Kamu Dünyasına Dair

SGK Diğer Uygulamalarına Nasıl Ulaşabilirim?

İnternetin yayılması ile beraber birçok devlet işlerinin gerçekleştirilmesi internet ortamına aktarıldı. Artık fiziki olarak herhangi bir kuruma gitmeye gerek kalmadan rahatlıkla oturduğunuz yerden işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle de eskiden çok vakit alan Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri artık SGK’nın kurmuş olduğu resmi bir internet adresi üzerinden gerçekleştirilir. Bu sayfa üzerinden bütün işlemler birer uygulama olarak sunulur. Ancak bu uygulamalar iki kısma bölünmüştür. Bunlar SGK uygulamaları ve SGK diğer uygulamalarıdır.

SGK Diğer Uygulamalar Nelerdir?

SGK diğer uygulamalar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun oluşturmuş olduğu sınıflandırma sonucunda uygulamaların toplandığı kısma verilen addır. Bu sınıflandırma genel olarak vatandaşların uygulamaları kullanma sıklığına göre oluşturulmuştur. Sıkça kullanılan uygulamalar SGK uygulamaları olarak geçerken, daha az sıklıkta kullanılan uygulamalar ise SGK diğer uygulamalar olarak geçer. SGK diğer uygulamalar sayfasına ulaşabilmek için alt kısımda yer alan bağlantıya tıklamanız yeterli olur. Daha sonra ekran üzerinde SGK diğer uygulamaları görüntüleyebilirsiniz.

SGK diğer uygulamalar sayfasına ulaştığınız zaman bazı bölümler bulunur. En üstteki bölümde diğer uygulamalar yer alır. Bu başlık altında 15 adet bağlantı bulunur ve her birisi sizi farklı bir yere yönlendirir ve farklı bir SGK işlemine gönderir.

1. Uygulamalar Hakkında

Bu bölümde karşınıza SGK üzerinde yer alan bütün uygulamalar hakkında kısa bir açıklamaların olduğu kısım açılır. Hepsinin açıklaması ile yanlarında bağlantıları verilir. Buradan istediğiniz uygulamanın ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

2. Mobil Uygulamalar

Bu bölümde karşınıza gelecek ekranda akıllı telefonlar üzerinden hangi uygulamaların sağlandığı yer alır. Ekran üzerinde 3 farklı platform yer alır. Appstore, Google Play ve Windows Store üzerinden sunulan uygulamalar ayrı ayrı yer alır. Dilediğinize tıklayarak indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

3. E-Hizmetler

Bu bölümde karşınıza gelecek olan ekran üzerinde bir adet bağlantı ve bu bağlantının açıldığı yerde kullanılabilecek olan SGK hizmet sorgulamaları yer alır. Bu bağlantı ile tescil kaydı tespiti, emekli aylık bilgisi ve kesintisi, hizmet bilgisi, iş göremezlik ödemesi, provizyon sorgulama ve başka tescil kayıt sorgulamalarıdır.

4. Özel Sağlık Hizmet Sunucuları(SHS)

Bu bölümde özel sağlık hizmet sunucularının uygulamasına ulaşabilirsiniz.

5. E-Bildirge

Bu bölümde bildirge takibi işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6. Evrak Takip

Evrak kayıt, doküman yönetim ve takip işlemlerini bu bağlantı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

7. Hak Sahipliği

Bu bölümde T.C. kimlik numaranız ile hak sahipliği kontrolünün yapılacağı kısma ulaşabilirsiniz.

8. Kesenek Bilgi Sistemi

Bu bölümde ekran üzerinde kesenek bilgi sistemine yönlendirilmesinin gerçekleştirileceği bir bağlantı yer alır.

9. E-Eczane

Bu bölümde medula eczane sistemi ve eczane provizyon sistemine yönlendirmenin yapılacağı bağlantılar yer alır.

10. E-Optik

Bu bölümde medula optik e-reçete uygulamasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca optik sözleşme başvuru formu da bu bağlantı üzerinde yer alır.

11. E-Hastane

Bu bölümde e-Hastane sistemine ait bütün bildirge ve alt uygulama sayfaları yer alır. Ayrıca medula sistemi ile ilgili bütün tanıtım bölümlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

12. E-Kesinti

Tarımsal kesinti programı olan e-kesinti sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

13. Tıbbi Malzeme

Bu bölümde devlet kurum ve kuruluşlarında bulunan tıbbi malzemeleri görme programı ve SSK protez ve iyileştirici vasıtalar provizyon sistemi yer alır.

14. Kart İle Prim Ödeme

Bu bölümde prim ödemelerini internet üzerinden kredi kartınızı kullanarak ödeyebilirsiniz.

15. SMS Bilgilendirme

Bu bölümde SMS bilgilendirmesine başvuru işlemini gerçekleştirebilirisiniz. 5502 hizmetini kullanarak merak edilen bütün soruların cevabına ve kullanılmak istenen bütün uygulamalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra alt taraftaki bölümde SGK uygulamalarını da göreceksiniz. Bu uygulamalar 2 kısma ayrılır. İlk olarak en alttaki kısımda bulunan uygulamalar 3 farklı grup için ayrı ayrı sunulur. Bazılarına hiç sunulmazken diğerlerine sunulabilir. Bu gruplar sırasıyla kendi adına ve hesabına çalışanlar, kamu çalışanları ve hizmet akdi ile çalışanlardır. Bunların üzerinde yer alan uygulamalar bu 3 grubun da kullanabileceği uygulamalardır. Ayrıca bu 3 gruptan birisine hizmet veren kişiler SGK diğer uygulamalarını da kullanabilirler.

SGK diğer uygulamalar sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.