Kamu Dünyasına Dair

Sigorta Başlangıcımı Nasıl Öğrenebilirim? Sigortam Yatırılıyor mu?

İnsanların yeni bir işe başladığında en çok merak ettikleri konu sigortalarının başlayıp başlamadığı konusudur. Çünkü sosyal güvence olmadan çalışmak pek doğru bir hareket değildir. Bununla beraber işe ne zaman girdiğinizi unuttuysanız ya da sigortanızın yatıp yatmadığı gibi tereddütler içerisinde kaldıysanız, sigorta başlangıcını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden evde kolaylıkla sigortanızı kontrol edebilirsiniz. E-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz ufak bir sorgu ile tüm sigorta geçmişinize ait bilgileri görmeniz mümkün.

E-Devlet Sisteminden Sigorta Girişi Sorgulama

E-Devlet sistemine girebilmeniz için öncelikle E-Devlet giriş şifresine ihtiyacınız var. Bu şifreyi almak için PTT’ye gidebilirsiniz. PTT’deki görevliye E-Devlet şifresini almak istediğinizi beyan edin. Görevli bu işlem için ilk öncelik sizden kimliğinizi daha sonra 2 TL talep edecektir. Ücreti ödediğiniz zaman size bir E-Devlet şifresi verecektir. Şifreyi aldıktan sonra E-Devlet sistemine giriş yapın.  Tıkladıktan sonra kutucuğun içerisine Hizmet dökümü yazarak büyüteç şeklindeki simgeye tıklayın. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşınıza Sosyal Güvenlik Kurumu/4A/4B Hizmet Dökümü adlı bir başlık gelecektir. Bu linke tıklayarak Sigorta başlangıcınızı, sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını, sigortanızın başlatıp başlatılmadığını kolaylık görebilirsiniz.

Bu işlemleri daha detaylı anlatmak gerekir ise,

1. Adım

e_devlet

Sisteme giriş işlemi için, yazının sonunda verilmiş olan linke tıkladıktan sonra, ekranda görünen Sisteme Giriş butonuna tıklayın.

2. Adım

Giriş

Ardından TC kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifreyi gerekli alanlara girin ve Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayın.

3. Adım

Hizmet dökümü

Sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın üst kısmında bulunan arama kutucuğunun olduğu bölgeye tıklayın ve bu alana Hizmet Dökümü Yazın. Daha sonra karşınıza çıkan 4A Hizmet dökümü kısmından SSK’ sigortanız ile ilgili tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bununla beraber SGK Tescil dökümüne bastığınızda SSK 4A, Bağkur 4B, Emekli Sandığı 4C olmak üzere 3 grup karşınıza çıkacaktır. Bağlı olduğunuz sigorta bilgilerine bu ekrandan ulaşabilirsiniz.

E-Devlet resmi sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

Sigortam Yatıyor Mu?

Herhangi bir şekilde İnternet erişiminiz yoksa SGK danışma hattı 170 arayarak sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilirsiniz. Telefon ile yapabileceğiniz bir diğer işlem de Sigorta Başlangıcı hangi tarihte yapıldığı öğrenmek olacaktır. 170 hattı dışında ilinizdeki SGK İl Müdürlüğü’nün telefonunu arayarak da gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yatırılan Sigorta Hemen Görünmez

Sigorta primlerinin sisteme geçmesi için gereken süre her ay sonundan diğer ay sonuna kadardır. Sistemde ilk işe girişinizde sadece işe giriş tarihiniz yani sigorta başlangıç süreniz yer alacaktır. Örneğin Haziran ayı SSK primlerinizin yatıp yatmadığını Temmuz ayının son gününde görebilirsiniz.

Sigortam Yatmıyor Ne Yapmalıyım?

İşe girdiğiniz andan itibaren işveren size bir sosyal güvence yaptırmak zorundadır. Türkiye kanunlarında bu durum madde madde açıklanmıştır. Siz işe girdiğiniz zaman herhangi bir nedenden dolayı sigortanızı başlatmayan işvereni SGK İl Müdürlüğü’ne giderek şikayet ettiğinizde çok büyük cezai yaptırımlar uygulanacaktır. Aklınızı sigortam var mı gibi sorular kurcalıyor ve sigortanızın yatırılmadığını düşünüyorsanız ve sigortanız gerçekten yatmıyor ise Alo 170 yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı arayarak size sigorta yapmayan iş yerini telefon üzerinden şikayet edebilirsiniz.

SGK’ya Yazılacak Dilekçe Örneği

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU iL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İSÇİNİN
Adı ve Soyadı :
İkamet Adresi :
Telefon No :
İşe Giriş Tarihi :
İşten Çıkış Tarihi :

İŞYERİNİN
Ünvanı :
Adresi :
Telefon No :
İşverenin Adı,Soyadı :

Sigortam eksik ya da hiç yatırılmadığını öğrendim işverenden şikayetçiyim işveren şikayetçiyim. Hakkında gerekli işlemin yapılmasını ve eksik yatırılan / hiç yatırılmayan sigortalı günlerimin ödettirilmesini arz ve talep ederim.

Bu dilekçeyi yazdığınız takdirde %99 hakkınız olan sigortalar yatırılacaktır. Bununla beraber eğer işten çıktıktan sonra sigortanızın yatmadığını fark ettiyseniz hukuksal yollara başvurabilirsiniz. İşten çıktıktan sonra en geç 5 yıl içerisinde dava açtığınız takdirde %99 ihtimalle davayı kazanacaksınız. Ülkemizdeki işçi-işveren davalarında her zaman işçinin haklı olduğu görüşü üstündür.

Sigortam Gerçek Ücret Yerine En Düşük Ücretten Ödeniyor Ne Yapmalıyım?

Bu tip bir durumda ilk olarak işveren ile görüşüp sigortanızın gerçek ücret üzerinden sigortanızın ödenmesini talep edebilirsiniz. Eğer işveren zorluk çıkarıyor ya da kabul etmiyor ise ilinizdeki SGK İl Müdürlüğü’ne giderek gerekli şikayeti yapabilirsiniz. En son olarak hukuki mücadele yöntemine başvurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.