Kamu Dünyasına Dair

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Çalışma hayatı içinde herkesin arzusu emeklilik hakkı kazanma ve yaşlandığında rahat bir hayat sürmektir. Ne yazık ki kimileri için iş hayatında her şey yolunda gitmez. Çalışma süreleri boyunca ödenmemiş ya da eksik ödenmiş sigorta primleri emeklilik yaşına gelindiğinde bir engel olarak karşılarına çıkar. Emeklilik hayalleri eksik ödenmiş primler sayesinde gerçekleşmez. Çalışırken de ödenmeyen sigorta primleri sağlık hizmetlerinden faydalanma açısından da sorun çıkarabilir. İşsizlik maaşı hakkı engellenir. Bunların önüne geçebilmek için çalışanların zaman zaman SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi yaparak sigorta primlerinin yatıp yatmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Çalışma hayatında bir günün bile önemi büyüktür. Sigorta sistemleri hem çalışanın hem de devletin zarar görmemesi adına oluşturulmuş sistemlerdir. Geçmişte SSK sorgulama işlemleri için Sosyal Sigortalar Kurumu’na müracaat etme zorunluluğu nedeniyle çalışanların haklarını takip etmeleri daha zordu. Gelişen sistemler sayesinde artık SGK hizmet dökümü sorgulama kolaylaştı. İşe ilk giriş tarihine göre kademeli hale getirilen emeklilik yaşında bilindiği gibi ilk sigortalı olunan tarih ne kadar erkense o kadar erken yaşta emekli olunmaktadır. SGK giriş tarihi emeklilik yaşını etkilediği için çalışanlar tarafından önem verilmesi gereken bir durumdur.

E-Devlet Üzerinden Prim Sorgulama İşlemi

Devlete ait bütün işlemlerin gerçekleştirilebildiği E-Devlet sitesi üzerinden SSK sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tek bir çatı altında birleşen Sosyal Güvenlik Kurumları vatandaşların online işlemlerini yapabilecekleri sistem ile E-Devlet içinde yer almaktadır. E-Devlet kanalını kullanmak için PTT şubelerinden alabileceğiniz şifreyi kullanabilirsiniz. Şifreniz yoksa internet bankacılığı şifresi, elektronik veya mobil imza ile de giriş yapabilirsiniz. Bunların yanında PTT şubesine giderek de E-Devlet şifrenizi kolayca temin edebilirsiniz.

SGK hizmet dökümünü E-Devlet üzerinden alabilmek için ilk olarak aşağıdaki linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından gerekli bilgileri girerek işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SGK Hizmet Dökümüne Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Primlerinizin Aldığınız Maaş Üzerinden Yattığına Emin Olun

Kimi şirketler işçilerinin sigorta primlerini aldıkları maaş tutarı üzerinden değil, asgari ücret üzerinden yatırmaktadır. Bu da işçiler için hak kaybı oluşturmaktadır. Unutulmamalıdır ki emekli maaşını etkileyen en önemli faktör çalışma hayatı içinde yatırılan prim miktarıdır. Prim miktarınız ne kadar yüksek olursa maaşınız da o oranda yükselecektir. SSK prim sorgulama ile primlerinizi dönem dönem kontrol etmeniz gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu hem devletin hem de çalışanların hak kayıplarının önüne geçmek için bir takım düzenlemeleri zorunlu kılmıştır. Bunlardan biri belirli bir personel sayısı üzerinde işçi çalıştıran kuruluşların maaş ödemelerini bankalar kanalıyla yapma zorunluluğudur. Ancak iş yerleri asgari tutarı bankaya yatırıp geri kalan ödemeyi elden teslim etme yolu gibi kendi menfaatlerine göre çözümler üretmektedir. Bu noktada çalışanın kendi hakkını aramaktan başka çaresi yoktur. SGK dökümü ile adınıza ödenen sigorta prim miktarını mutlak öğrenmelisiniz.

