Kamu Dünyasına Dair

Sıfır Araç Alırken MTV’yi Kim Öder?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ya da kısa adıyla MTV, trafiğe çıkma hakkına sahip olan her motorlu araç için devlet tarafından tahsil edilen bir çeşit vergidir. Bu vergi, araç sahibi adına düzenlenir ve kişi aracı aldıktan sonra çıkan borçları ödemekle yükümlüdür. MTV için belirlenen vergi oranları her sene güncellenir ve dolayısıyla vergiye gelen zamlar ya da indirimler kapsamında belirli dönemlerde vergi ücretinde değişiklikler söz konusu olabilir. Ayrıca aracın yaşı, modeli, değeri, motor silindir hacmi gibi detaylar da motorlu taşıtlar vergisinin belirlenmesinde etkili olan faktörler arasındadır. Bu da demek oluyor ki her araç için aynı miktarda MTV ödenmez. Vergi oranı ve tutarı araçtan araca değişiklik gösterebilir. Ayrıca MTV taksitleri her yılın ocak ve temmuz aylarında gerçekleştirilir.

Sıfır Aracın MTV’si Kim Tarafından Ödenir?

Yeni alınan aracın motorlu taşıtlar vergisinin ödenmesi noktasında birçok vatandaşın kafasında belirsizlik bulunuyor. Konunun daha detaylı anlaşılması için bir örnek üzerinden gidelim.

Örneğin; mayıs ayında sıfır kilometre bir araç alan vatandaş, ilk vergisini ödemeye gittiği zaman haziran vadeli bir ödeme görebilir. Bu ödeme, ikinci taksit dönemi olan temmuz ayı ile aynı oranda gözükebilir. Peki bu durumda ne yapılmalı, borç kim tarafından ödenmeli?

Bu durumda aracın satın alındığı bayinin birinci MTV taksitini ödemediği anlaşılır. Bu vergi borcunu ödemek genelde bayinin yükümlülüğündedir. Araç sahibi bayi ile iletişime geçerek gerekli aksiyonun alınmasını sağlayabilir.

Diğer taraftan aracın trafiğe çıkış tarihinin temmuz ayından sonrasına denk gelmesi halinde ilk altı aylık MTV borcundan ne alıcı ne de bayi sorumlu tutulmaz. Bu durumda araç sahibi sadece ikinci altı aylık taksiti kapsayan dönemin MTV’sini ödemekle yükümlüdür.

Sıfır Arabanın Vergisi Ne Zaman Başlar?

MTV mükellefiyeti, motorlu kara taşıtlarında arabanın trafik sicil kaydının oluşturulması ile başlar. Eğer aracın sicil kaydı yılın ilk altı ayı içerisinde yapıldıysa takvim yılının başı, son altı ayda yapıldıysa takvim yılının son yarısı itibarıyla ödemeler başlar.

Sıfır Araç MTV’si Ne Kadar?

Motorlu Taşıtlar Vergisi araçtan araca değişiklik gösterdiği için vergi tutarı konusunda net bir rakam vermek doğru olmayacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla hizmet veren İnternet Vergi Dairesinin resmi sitesinde yer alan hesaplama aracı, en doğru ve güncel bilgiyi sunacaktır.

  • İlk olarak yazının altında yer alan bağlantıya tıklayın.

  • Karşınıza çıkan bölümde sırasıyla sene, taşıtın değeri, ilk iktisap, motor silindir gücü, aracın türü ve yaşı gibi bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “hesapla” yazısına tıklamanız sonucu görmek için yeterli olacaktır. Alt bölümde sırasıyla yıllık tutar ve ilk taksit ile ikinci taksit tutarı karşınıza çıkacaktır.

Araç için MTV hesaplaması yapmak için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.