Kamu Dünyasına Dair

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Hakkında Tüm Detaylar

Ülkemizde çalışan kişilerin artık her halükarda sigortaya sahip olması gerekiyor. Fakat bulunduğu firmada çalışmaya son verecek olan kişilerin işten çıkış bildirgesi vermesi şartı bulunuyor. SGK çıkış bildirgesinin doldurulmaması durumunda bireylerin çalışmamasına rağmen haksız yere kazanç sahibi olması doğru olmayacağı için bu işlemin yapılması önemlidir. Diğer yandan sigorta yani sosyal güvence sahibi olan kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekleri için, işten çıkan kişilerin bu hizmetlerden faydalanması doğru olmayacaktır. Zira bu tür güvenceler yalnızca çalışmakta olan kişiler ya da emekli olan bireyler için geçerli olur. Bu nedenle de her halükarda işten ayrılış bildirgesinin düzenlenmesi gerekir.

SGK İşten Çıkış

İşten çıkan bir çalışanın SGK çıkış bildirgesini düzenlemesi için on günlük bir yasal zaman dilimi bulunur. İşverenlerin bu süre zarfı dahilinde işten çıkış bildirgesini yapmaması halinde cezai yaptırım ile karşı karşıya kalacağını da söylemekte fayda var. Bireyin çalışmamasına rağmen kazanç elde etmesinin önüne geçmek adına yapılması gereken zorunlu bir işlem olan bu çıkış işlemi çalışanın değil, işverenin sorumluluğunda olduğu için bu görevin yerine getirilmemesi halinde ceza uygulanacak olan kişi işveren olur.

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Düzenlenir?

SGK işten ayrılış bildirgesinin düzenlenmesi için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilmiş olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden ya da yazımızın sonunda yer alan link üzerinden ulaşabileceğiniz uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor. Bu noktada karşınıza ilk olarak aşağıda yer alan giriş ekranı gelir.

 • Bu giriş ekranında E-Bildirge Kullanıcı Girişi yapmanız gerekir.
 • Bunun için kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresi bilgilerini doğru bir şekilde girmeniz ve ardından güvenlik anahtarı bölümüne karşılık gelen kutucuğa güvenlik resminde yer alan rakamları girerek “Giriş” butonuna tıklayınız.
 • Diğer yandan bu giriş ekranının hemen altında yer alan linklerden ilkine tıklayarak işten ayrılış uygulamasına geçiş yapabilir ya da ikincisine tıklayarak e-Devlet şifresi yardımı ile uygulamaya hemen giriş yapabilirsiniz.
 • Daha sonra karşınıza şöyle bir bölüm gelir.

 • Bu noktada yapmanız gereken şey ise kırmızı dikdörtgen sembolünün içine alınmış olan “Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi” menüsüne tıklamak olur.
 • İşlemi gerçekleştirdikten karşınıza Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi giriş sayfası gelir.

 • Bu ekranda karşınıza gelen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.
 • İş yeri sicil numarası, iş yeri unvanı, iş yeri adresi ve vergi numarası bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde giriniz.
 • Daha sonra ise sigortalı bireye ait olan T.C. kimlik numarası ile birlikte işten çıkış tarihini girmelisiniz.
 • Ardından “Bul” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu durumda karşınıza şöyle bir sayfa gelir.

 • Bu sayfada çeşitli kişisel ve hizmet bilgilerinin bulunduğu bir bölüm yer alır. İşten çıkacak olan kişiye ait olan bilgileri girmeniz gereken bu bölümde, sigortalı bireyin mesleğini, aldığı maaş miktarını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan iş kolunu ve son olarak da işten ayrılma sebebini girmeniz gerekiyor. Gereken bilgileri girdikten sonra ise İleri butonuna tıklamanız halinde bu çalışanın sigorta çıkışını tamamlamış olursunuz.

Elbette bu noktada önemli olan şey, girmiş olduğunuz bilgilerin doğru olmasıdır. Zira sigortalı çalışan kişiye ait olan tek bir kişisel bilginin dahi hatalı olması halinde bu bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları ile uyum göstermeyeceği için göndermiş olduğunuz bu çıkış bildirgesi de reddedilecektir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak adına girdiğiniz bilgileri kontrol etmeli ve işlemi bitirdikten sonra dahi geriye dönüp kontrollerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Bu ekrandan daha önce çıkışını yapmış olduğunuz çalışanları görmek istemeniz halinde yine aynı uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken şey İşten Ayrılış Görüntüleme menüsüne tıklamak ve çıkış sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek olur. Dilerseniz bu sayfa üzerinden işten ayrılış bilgilerini güncelleyebilir ya da iptal edebilirsiniz.

SGK İşten Çıkış İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.