SSK Gün Sorgulama Mağdur Olmanızı Engelliyor

Yaşamın içinde ne gibi sorunlarla karşılaşacağınız belli değil. Şimdi çalışırken birkaç ay sonra işsiz kalabilir ya da önemli bir sağlık problemi yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlar için SGK primleri içinden kesilen işsizlik tutarı ile çalışamadığınız zamanları güvence altına almış oluyorsunuz. İşsizlik maaşı bağlanması için kanunda belirtilen çalışma gün sayısının doldurulmuş olması gerekiyor. Yeni bir iş arama sürecinde size az da olsa yardımcı olacak işsizlik maaşına hak kazanmak için sigorta bildirimlerinizin doğru verilip verilmediğini SSK gün sorgulama işlemi ile takip ederseniz mağdur olmazsınız. Primleriniz ne kadar yüksek olursa işsiz kaldığınız dönemde aldığınız işsizlik maaşı da o kadar yüksek olacaktır.

Kayıt Dışı Çalışmanın Sorunları

Çalışırken sigorta primlerinin ödenmemesi kayıt dışı çalışma olarak adlandırılır. Ekonomik ve sosyal açıdan kayıt dışı çalışmanın birçok olumsuz sonucu bulunuyor. Kayıt dışı çalışan kişiler sağlık hizmetlerinden yeteri kadar faydalanamazlar. Zamanında önlemi alınmayan sağlık sorunları gün geçtikçe artar ve uzun vadede çalışma imkanını ortadan kaldırabilir. Kadınlara özel olarak tanınan doğum haklarından faydalanılamaz. İş kazasının meydana gelmesi durumunda çalışan haklarından yararlanamaz. Hakları kullanmak için dava açmak gereklidir. Dava süreci ise oldukça sıkıntılı ve yorucu geçebilir. Kayıt dışı çalışan kişilerin emeklilik hakları ciddi şekilde gasp edilmiş olur. Çalışanın vefatı durumunda geride kalan eş ve çocuklar devletin sağladığı dul ve yetim aylığı maaşlarından faydalanamazlar. Bütün bu olumsuzların önüne geçmek için sigorta prim sorgulama işlemleriniz için E-Devlet kanalını kullanabilirsiniz.

Şirketler için kayıt dışı işçi çalıştırmanın dezavantajları ise kayıt dışı çalıştırdıkları işçilerin ihbar durumunda ağır ceza ve yükümlülük altına girmesidir. Sigortasız işçi çalıştıran firmalar ile işçi haklarını gözeten kuruluşlar arasında haksız rekabet ortamı oluşur. Sigorta prim maliyetlerinden kaçmak isteyen firmalar sistemin bu şekilde işlemesi için teşvik edici olmaktadırlar.

Kayıt dışı işçi çalıştırmak çalışanları etkilediği kadar devlet açısından da zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bütçe açığı meydana gelmekte, bu bütçe açığı devletin diğer imkanları ile kapatılmaktadır. Ayrıca sağlık güvencesi olmayanlar ile  emeklilik hakkı kazanamayanların bakım ve sağlık giderleri devlet tarafından karşılandığı için ekstra maliyetler oluşturmaktadır.

4A Nedir?

Sosyal güvenlik birimlerinin birleşip tek çatı altında toplanmasından sonra 4a, 4b, 4c kavramları hayatımıza girdi. Bu üç sınıflandırma bir önceki sistemin alt başlıkları gibi düşünülebilir. 4A, eski sisteme göre SSK’ya karşılık gelen kesimdir. Yani bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan işçilerdir. 4B, eski sisteme göre BAĞ-KUR’un yerini almıştır. Primlerini kendi ödeyen ticaret erbaplarını kapsar. 4C ise Emekli Sandığı, yani memurların tabi olduğu birimdir. Bütün bunların içinde hak kaybının en çok görüldüğü kısım ise 4A kapsamında sigortalı çalışanlardır. 4B kişinin kendi inisiyatifinde olduğu için primlerim aksaması durumunda sonuçlar bir başkasını etkilemeyecektir. 4C ise devlet güvencesindedir ve prim ödenmemesi veya eksik ödenmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. SGK hizmet dökümü 4a ile herhangi bir işyerinde çalışanlar sigorta girişlerinin yapılıp yapılmadığını rahatlıkla öğrenebilirler.

