Kamu Dünyasına Dair

SGK E-Borcu Yoktur Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Devlet dairelerinde uzun zaman harcayarak yapılan işlemler artık tek tıkla hemen hallediliyor. Bu gelişmelerden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) üzerinden alınan E-Borcu yoktur belgesidir. Bu belge internet üzerinden verilmediği dönemlerde herhangi bir SGK kurumuna giderek alınabilmekteydi ancak şimdi birkaç dakika içinde SGK e-borcu yoktur uygulaması ile alınabilir.

SGK E-Borcu Yoktur Uygulaması

SGK’nın resmi web sitesi ve artık kamu kurum ve kuruluşlarının tek çatı altında toplandığı E-Devlet üzerinden e-borcu yoktur uygulamasını telefon, bilgisayar ve tabletlerinizden kolayca kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanabilmek için ilk olarak SGK e-borcu yoktur uygulaması için aktivasyon kodu almanız gerekir. Herhangi bir SGK Müdürlüğü’ne giderek bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem bir defalığa mahsustur, yaptıktan sonra uygulamaya istediğiniz zaman girebilir kolayca işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  SGK Müdürlüğü’nde aktivasyon işlemi için bazı belge ve formları doldurmanız istenecektir. Formlar arasında işveren ve çalışana göre değişiklik vardır yanlış doldurulması durumunda aktivasyon işlemi geçersiz sayılır. Bu nedenle başvuru yaparken formlara dikkat edilmelidir.

SGK E-Borcu Yoktur Aktivasyonu İçin Gerekli Belge ve Formlar;

 • SGK Borcu Yoktur Taahhütnamesi
 • Aktivasyon Onay Formu
 • Başvuru Formu(İşverene Özel)
 • Başvuru Formu(Çalışanlara Özel)

Yukarıda yer alan belge ve formları doğru ve eksiksiz doldurup teslim ettiğinizde size verilen barkod numarası ile e-borcu yoktur uygulamasını rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

SGK E-BORCU YOKTUR UYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıdaki linke tıkladığımızda açılan sayfada giriş bilgileri istenir. Bunlar; kullanıcı adı, sistem şifresi, işyeri şifresi ve görselde yer alan güvenlik anahtarıdır. Bu bilgileri girip giriş tuşuna bastığınızda e-borcu yoktur belgesini kolayca alabilirsiniz.

Yukarıda görselde görüldüğü gibi e-borcu yoktur uygulamasında istenilen bilgilerin yer aldığı ekran bu şekildedir.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

SGK’nın resmi web sitesi üzerinde yer alan E-SGK üzerinden SGK borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İşverenler hem borçlarını hem de ödedikleri primler hakkında detaylı bilgiyi bu uygulama ile öğrenebilirler. E-SGK sitesinin işveren bölümünden SGK e borç sorgulama sayfasına yönlendirilerek  işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak E-Devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. E-Delvet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünden SGK ya gelerek “GSS Borç Durumu Belgesi Sorgulama” seçeneğine tıkladığınızda borç bilgilerinizi anında görebilirsiniz.

E-Devlet SGK GSS Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SGK E-Borcu Yoktur Dilekçesine Nasıl Ulaşılır?

SGK e-borcu yoktur dilekçesine ihtiyacınız olduğu durumlarda SGK’nın resmi  web sitesi üzerinde yer alan menü çubuğundan sigortalılık seçeneğine tıkladığınızda sayfanın sağ tarafındaki menünün alt tarafından  formlar ve dilekçeler bölümüne gelerek  SGK ile ilgili tüm ihtiyacınız olan belgelere ulaşabileceğiniz gibi SGK borcu yoktur dilekçe örneğine de ulaşabilirsiniz.

SGK e-borcu yoktur dilekçesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

SGK e-borcu yoktur dilekçesini yani başvuru formunu resmi siteden aldıktan sonra, SGK e- borcu yoktur taahhütnamesi ile beraber bağlı bulunduğunuz ilin SGK genel müdürlüğüne teslim edebilirsiniz.

Vergi Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır?

SGK’dan gerçekleştireceğiniz birçok işlem için çoğu zaman vergi borcu yoktur belgesine ihtiyaç duyarsınız. Bu belgeyi internet üzerinden herhangi bir kuruma gitmeden alabilmeniz mümkün.

Aşağıdaki linke tıkladıkdan sonra açılan sayfa üzerinde sizden bazı bilgiler istenecektir.  İstenilen bilgiler şunlardır;

 • İkamet iliniz,
 • Formu doldurduğunuz tarih,
 • Vergi dairesinin adı,
 • C. Kimlik Numaranız,
 • Göndermek istediğiniz kurum,
 • Adınız ve soyadınız,
 • Adres bilgileriniz,
 • Telefon numaranız ve
 • E-mail adres bilginizdir.

Yukarıdaki bilgileri eksiksiz olarak doldurup göster tuşuna bastığınızda SGK vergi borcu yoktur belgesine ulaşabilirsiniz. Sadece vergi borcu yoktur belgesine değil aynı zamanda vergi bilgilerinize de ulaşabilmeniz mümkündür.

GİB vergi borcu yoktur belgesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Bu işlemi E-Devlet üzerinden çok daha kolay yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünden GİB’nın olduğu bölüme gelerek vergi borcu sorgula seçeneğini tıkladığınızda vergi borcunuza ait tüm bilgileri görebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile başvurarak 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi daha önce almış ve unutmuşsanız sayfa üzerinden şifremi unuttum bölümünden veya yine PTT’ye nüfus cüzdanınız ile giderek 4 TL karşılığında yeni şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi yazılı zarf içinde alabileceğiniz gibi cep telefonunuza mesaj olarak alabilmeniz de mümkün.

E-Devlet Üzerinden Vergi Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.