Kamu Dünyasına Dair

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Her çalışanın hayali bir gün emekli olmaktır. Çalışma iş günü sayısını ve yaş haddini doldurduktan sonra emeklilik için gerekli işlemler başlatılabilir. Emeklilik hakkı kazanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik başvurusu yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında yasada belirtilen şartlar yerine getirilmiş ise emeklilik hakkı birkaç ay içerisinde edinilmektedir. Emekliliğine hak kazanmış kişi bütün evraklarını tamamladıktan sonra işlemlerin sonuçlanması için bekleme süresine geçer. Bu dönemde evrakları ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığını merak edenler SGK evrak takip sistemi ile evraklarını kontrol edebilirler. Evrak takibi yapmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendine ait internet sitesini veya e-devlet portalını kullanabilirler.

Emekli Olmak İçin Gereken Evraklar

Ülkemizde emekli olmak için yasa ile belirlenen yaş ve prim gün sayısını doldurmuş olmak gerekmektedir. Her iki şartı da yerine getirmiş olanlar emeklilik tahsis ve talep formu doldurup Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmelidirler. Bu belgeye bir adet fotoğraf ve sigortalının işten ayrıldığına dair bildirge eklenmelidir. Evraklarını eksiksiz olarak kuruma ulaştıran vatandaşlar SGK evrak takip sistemini kullanarak emeklilik haklarını kazanıp kazanmadıklarını izleyebilirler.

SGK İnternet Sitesinden Evrak Takibi

Çalışma hayatı sonunda emeklilik hakkını kazanmış ve başvurularını tamamlamış vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesi üzerinden TC kimlik numaralarını girerek evrak takibi işlemlerini kolaylıkla yapabilirler.

SGK Evrak Takibi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Portalı İle Evrak Sorgulama

E-devlet portalına giriş yapıldıktan sonra 4a, 4b ve 4c kollarında hizmet vermiş olanlar kendilerine ait bölümden emeklilik başvurularına ait takipleri gerçekleştirebilirler. Bu alanlardan ayrıca emekli aylığı bilgisi, aylıktan uygulanan kesintiler de görüntülenebilmektedir.

Varide No İle Evrak Sorgulama

Varide no emeklilik işlemleri başlatılan kişiler için oluşturulan dosyada bulunan takip numarasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, emeklilik için başvuran kişilere verilen evrak üzerinde yer alır. Varide no ile evrak sorgulama e-devlet portalı kanalıyla yapılabilmektedir. SGK hizmet bürosu aranıp görevliye varide no verilerek bilgi alınabilmektedir.

4C Evrak Takibi

Geçmişte emekli sandığı olarak bilenen devlete bağlı organlarda çalışanların sigortalı olduğu birim şimdi 4c olarak adlandırılmaktadır. 4c iş kolunda çalışan vatandaşlar emeklilik işlemlerini başlattıktan sonra, e-devlet sistemine giriş yaparak Sosyal Sigortalar Kurumu’nu seçerler. Kurumun kendine ait alanında 4c hizmet bölümünden emekli sandığı evrak takibi işlemlerini yapabilmektedirler.

4C Evrak Takibi İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İnternet Hizmetleri Dışında Evrak Takibi

İşlemlerini internet üzerinden gerçekleştiremeyen vatandaşlar, emeklilik evrak takibi işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerinin ilgili birimlerinden de rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Bilgi edinme hakkı kapsamında kendilerine ait emeklilik durum bilgisini öğrenebilirler.

Evrak Takibi İle Emeklilik İşlemlerinizi Kontrol Edin

Vatandaşların çalışma hayatı boyunca ülkeye kattığı işgücü değeri sonunda rahat bir yaşlılık sürmeleri ve kendi kendilerine yetebilmeleri amacıyla oluşturulan emeklilik sistemleri ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takip edilmektedir. SGK evrak takip sistemi emekliliğine kavuşmuş kişilerin, emekli aylıkları bağlanacağı güne kadar kullanabilecekleri bir hizmettir.

Çalışırken Emekliliğinizi Önemseyin

Çalışma hayatı içinde işini kaybetmek istemeyen veya yeni iş bulma korkusu yaşayan pek çok kişi sigortasız çalışma koşullarını kabul etmektedir. Halbuki emeklilik her insanın bedenen çalışamayacağı yaşlarda kendini güvenceye alması adına edinmesi gereken bir haktır. Koşulları ve şartları devlet tarafından belirlenmiş ve kontrol edilen bir sistemdir. Çalışma yaşamı içinde ödenilen sigorta primleri içinde emeklilik aylığına hak kazanabilmek gerekli olan tutar da bulunmaktadır. Kayıt dışı çalışmak hem devlete hem de kişinin kendisine büyük zararlar doğuran sonuçlara yol açar. Devlet, yaşlılara çalışma hayatı içinde sigorta primleri yatmamış olsa bile sağlık ve bakım hizmeti verme yükümlülüğündedir. Bir diğer yandan emekli olanlar yıllar içinde alacakları sağlık hizmetlerine karşılık gelen ödemeyi tamamlamış durumda olmaktadırlar. Her iki durum da göz önüne alındığında kayıt dışı çalışan kişiler bütçeye ek maliyet yaratmaktadır. Sağlık hizmetlerinden daha etkili faydalanmak ve yaşlılığında kendi hayatını idame ettirmek isteyenler, sunulan sorgulama kanallarından SGK girişlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek zorundadırlar. SGK, iş yaşamını denetlerken çalışanların sigortalılığı konusuna önem vermektedir. Sigorta girişiniz yapılmamış ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edip, işyerinizin denetlenmesini talep edebilirsiniz. SGK, göndereceği denetçi ile durum tespiti yapıp sigortasız çalıştırılan kişilerin sigorta girişlerinin yapılması adına gerekli yaptırımı uygulayacaktır.

Evrak Takibi Sisteminin Önemi

Emekli olmak için gün sayan ve sonunda işlemlerini başlatan emekli adayları kimi zaman hatalı bir işlem yüzünden aylarca beklemek zorunda kalmaktadırlar. SGK evrak sorgulama hizmeti kullanarak emeklilik aşamalarınızı takip edip olumsuz sonuçlara karşı önlem alabilirsiniz. Böylece bir an önce kavuşmak istediğiniz emeklilik yaşamınız uzamaz. SGK evrak izle ile kötü sürprizler yaşamayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.