Kamu Dünyasına Dair

Simit Tezgahı Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur? Şartları Nelerdir?

Serbest meslek piyasasının çeşitliliği gün geçtikçe artıyor. İnsanlar genelde karı fazla olan mesleklere doğru yönelirken bu piyasanın genişlemesine yardımcı olur. Bu mesleklerden biri de simit tezgahı açmaktır. Genel bir kitleye hitap edildiği için ve hastane, okul, park gibi alanlarda da sıklıkla tüketildiği için bu piyasaya giren insanların tercih ettiği bir meslek haline gelmiştir. Fakat simit tezgahı da bir denetim kontrolündedir. Bu yüzden mutlaka belediyenin sağlamış olduğu bu tezgah açma kurallarına uymanız gerekir.

Simit Tezgahı Nasıl Alınır?

Sokaklarda caddelerde sıklıkla karşılaştığımız simitçiler her ne kadar bir kurum adı altında çalışmıyor olsalar da denetlemeler ve yapılan kontrollerle birlikte en az bir dükkan sahibi kadar legal olması gerekir. Aksi halde zabıta kontrollerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz ve hatta tezgahınıza el konulması bile söz konusu olabilir. Simit tezgahı açmak için yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Öncelikle bağlı olmuş olduğunuz belediye kurumuna giderek bu iş için gerekli izin belgesini almanız gerekir.

Belediyeden Simit Tezgahı Arabası Nasıl Alınır?

Tüm bu işlemleri gözardı ederseniz sıklıkla etrafınızda gezen zabıtalara yakalanmanız söz konusu olabilir. Bu işlemlerin ardından belediyenin sizler için uygun gördüğü noktalar bulunur, bu noktalarda satış yapmanız amacıyla sizlere bir tezgah verilir. Bu tezgahın maliyeti sizin tarafınızdan karşılanır. Ancak mutlaka Türk Gıda Kodeksine uygun bir şekilde üretildiğine dair bir belgenizin de olması ve bunu tezgahınıza asmanız gerekir. Bu, tüketicinin sizlerr olan güvenini de artırır. Çünkü bu levhanın asılı olduğu her tezgaha düzenli olarak kontroller denetimler yapılır, temizliği ile beraber tazelikleri de kontrol edilir. Belediyenin kendi bünyesinde bulundurduğu satış merkezi vardır. Buradan bütçenize ve satacağınız ürünlerin çeşitliliğine en uygun boyda olacak şekilde sizlere bir simit tezgahı verilir.

Nereye Başvurulur?

Tezgah sahibi olmak isteyenler öncelikle simit satmak için belediyeden nasıl izin alınır sorusunun cevabını merak eder. Bunun için yapmanız gereken ilk işlem bağlı olduğunuz en yakın ilçe belediyesine gitmektir. Sizler için ayrı bir hizmet bölümü bulunan kurumlara giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için sizlerden birkaç evrak ve şahsınıza ait bilgiler istenir. Bu bilgileri verilen formda eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu gerçekleştirmiş olursunuz. Bazı öncelikler de söz konusudur. Eğer bir şehit ya da gazi yakınıysanız sizlere bu anlamda öncelik sağlanır. Bildirdiğiniz durum resmi bir şekilde kanıtlanılabilirse, siz de bu önceliklerden yararlanabilirsiniz.

Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Simit satan kişinin, gerekli izin belgelerinin camlarında asılı olması zorunludur.
 • Kişinin, sağlık raporu sonucunda herhangi bulaşıcı bir hastalığının olmaması gerekir.
 • Simitçiliği bir ek iş olarak yapmaması yani diğer kurum ve kuruluşlarla hiçbir maaş bağlantısının olmaması gereklir.
 • Herhangi bir mülk nedeniyle vergi dairesiyle ilişkisinin olmadığını ispatlayan bir belge gerekir.
 • Belediyenin uygun gördüğü yerlerin haricinde başka belediyelerin sınırlarında çalışmaması gerekir.

Simit Satmak için Yapılması Gerekenler

Bu mesleği edinen kişilerin de tıpkı bir belediye kurumunda çalışıyor gibi uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralları ihlal eden kişiler için hangi kuralı ihlal ettiğine bağlı olarak para cezası ya da tezgahının elinden alınması gibi yaptırımlar söz konusudur. Bu nedenden dolayı bu sektörde bazı uymanız gereken kuralları iyi bilmeniz gerekir.

 • Belediyenin sizler için uygun gördüğü noktalarda olunması gereken saatte orada bulunmanız gerekir.
 • Aynı zamanda tezgahınızın temizliği kadar kendi kişisel bakımınız da bir o kadar göz önünde olacağı için gerekli kontroller yapılır.
 • Satışa sunulan ürünlerin paketlenmesi için kullanılan ambalajların da sağlık açısından uygun olması gerekir.
 • Bağırarak satış yapmak kesinlikle yasaklanmış ve tüketiciye göstereceğiniz nezakette denetim altında olacağından bu konuya da dikkat etmeniz gerekebilir.
 • Belediyenin sizler için satışa uygun gördüğü gıdaların yanı sıra herhangi yabancı bir gıdayı tezgahınızda kesinlikle bulundurmamanız gerekir.
 • Müşterinin hizmetten memnun kalabilmesi adına fiyatlandırma listesi her daim asılı durmak zorundadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Dursun ÜNVEREN dedi ki:

  ben antalyanın her hangi bir ilçesinde kalabalık insanların olduğu bölgede simit satmak istiyorum 12 ay devamlı çalışmak istiyorum