIZ!

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisinin sorgulama işlemlerini Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün. Aslında bu sorgulama işlemi taşıt pulu sorgulama işlemi ile hemen hemen aynı şekilde ilerler. Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemi yaparak araç sahipleri araçlarına ait MTV ile alakalı tüm bilgilere kısa sürede ulaşabilirler. Bu işlemin yapılabilmesi için ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz ve Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesindeki ilgili bölüme yönlenenen linke tıklamanız gerekiyor.

Linke tıkladıktan sonra işlem alanına ulaşılmış olunuyor. Burada ilgili bölümlere sırası ile plaka numarasını, özel plaka olup olmadığını, T.C. kimlik numarasnı ya da vergi kimlik numarasını ve plakanın tescil tarihini girmek gerekiyor. Tüm bu bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra “tamam” butonuna basılarak işlem tamamlanabilir. Hemen ardından açılacak sayfada tüm sorgulama işlemi verilerine ulaşılabilir. Aynı şekilde taşıt pulu sorgulama işlemi de bu şekilde yapılıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda araç sahipleri motorlu taşıtlar vergisini ödemeyi unutmuş ya da ödeyememiş olabiliyor. Bu durumda vergi borç olarak görünmeye başlıyor. Taşıt pulu sorgulama işleminin ardından şimdide motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulama işlemini inceleyebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi sayesinde araca dair vergi borçları görüntülenebilir. Üstelik buradan cezai işlem uygulanmış aracın borcu görülebileceği gibi uygulanacak olanlar da görüntülenebilir.

Bu işlemi yapabilmek için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinde bulunan borç bilgilendirme servisine giriş yapmak gerekiyor. Bu linki aşağıda bulabilirsiniz ve o linke tıklayarak direkt olarak oraya yönlenebilirsiniz. Sonrasında T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri ve numarası, annenizin evlenmeden önceki soyadı ile ilgili bilgile ve güvenlik kodu doldurulduktan sonra “tamam” butonuna tıklayıp bilgilerin görüntüleneceği sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayede motorlu taşıtlar vergi borcunu kolay bir şekilde görüntülemiş olursunuz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öderim?

Pek çok insan motorlu taşıtlar vergisini ödemenin zorlu bir süreç olduğunu düşünüyor. Oysa motorlu taşıtlar vergisini Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden ödemek mümkün ve çok kolay. Taşıt pulu sorgulama, MTV hesaplama ve motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemlerini yaptıktan hemen sonra ödemeniz gereken vergi miktarını yine o sayfadan direkt olarak kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı pek çok banka ile anlaşmalı olduğu için sahip olduğunuz kredi kartı ile muhtemelen kolayca ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar arasında Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSCB, QNB Finansbank, TEB, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Aktif Bank ve Odeabank yer alıyor.

Tüm bunların yanı sıra taşıt belgesi yazdırma, taşıt kartı yazdırma ve vergi levhası sorgulama işlemleri de e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bunun için e-devlet şifresi gerekli olsa da eğer o şifre yoksa internet bankacılığı ile de giriş yapılabiliyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama İşlemi için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.