Kamu Dünyasına Dair

Tarım Kredi Kooperatifi Güncel Gübre Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifi tarafından üreticilerin en temel ihtiyacı olan gübreler için her yıl güncellenmekte olan fiyatlar bulunur. Taban gübre fiyatlarının belirlenmesi ile birlikte üreticiler de gübrelerini Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatlarına göre satın alır. Bunun sebebi hem fiyat uygunluğu hem de gübre kalitesidir.

Tarım Kredi Kooperatifi tarafından her yıl güncellenen gübre fiyatları aşağıda yer alıyor. Maddeler halinde yazacağımız bu fiyatlar arasında suni gübre fiyatları, kimyasal gübre fiyatları, azot gübre fiyatları, taban gübre fiyatları, toros gübre fiyatları, üre gübre fiyatı, gübretaş gübre fiyatları ve dap gübre fiyatı hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. 2017 yılının en güncel Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatları işte bu şekilde:

 • 45 DAP KOMPEZE – BAGFAŞ tarafından 50 kilogramlık çuvallar şeklinde satılmakta olan gübre fiyatları üretici için 83 TL olarak belirlenmiş bulunuyor.
 • 20.0 KOMPEZE GÜBRE – BAGFAŞ tarafından 50 kilogramlık çuvallar halinde satılmakta olup üretici için tam olarak 57.5 TL olarak belirlenmiş bulunuyor.
 • 15.15 KOMPEZE GÜBRE – BAGFAŞ tarafından 50’şer kilogramlık paketler şeklinde sunulmakta olup paket başına 60 TL tutarında belirlenmiş bulunuyor.
 • AMONYUM SULFAT – BAGFAŞ tarafından yine aynı şekilde 50 kilo şeklinde satılıyor ve 38 TL’den alıcı buluyor.
 • AMONYUM NİTRAT – BAGFAŞ tarafından 2017 yılından itibaren satışı yasaklamış olduğu için satılamıyor.
 • KALSİYUM AMONYUM NİTRAT 26 AN – BAGFAŞ tarafından 50 kiloluk gübre şeklinde satılmakta olup 52.5 TL’den alıcı buluyor.
 • ÜRE %46 AZOT – GÜBRETAŞ tarafından 67.50 TL şeklinde sunulmakta olup aynı zamanda üreticiler tarafından en çok tercih edilen gübrelerden biri olarak biliniyor.
 • TSP TRİPLE SÜPER FOSFAT en güncel hali ile 50 kilogramlık olarak 75 TL üzerinden satışa sunuluyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Neye Göre Fiyat Belirliyor?

Ülkemizde çiftçiler için sunulmakta olan gübrelerin önemli çoğunluğu çeşitli ülkelerden ithal ediliyor ve bu sebepten dolayı da ithalat ile gelen mallara fiyat konarken belirlenmiş olan döviz kurlarına bağlı bir şekilde gübre fiyatı belirleniyor. Diğer yandan ülkemizde yer alan şehir ve ilçelerin merkezlerinde satılan gübrelerin fiyatları bu fiyatlara göre farklılık gösteriyor. Bu noktada ortaya çıkan farkın sebebi ise komisyoncular ve nakliye işlemleri ile birlikte harcanan giderlerin karşılığının alınmaya çalışması sebebiyle oluyor.

2017 yılında Tarım Kredi Kooperatifi güncel gübre fiyatlarına baktığımız zaman üreticiye pek fazla yük bindirilmemeye çalışıldığı da görülüyor. Tarım Kredi Kooperatifine üye olan çiftçiler için hazırlanmış olan fiyat listesi üzerinden ne kadar ücret ödemeleri gerektiği belli olduğu için çiftçiler de bu fiyatları temel göstererek yapacakları harcamaları kredi alırken gösterebiliyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifi yalnızca gübre ya da mesleki eğitim hususunda değil aynı zamanda üreticileri ekonomik açıdan destekleme gibi birçok farklı hizmet veriyor. Bu kapsamda Tarım Kredi Kooperatiflerinden gübre almak isteyen bir kişi bankalar tarafından sunulmakta olan uygun faiz oranı ve aylık vade koşullarından faydalanabiliyor. Kimyasal gübreler için verilmekte olan krediler üzerinden daha fazla verim alınabilmesi için bu kredilere en az 12 yıl kadar vade verildiği dahi görülüyor. Üreticiler bu krediler sayesinde gübre ihtiyaçlarını giderip hasat zamanı eline geçen paralar ile birlikte kredilerini kapatabiliyorlar.

Tarım Kredi Kooperatifi bankaların yaptığı şekilde kredi vereceği kişileri seçerken özenli davranıyor. Daha önce aldığı krediyi öderken zorluk yaşayan, gecikmeli ödeyen ya da hiç ödemeyen kişilerden ziyade kredi borcunu vaktinde ödeyen kişilere kredi vermeyi tercih ediyor. Fakat her halükarda bu krediden faydalanmak isteyen kişilerin bu kooperatife üye olması gerekiyor. Bunun için de kimlik ve çiftçi belgesi ile birlikte başvurmak gerekiyor.

2017 yılında belirlenmiş olan Tarım Kredi Kooperatifi güncel gübre fiyatları üzerinden kredi almak istediğiniz takdirde sizler için özel olarak belirlenecek olan ödeme planına göre geri ödemeler yapılıyor. Kişilerin aldıkları krediyi geri ödemek için acele etmesine gerek olmuyor. Vade süresi boyunca isteyenler her ay isteyenler ise hasat zamanı geldiği zaman elde edecekleri gelir ile birlikte ödemeye yapabiliyor. Bu noktada dikkat etmeniz ve daha sonra tekrar kredi alabilmeniz için önem göstermeniz gereken yer ise kredi borcunuzu vaktinde ödemek olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. MÜŞTAK İKİNCİ dedi ki:

  hazine arazisi kiralamak istiyorum