SGK Sayfasında Yapılabilecekler

Sosyal Güvenlik Kurumu kendine ait alanında sigorta sorgulama işlemleri dışında da bilgilere ulaşabilirsiniz. SGK diğer uygulamalar ile 4A, 4B ve 4C kollarında çalışanlar emeklilik yaşı ve doldurmaları gün sayısını öğrenebilmektedir 4C sigortalılar emeklilik ikramiyelerini ve aylıklarını, 4A ile 4B ile sigortalı olanlar ise sadece emeklilik aylıklarını hesaplayabilirler.

Haklarınızı Aramaktan Çekinmeyin

Çalıştığınız kurum sigorta primlerini yatırma konusunda dikkatli davranmıyorsa sigorta sorgulama ile kontrollerinizi yapın. Prim günlerinizde eksiklik varsa ya da sigortalılık durumunuz hiç başlamamışsa 170 numaralı SGK iletişim hattına danışabilirsiniz. Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu teşkilatının bulunduğunuz bölgedeki çalışma birimlerine yazılı şikayette bulunabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtası ile yaşadığınız hak kaybını geç olmadan telafi etmeniz mümkün. Sigortasız çalıştırılan işçiler yapacakları başvuru sonucu yargı kanalı ile çalıştıkları günlerin sigorta primlerinin ödenmesini isteyebilecekleri gibi çalıştıkları sürenin tazminat haklarını da talep edebilirler. İşçi çalışırken şikayette bulunursa sonuç alma ihtimali daha yüksektir. Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından gönderilecek bir denetçi işyerine gelerek denetim yapacağı için durumun tespiti daha kolay olacaktır. Denetçi sadece şikayet eden kişinin değil, işyerinde sigortasız çalışan diğer personeli de kayıt altına alacaktır. İlerleyen süreçte çalışanların geriye dönük primlerinin ödetilmesi de söz konusu olabilmektedir. İşçi, işten çıktığı tarihten sonra şikayette bulunursa süreç biraz daha uzun olmaktadır. Şikayet edenin o işyerinde çalıştığını fiilen ispat etmesi gerekmektedir. Bunun için birlikte çalışılan dönemden şahitlik yapacak kişiler talep edilebilir. İşyerinin belge ve evrakları incelemeye alınabilir. Şikayet sahibinin beyanının doğruluğu ispatlanırsa geriye dönük prim ve diğer haklar kazanılabilir.

Çalışma hayatınız içinde ve sonrasında mağduriyet yaşamamak için düzenli olarak SGK hizmet dökümü alıp, primlerinizin maaşınız üzerinden gösterilip gösterilmediğini, işe giriş çıkış yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Unutmayın Sosyal Güvenlik Sistemleri, bugün hala çalışma hayatına devam edebiliyorken karşılaşacağınız beklenmedik bir durumda ve yaşlılığınızda sizleri rahat ettirmek adına devlet kontrolünde ve denetiminde oluşturulmuş sistemlerdir. Hem devletin zarara uğramaması, hem de kendi refahınız ve yakınlarınızın güvence altına alınması için sigortalılık gün sürelerinizi takip etmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. ali bulut dedi ki:

  iyi bayramlar;Ben emekli sandığından 55228055 emekli sicil sahibi Ali BULUT’um 32 sene üzerinde Polis Memuru olarak 2006 yılı Ağustos ayında emekli oldu,30 yıl üzerinden emekli ikramiyemi aldım,çıkan yasa gereği son 2 yıl emekli ikramiyemi almak istiyorum.
  Bilgi arzederim. ali BULUT

 2. Hasan dedi ki:

  E devlet te sağ üst tarafta “barkodlu hizmet dökümü “Ne tıklayınız ve yazıcıdan dökünüz. Hepsi bu kadar…

 3. Zeynep dedi ki:

  SGK YATIRILIYORMU

 4. Zeynep dedi ki:

  Sigortami takip etmek

 5. Zeynep dedi ki:

  Ssk hizmet dökümü nasıl alınır