Kamu Dünyasına Dair

Sigorta Başlangıç Tarihi: SGK ilk İşe Giriş Sorgulama

İnsanlar hayatın akışını devam ettirebilmek için kendilerini geçindirebilecek gelire ihtiyaç duyarlar. Fiziken çalışabilecek güce geldiğinde de kendi parasını kazanmak isteyerek iş arayışına girerler. Dolayısıyla iş hayatıyla birlikte sosyal güvence dediğimiz sigorta da devreye girmiş olur. İlk işe giriş tarihinde sigortalılığının başlatılmasıyla birlikte çalışanlara emekli olacağı zamana kadar kullanacağı ve bütün iş yerlerinde geçerli olacak sigorta sicil numarası verilir. Verilen sicil numarası çalışanlara kolaylık sağladığı gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işlerini de kolaylaştırır, çünkü sigortalıya dair bütün işlemler bu numara üzerinden yürütülür.

Çalışma hayatına başlayanlar çeşitli nedenlerden dolayı bazen birkaç iş değiştirebilirler. Bazı kişiler uzun yıllar çalışırken bazıları birkaç yıl hatta birkaç ay sonra işlerini değiştirmek durumunda kalabilirler. İş değişikliği yapanlar, sigorta başlangıç tarihlerini takip etmek isterler. Peki bu kişiler, sigorta başlangıç tarihlerini nereden öğrenebilecekler, ilk işe giriş tarihlerini ve sigorta primlerini nasıl sorgulayabilecekler?

Sigorta Başlangıç Tarihi Nedir?

Bir kişinin çalışmaya başladığı iş yerinde sigorta priminin ödenmeye başlandığı tarihtir. Bu genelde çalışma hayatına ilk başlayan kişiler için kullanılır. Kişinin ilk defa işe giriş tarihi yani ilk sigortaya başladığı tarih sigorta başlangıç tarihidir. Bu tarih emekli olurken baz alındığı için büyük önem taşır. Çünkü emeklilik hesaplamaları sigorta başlangıç tarihine göre yapılır.

İlk İşe Giriş Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni işe giren kişilerin sigortalarının ödenmeye başladığı güne ilk iş denir. İşe başladıkları tarihi hatırlayamayanların başlama tarihi ile sigorta başlangıç tarihlerini karşılaştırmaları için ilk işe giriş sorgulamasını e-Devlet üzerinden yapabilmeleri mümkündür. Bu sayede işe girilen tarih öğrenilebilir ya da işe girilen tarihle sigorta başlangıç tarihi karşılaştırılabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden e-Devlet üzerinden SGK bölümüne giderek sigorta girişi sorgulama işlemini yapabilir, sigortanızın ne zaman ödenmeye başladığını ve sigortanızın ödendiği gün prim sayısını da görebilirsiniz. Eğer henüz bir e-Devlet şifreniz yoksa, PTT şubelerinden kolayca temin edebilirsiniz. Sigorta bilgilerinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

İş Değiştirenler İçin SGK İşe Giriş Sorgulama

  • Siteye giriş yaptıktan sonra açılan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.

edevlet

  • Ardından, açılan ekranda T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın. Hizmet bilgilerinizin dökümünü karşınızda göreceksiniz.

İş Değiştirenler İçin SGK İşe Giriş Sorgulama

Çeşitli nedenlerden dolayı iş değişikliği yapanlar yeni iş yerlerindeki sigortalılık sürecini sorgulayabilir, sigortalarının ödenmeye başladığı tarihi görebilirler. Eski çalıştığınız iş yerinden ayrılarak farklı bir iş yerinde işe başladınız, yani iş değişikliği yaptınız, sigorta priminiz ödeniyor mu, işe başladığınız günden ödenmeye başlamış mı, SGK giriş sorgulama ile Sosyal Güvenli Kurumu’na gitmeden, yine e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sigorta Başlangıç Tarihi Öğrenme

Günümüzde sigorta başlangıç tarihini Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden bulunduğunuz yerde internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Önceki yıllarda bu işlem çok zordu. Sigorta başlangıç tarihini öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek dilekçeyle başvuru yapmak, sonra cevabını beklemek gerekiyordu. Sigorta başlangıç tarihini öğrenebilmek bazen saatler alıyor ve bu işlemi yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu koridorlarında saatlerce beklemek gerekiyordu.

Saatlerce sıra bekleyerek yapılan işlem günümüzde birkaç dakika içinde internet üzerinden yapılabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan öğrenilebilen sigorta başlangıç tarihi, e-Devlet üzerinden sigortanın başladığı tarih, gün, ay, yıl olarak da görülebiliyor. Burada yapılması gereken işlem internet erişimi olan yerlerde e-devlet sitesi üzerinden SGK bölümüne giderek sorgulama yapmak. Yapılan sorgulamada sigorta başlangıç tarihi, sigorta primi dahil işçi ve iş yeri siciline kadar her ayrıntı görünebilmektedir. Kişiye ait bütün bilgilerin yer aldığı e-Devlet’ten SSK’lı çalışanlarla birlikte Bağ-Kur’lular ve emekli sandığına kayıtlı memurlar da sigorta başlangıç tarihini sorgulayabilir ve gün primlerini öğrenebilirler.

Uygulamayla birlikte artık sigortaya dair bütün bilgiler online ortamda ulaşılabilir olduğundan işverenin prim ödememe ya da eksik prim ödemesi ya da geç prim ödemesi gibi durumlar takip edilerek karşılaştırma yapılabiliyor.

Yeni bir işe giren kişiler için de aynı durum geçerli. Örneğin bir iş yerinde yaklaşık beş yıl çalıştınız. Bu süre sonunda çeşitli nedenlerden dolayı işinizden ayrıldınız ve yeni bir iş buldunuz. Birkaç gün sonra e-Devlet üzerinden yeni iş yerinizdeki sigorta başlangıç tarihinizi sorgulayabilir, sigortanızın ödenip ödenmediğini kontrol edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.