Kamu Dünyasına Dair

SGK Ek 5 Tarım Sigortası Nedir? Kimler Yaptırabilir?

Günümüzde isteğe bağlı sigortadan faydalanmayı sağlayan tek güvence ek 5 tarım sigortasıdır. 4A SGK kapsamında değerlendirilen bu güvence, cüzi miktardaki prim ödemesi ile emekli olmayı sağlar. Ancak bu sistemden faydalanmak için bazı koşulları yerine getirebilmek şarttır. Bu sayede erken emekli olabilme hakkı elde edilir.

Ek 5 Nedir?

SGK Kanunu’nun Ek 5. maddesinde yer alan tarım sigortası, tarım ve orman işlerinde süresiz çalışan işçilerin SGK ek 5 kapsamında isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olmalarını sağlayan bir uygulamadır. Ancak tarım sigortasından faydalanabilmek için orman veya tarım işlerinde mevsimlik, gündelik benzeri bir işte çalışıyor olmak gerekmektedir. Günümüzde isteğe bağlı sigortadan faydalanan tüm çalışanlar ek 5 sigorta kapsamında yer alır. Ancak SGK tarafından bu çalışan kişilerin denetime tabi tutulabileceği de gözden kaçırılmamalıdır.

Ek 5 tarım sigortasına başvurmak için dilekçe ve kimlik fotokopisine ihtiyaç vardır. Ancak dilekçeyi muhtara, tarım müdürlüğüne veya Ziraat Odası’na onaylatmak gereklidir. Prim ödemeleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan tüm bankalardan, internet şubelerinden, ATM’lerden ve mobil bankacılık üzerinden yapılabilir. Ayrıca SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden yararlanılarak da ödeme gerçekleştirilebilir.

Ek 5 Tarım Sigortası Formu İçin TIKLAYINIZ!

Ek 5 Tarım Sigortası Kimler Yaptırabilir?

2925 sayılı kanun ile uygulanan bu sosyal güvenlik yöntemini, hizmet akdi ile bir işveren yanında çalışan tüm tarım sektörü işçileri yaptırabilir. Ancak tarım işçilerinin bu sigorta türünden yararlanabilmeleri için sigorta başlangıç tarihleri ve emeklilik tarihleri önem taşır. Tarım veya orman işlerinde süresiz çalışan işçilerin prim günü ay 30, yıl ise 360 gün olarak hesaplanır.

EK 5 Tarım Sigortası Sağlıktan Nasıl Yararlanılır?

EK 5 tarım sigortası ödeyen bir çalışandan ölüm, malullük, yaşlılık sigortaları, genel sağlık sigortası, iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası primleri temin edilir. Ek 5 tarım sigortası kapsamında ödenen primler, SGK hizmeti olarak değerlendirilir. Dolayısıyla SGK sağlık hizmetlerinden yararlanma şartı da tıpkı SSK ile aynıdır. Ancak ek 5 tarım sigortasında, vadesi geçmiş prim borcunun 60 günü geçmemiş olması şarttır. Ek 5 tarım sigortası ödenmezse, prim borcunun 60 günü geçmesi durumunda sağlık sigortasından faydalanılamaz.

Ek 5 Tarım Sigortası Şartları

Ek 5 tarım sigortalısı olmak için:

 • İsteğe bağlı sigortalı olmamak
 • Kendi sigortalılığına bağlı herhangi bir aylık almamak (Emekli, malullük, sürekli iş görmezlik)
 • Tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Geçici 20. madde kapsamında sigortalı olmamak (banka sandıkları, ticaret odası ve borsa gibi) gibi şartlar gereklidir.

Ek 5 Tarım Sigortası Emeklilik Şartları

Kanunda Ek 5 tarım sigortası çalışanları için ayrı emeklilik şartları düzenlenmemiştir. Dolayısıyla 4/1a sigortalı olduklarında onlarla aynı emeklilik şartlarından faydalanacaklardır. Ek 5 tarım sigortasının emeklilik durumu diğer sigorta kollarına kıyasla esnektir. Ancak emeklilik maaşlarının çok yüksek olduğu söylenemez. İş kazası ve meslek hastalığı gibi haklar sunması diğer önemli avantajlarından bir tanesidir.

Ek 5 Tarım Sigortası İptali

 • 4/1a sigortalı kapsamında çalışmaya başlamaları durumunda, çalışmaya başladıkları tarihten,
 • Sigortalılıklarını sona erdirme için talepte bulunanların talep tarihinden,
 • Ölen sigortalının ölüm tarihinden,
 • Aylık veya gelir talebinde bulunanların aylığa hak kazanmış olmaları durumunda talep tarihinden itibaren,
 • Prim borcu bulunanların primi ödenmiş son günden veya prim ödemek istediği ayın sonundan itibaren ek 5 tarım sigortası iptal olur.

Ayrıca;

 • Yurt dışında bulunanların yurt dışına çıkış yaptıkları,
 • Askerli görevini yapanların askere alındıkları,
 • Mahkemeler tarafından hakkında mahkumiyet, gözaltı ve tutukluluk kararı verilenlerin bu karara verildiği tarihten itibaren sigortalılıkları sonlandırılır.
 • 4/1-a sigortalılığın sona ermesi durumunda sona erdiği tarihi takip eden günden,
 • Yurt dışına çıkanların Türkiye’ye döndükleri tarihten,
 • Askerlik görevi sona erenlerin sona erme tarihini takip eden günden,
 • Mahkumiyet, gözaltı ve tutukluluk bitiş tarihini takip eden günden itibaren ek 5 tarım sigortası yeniden başlatılır.

Ayrıca yukarıda sayılan nedenlerden dolayı güvencesi sonlandırılan çalışanların yeniden sigorta başlangıcında “Orman İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” ve “Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” talep edilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.