Kamu Dünyasına Dair

SGK Prim Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan hizmetlerin e-devlet ile entegre edilmesiyle beraber SGK prim sorgulama ve SGK prim ödeme işlemleri daha kolay ve takip edilebilir hale geldi. Online hizmetler yaygın hale gelmeden önce muhasebeciler vasıtasıyla prim dökümü alınır ve bu döküm üzerinden işverenin SGK primlerini düzenli bir şekilde yatırıp yatırmadığı kontrol edilirdi. Bu tip durumlarda ise belgeler üzerinde oynama yapılmak kaydıyla çalışanın mağdur edildiği, hatalı bilgilerin bilinçli bir şekilde karşı tarafa sunulduğu birçok olay meydana gelmişti. Sosyal Güvenlik Kurumu servislerinin internete taşınmasıyla beraber SGK prim sorgulama işlemi sayesinde bu tip mağduriyetler ortadan kalktı ve devlet kurumları tarafından kayıt altına alınan en doğru verilere ulaşmak ve hatalı bilgi varsa bunlara müdahale etmek son derece kolay hale geldi.

4A, 4B, 4C fark etmeksizin bütün SGK sorgulamaları günümüzde e-devlet sistemi aracılığıyla son derece kısa süreler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. SGK prim sorgulama konusunda olduğu gibi diğer işlemlerin yapılabilmesi için de tek ihtiyacınız ise TC kimlik numaranız ile e devlet şifrenizdir. Günümüzde e-devlet şifresi resmi işlemlerin çevrimiçi ortamlar vasıtasıyla kolay bir şekilde yapılması için son derece önemli bir araç haline gelmiştir. Bu şifreyi almak için size en yakın PTT ofisine uğrayarak gerekli bilgilerin yer aldığı zarfı edinebilirsiniz. Şifreyi aldıktan sonra herhangi bir unutma ya da kaybetme durumuyla karşı karşıya kaldığınızda mağdur olmamak için cep telefon numaranızı sisteme tanımlamanız ileride işinizi kolaylaştıracaktır. Şifrenin unutulması halinde cep telefonunuza gönderilecek olan bir doğrulama kodu ve kimlik bilgilerinize yönelik doğrulama işlemlerini girerek yeni şifre almanız mümkün hale gelecektir. Aksi halde ise yeniden bir PTT şubesine gitmeniz ve tekrar şifre zarfı almanız gerekecektir.

SGK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 • Hizmetlerini online ortamda tüm vatandaşlara aktaran e-devlet sisteminden SGK prim sorgulaması yapmak için yazımızın devamında yer alan bağlantıya tıklayın.


 • Tıklamayı gerçekleştirdikten sonra sitenin sağ üst kısmında yer alan “sisteme giriş” yazısının bulunduğu butona tıklayın.


 • Karşınıza gelen ekranda nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi belgelerde bulabileceğiniz TC kimlik numarasını yazın ve ardından e-devlet şifrenizi ilgili alana girin.
 • Gerekli bilgileri girdikten sonra mavi renkli butonun içerisinde gördüğünüz “sisteme giriş yap” yazısına tıklayarak işleme devam edin.

 • Giriş işlemlerini tamamladıktan sonra karşınıza gelen pencerenin sol tarafındaki menüde ilk sırada göreceğiniz “e-hizmetler” yazısına tıklayın.
 • Yazıya tıkladıktan sonra e-devlet kapsamında verilen bütün hizmetler alfabetik bir şekilde A’dan Z’ye doğru sıralı olarak önünüze gelecektir.


 • SGK prim sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı hizmetler aracılığıyla yapıldığı için bu alfabetik listede S harfine gelmeniz gerekmektedir.
 • İsterseniz dokunmatik ekran ya da fare aracılığıyla aşağıya doğru inip S harfine gelebilir, isterseniz CTRL+F’e basıp “SGK” yazarak hizmetlerin bulunduğu bölüme ulaşabilirsiniz.


 • Sosyal Güvenlik Kurumu büyesindeki 4A, 4B ve 4C kapsamlı tescil bilgileriniz ile beraber hizmet dökümlerinizi görüntüleyebilmek adına SGK başlığının altındaki ilk başlık olan “Ortak Hizmetler” listesinde ikinci sırada gördüğünüz “SGK Tescil ile Hizmet Dökümü” yazısına tıklayabilirsiniz.
 • E-devlet kapsamında 4A, 4B ve 4C hizmetlerine ilişkin ayrı ayrı SGK prim sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir.
 • E-devlet üzerinde SGK çatısı altında 4A Hizmetleri, 4B Hizmetleri ve 4C Hizmetleri olmak üzere üç ayrı alt başlığı görebilirsiniz.

