Kamu Dünyasına Dair

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zamandan ve işgücünden tasarruf ettiren online SGK uygulamaları, hem çalışan hem işveren hem de SGK adına üç kollu fayda sağlıyor. Bunlardan biri de SGK borç sorgulama ile SGK borç ödeme işlemlerinin kolayca yapılabilir hale gelmesidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olan vatandaşlar ve işletmeler için borçlarını öğrenmek için kuruma gitme zorunluluğu ortadan kalktı. Artık E-Devlet ve e-bildirge kanalları üzerinden SGK borç sorgulama işlemleri yapılabiliyor.

T.C. Kimlik Numarası İle Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası, kişileri sağlık risklerine karşı korumak amacıyla geliştirilmiş bir sigorta biçimidir. Sigortalı olmayan vatandaşlar, sağlık giderlerinin finansmanının sağlanması amacıyla devlete her ay belirlenen miktarda prim yatırma yükümlülüğündedir. Herhangi bir iş koluna bağlı çalışmayan ve zamanında gelir testi yaptırmayan kişiler için GSS prim borcu çıkmaktadır. Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bilgiler birbirine karıştıkça internette borç sorgulayanların da sayısında artış meydana gelmiştir. TC ile SGK borç sorgulama sadece e-Devlet kanalı ile yapılmaktadır. Borç sorgulamak için ilk olarak aşağıda verdiğimiz linke tıklayınız. Ardından T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Bu sayede SGK prim ödeme miktarını açılan pencerede görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Borçları Nasıl Ödeniyor?

SGK borç ödeme birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan biri Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine giderek bizzat veznelerden ödeme yapmaktır. Bir diğeri ise anlaşmalı bankaların internet şubelerini kullanarak yapılır. Dijital bankacılık sistemlerinde ödemeler kısmından SGK ödemelerine gelip borç ödemeleri gerçekleştirilebilir. Kredi kartı ile SGK ödeme yapmak isteyenler ise işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilirler. Bunun için öncelikle aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ilk sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın. Ardından T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ilgili yerlere girilerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet üzerinden yapılan ödeme işlemlerinde SGK dekontunuzu da görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Kartı İle prim Ödemesi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

SGK Yapılandırmaları

Dönem dönem Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait alacakların tahsil edebilmesi için borçların yapılandırılması ile ilgili kanunlar çıkmaktadır. Ticari işletmeler ve bireysel borçlar bu kanunlar çerçevesinde tekrar hesaplanır. Çıkan kanun kapsamında gerek faiz ve ceza indirimi gerekse borçluların rahatça ödeme yapabilmesi için taksitlendirme yapılır. Bu yolla da devlet alacaklarını toplayarak bütçesini rahatlatır. E-devlet ve e-bildirge web portalları ile SGK yapılandırma için ödeme yapılmaktadır.

6552 İle Yapılandırılmış Borçları Ödeme

6552 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılmış borç tutarlarını ödemek için Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından elektronik ortamda ödeme yapma imkanı sağlayan web portalını hayata geçirdi.  6552 ödeme işlemleri için vergi dairelerine gidemeyenler web üzerinden ödeme yapabilmektedirler. Üyelik gerektirmeyen sistem ile kısa sürede borç sorgulama ve kredi kartı ile ödeme işlemleri yapılmaktadır. Ödeme yapmak isteyen kişilerin aşağıdaki linke tıklamaları gerekmektedir. Ardından e-işlemler sekmesine tıklayın. Alt başlıklardan ‘Borç Sorgulama ve Ödeme’ yi seçin. Açılan pencereden ‘6552 Borcu Sorgulama ve Ödeme’ bölümüne gelerek sistem ödeme ekranını açın. Sırasıyla TC kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, annenizin kızlık soyadının birinci ve ikinci harflerini, anne-baba-eş-çocuk gibi yakınlarınızın TC kimlik numarasını ve doğrulama kodu bilgilerini doldurun. Giriş yaptıktan sonra sorgulama ve ödeme işlemlerine devam edebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise internet vergi dairesi kullanıcı kodunu kullanmaktır. Tüzel ya da gerçek kişiler internet vergi dairesi başvuru formunu doldurduktan sonra vergi dairesine başvuru yapar. Başvuruyu yapan kişiye kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi teslim edilir. Kullanıcı bu bilgiler doğrultusunda internet vergi dairesine giriş yapıp ödeme işlemlerini gerçekleştirebilir.

Gelirler İdaresi Başkanlığı Üzerinden Borç Sorgulama ve Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Şirketler İçin E-Bildirge

Şirketler için SGK borcu görüntüleme ve borç ödeme için alternatif bir kanal da e-bildirge sistemidir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ticari kuruluşların SGK ile ilgili işlemlerini zaman kaybetmeden daha hızlı yapabilmelerine olanak sağlayan e-bildirge sistemi, bir süre önce belirli sayıda çalışana sahip işletmeler için kullanımı zorunlu hale getirildi. SGK’ya yapılan başvuru sonrası alınan sistem şifresi ve kullanıcı kodu kullanarak e-bildirge uygulamasına giriş yapılır. Çıkan pencereden İşveren Borç Görüntüleme – Ödeme kısmından SGK’ya ait borç dökümü alınabilir. Ticari kuruluşlar ihaleye girmek için ihtiyaçları olan SGK borcu yoktur yazısını da e-bildirge üzerinden edinebilirler.

SGK E-Bildirge İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Borçlarının Ödenmesinin Önemi

Sosyal güvenlik sistemleri ülkelerin kalkınmışlık ve refah sistemlerinin tespitinde ele alınan kriterlerin başında gelir. Gelişmiş Sosyal Güvenlik Sistemleri ülkede yaşayan bireylerin bugününü ve geleceğini teminat altına alır. Devlet, işveren ve çalışan arasında geliştirilir. Asıl amaç vatandaşların sağlık ve yaşamsal ihtiyaçlarını koruma altına almaktır. Bu yüzden işverenlerin çalışanlarına sigorta yaptırmaları ve primlerini ödemeleri önemlidir. Prim tutarları ile bundan kaynaklı faizleri ve SGK tarafından kesilen idari para cezalarını ödeme güçlüğüne düşen ticari işletmeler yapılandırma kanunlarından faydalanabilirler. Borcu olan şirketler ihalelerden, borcu olan vatandaşlar ise sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar. Yine Genel Sağlık Sigortası ile ilgili mevzuat hakkında bilgisi olmadığı için cezalı duruma düşen vatandaşlar da sağlanan kolaylıklardan yararlanabilirler. Sosyal Güvenlik Sistemlerinin doğru işlemesi için her üç öğenin de sıkı sıkıya birbirine bağlı olduğu sistemlerdir. Şirket ya da birey fark etmeksizin dijital ortamlarda SGK ödemelerinin sorgulaması yapılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.