Kamu Dünyasına Dair

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Yapılır mı?

E-devlet sisteminin kurulumunun ardından birçok kanalda gerçekleşen resmi işlemler tek bir merkezde toplandı. Vatandaşlar herhangi bir PTT şubesinden temin edebilecekleri e-devlet şifresi ya da sisteme giriş sayfasında yer alan çeşitli kimlik doğrulama yöntemleriyle e-devlete giriş yapıp, başka herhangi bir kanala ihtiyaç duymadan resmi işlemlerinin büyük bir çoğunluğunu rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Ancak e-devlet şifresi olmayan ya da diğer yöntemler aracılığıyla e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak istemeyen vatandaşlar da eski kanallar üzerinden hizmet almaya devam ediyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmet dökümü de bu hizmetlerden biridir.

Şifresiz SSK Hizmet Dökümü Alınabilir mi?

E-devlet sisteminin kurulma amacı vatandaşların devlet dairelerinde yapabilecekleri birçok işlemi sistemde kayıtlı şahsi bilgileri doğrultusunda online olarak, dakikalar içerisinde gerçekleştirmesine olanak tanımaktır. E-devlet üzerinden gerçekleşen bazı işlemlerin farklı kanallar aracılığıyla gerçekleştirilmesi mümkün olmasa da SGK hizmet dökümü hizmeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan internet sayfası üzerinden alınabilir. Ancak SGK internet sitesi üzerinden yapılan sorgulama sonucunda hizmet dökümünün çıktısını almaya ya da detaylı olarak prim ödemelerinin görüntülenmesine imkan yoktur. Bu sebeple daha detaylı br sorgulama işlemi için e-devlet tercih edilmelidir.

Şifresiz SSK Sorgulama Yapılır mı?

E-devlet üzerinden yapılan sorgulamanın yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden de sorgulama yapılması mümkündür. SGK’nın resmi internet sitesinde yapılan sorgulamada kimlik bilgilerinin yanı sıra bazı SSK bilgileri de de istenir. Sorgulama işleminin başarıyla tamamlanabilmesi için kişiye özel bu SSK bilgilerinin bilinmesi gerekir.

SGK Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

 • SSK sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikli olarak SGK tarafından sunulan sorgulama sayfasına gitmeniz gerekiyor. Sayfaya yazının devamında vermiş olduğumuz bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Sayfaya ulaştıktan sonra ekranınızda sorgulamanın gerçekleştirilebilmesi için doldurmanız gereken bazı kutucuklar yer alır. Bu kutucuklar sırasıyla T.C. kimlik numaranız, SSK sicil numaranız, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve doğum tarihinizdir. Bu bilgileri doldurduktan sonra alt kısımda bulunan “Sorgula” butonuna basarak sorgu sonuç sayfasına ilerleyiniz.

SSK Giriş

 • Sorgu sonuç sayfasına ulaştıktan sonra karşınıza 3 kısımdan oluşan bir sonuç kısmı gelir. İlk kısımda kimlik bilgilerinizin ve kamu özel kodunuz ile beraber bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sayısı yer alır.

SSK Part 1

 • Sorgu sonuç sayfasının ikinci kısmında ise hesaplanan aylığınız ve buna bağlı olarak hesaplanan kazancınıza bağlı diğer veriler yer alır.

SSK Part 2

 • Son olarak 3. kısımda ise hizmet yılları, hizmet dökümü ve diğer günleriniz tablo şeklinde yer alır. Böylelikle SSK prim sorgulama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

SSK Part 3

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Bilindiği gibi resmi işlemlerin e-devlet üzerine taşınmasından sonra hizmet dökümü gibi işlemler ancak e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu sebeple SGK hizmet dökümü almak için öncelikle e-devlet sistemi üzerinde yer alan SGK hizmet dökümü sayfasına ulaşmanız gerekir. Bu sayfaya aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • E-devlet SGK hizmet dökümü sayfasına ulaştıktan sonra sistemi kullanabilmeniz için sisteme giriş yapmanız gerekir. Giriş yapmak için ekran üzerinde yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

E-Devlet Giriş

 • Daha sonrasında ekran üzerinde dilediğiniz giriş yöntemlerinden birisini seçerek sisteme girişinizi gerçekleştirin. E-devlet şifresi ile giriş yapmak için T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi sırasıyla girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Butona tıkladıktan sonra sistem sizi otomatik olarak SGK hizmet dökümü sayfasına yönlendirecektir. Döküm sayfasının üst kısmında giriş tarihiniz ve aktiflik durumunuz gibi bazı bilgiler yer alır.

SGK Döküm

 • Alt kısımda ise SGK dökümü tablo şeklinde yer alır. Bu tablo üzerinden kayıtlı bulunduğunuz sigorta kolu, sigorta statünüz ve sicil numaranız yer alır.
 • Ayrıca aynı tablo üzerinde ödenen gün sayınız ve ek göstergeniz de yer alır.
 • E-devlet SGK hizmet dökümünü çıktı alabilmek için üst kısımda yer “Yazdır” butonuna tıklayabilir ve açılan ekrandan yazdırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir prim ödenmesi gerçekleşmemiş ise ekran üzerinde “4A Uzun Vade Hizmetiniz Bulunmamaktadır!” ibaresi yer alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.