 • 4A, yani SSK’ya bağlı olarak prim ödeyenler için sorgulama işlemi yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu alt başlıkları arasında ikinci sırada bulunan 4A hizmetlerinin arasında gördüğünüz “4A Hizmet Dökümü” yazısına tıklayarak gerekli dökümü elde edebilirsiniz.

 • 4B, yani Bağkur’a bağlı olarak prim ödemesi gerçekleşenler ise SGK prim sorgulama işlemi için 4B hizmetlerinin altında gördüğü “4B Ödeme Dökümü” yazısına tıklamalıdır.


 • 4C, yani Emekli Sandığı’na bağlı olarak primi ödenen vatandaşlar ise 4C hizmetleri başlığının altında yer alan “4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü” yazısına tıklatıp sorgulamasını gerçekleştirebilir.

 

SGK Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?

 • SGK prim ödeme işlemi yapabilmek için ilk olarak aşağıda sizlerle paylaştığımız bağlantıya tıklamanız gerekmektedir.


 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda kırmızı yazının hemen altında yer alan linke tıklayarak ödeme işlemleriniz için ilk adımı atabilirsiniz.
 • Eğer ki önceden SGK prim ödemesi yaptıysanız bu geçmiş dönem ödemelerine ilişkin makbuz bilgilerini almak için ise yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere alt kısımda yer ala mavi yazıya tıklamanız yeterli olacaktır.


 • Karşınıza gelen ekranda ise gerekli alanlara e-devlet şifreniz ile beraber TC kimlik numaranızı yazarak sisteme giriş yapmak için ilgili butona tıklamanız lazım.


 • Bilgileri yazıp sisteme giriş yaptıktan sonra ise SGK web tahsilat işlemi aracılığıyla SGK prim ödeme işleminin yapılabilmesi için e-devlet kapısı üzerinden kimlik doğrulamasının yapılmasını onaylamanız gerekmektedir. Bu işlem için sistem tarafınızdan kimlik doğrulaması ve ad, soyad ve TC kimlik numarası bilgilerini talep edecektir. Bu bilgileri vermek istediğinizi kabul ettiğinizi belirtmek için mavi kutucuğun içerisinde yer alan “onayla” yazısına tıklayınız.


 • SGK online tahsilat işlemine devam ederken karşınıza üst kısımdakine benzer bir ekran gelecektir. Buradan ilk önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilişkin borç sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir.
 • Sorgu türü, sicil numarası, sorgu tipi gibi bilgileri girdikten sonra sistemin otomatik olarak karşınıza çıkardığı güvenlik kodunu da yazarak “borç sorgula” yazısına tıklayıp SGK borç sorgulamanızı gerçekleştirin.
 • SGK kredi kartı ile ödemeyi mümkün kılan bir kurumdur. Eğer ki borç sorgulaması sonucunda karşınıza bir borç çıktıysa bu borcu SGK online ödeme ayrıcalığı ile ödeyerek prim ödemenizi tamamlayabilirsiniz.
 • SGK prim ödeme işlemi için bir kredi kartına ya da banka kartına sahip olmanız yeterlidir. İşlem sırasında sizden istenen kart numarası, güvenlik kodu, kart sahibinin ad ve soyad bilgileri, kartın son kullanma tarihi gibi verileri ilgili alana yazmalısınız.
 • SGK prim ödemesini güvenilir bir şekilde gerçekleştirmek için resmi bir sitede olduğunuzdan emin olun ve 3D secure ödeme yöntemi ile doğrulama işlemi vasıtasıyla ödemenizi gerçekleştirin.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemeleri yapabilmek için alternatif bir yöntem de kurumun anlaşmalı olduğu bankalardır. Eğer bir işverenseniz muhasebe departmanı aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz gibi bankaya talimat vererek de otomatik olarak çalışanlarınızın prim ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bir çalışansanız ya da bakkal, berber gibi küçük bir işletme sahibi iseniz isteğe bağlı sigorta primlerinizi ödeyebilmek için Ziraat Bankası başta olmak üzere birçok bankaya giderek talep edilen parayı yatırıp ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.