Kamu Dünyasına Dair

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneleri Nasıl Öğrenebilirim?

SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı fark etmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindeki bu üç çatı altından birine sigorta prim ödemesi gerçekleştirilen her vatandaş ile emekli olma hakkını elde eden her kişi ve o vatandaşların aile fertleri (eş, çocuk) sağlık hizmetlerinden avantajlı şekilde faydalanma hakkına sahiptir. Devlet hastanelerinin tümünde bu avantajlardan faydalanmak mümkünken ne yazık ki bazı özel hastanelerde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı ayrıcalıklardan tümüyle faydalanılamıyor. Durum böyle olunca birçok vatandaş SGK anlaşmalı özel hastanelerin hangileri olduğunu öğrenip ona göre sağlık kurumu tercih etmeye gayret gösteriyor.

SGK anlaşmalı özel hastanelerin tümü tedaviler için aynı fiyat politikasını uygulamaz. Kimi hastanelerde hastadan katılım payı gibi ekstra ödemeler talep edilebilir. Bunun karşılığında ise Sosyal Güvenlik Kurumu ile özel hastanenin yapmış olduğu anlaşmaya binaen muayenelerden, teşhis işlemlerinden, ameliyat ve bakım hizmetlerinden faydalanan vatandaşların faturasında indirime gidilir.

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Nasıl Sorgulanır?

 • T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Sağlık Hizmet Sunucuları Uygulaması adlı servisinin alt hizmetlerinden biri olan özel hastane sorgulama işlemini ücretsiz olarak internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma yapan özel hastaneleri sorgulatmak istiyorsanız yazımızın devamında yer verdiğimiz bağlantıya tıklayarak ilgili siteyi açabilirsiniz.


 • Bağlantıya tıkladıktan sonra önünüze açılacak olan sorgulama ekranı yukarıdaki görseldeki gibi olacaktır. Bu ekranda araştırmak istediğiniz özel sağlık kuruluşlarının hangi şehirde olduğunu, hastanenin türünü ve güvenlik kodunu girmeniz gerekir.


 • Hastane türleri arasında; özel hastane, özel tıp merkezi, özel evde bakım hizmeti merkezi, özel evde bakım hizmeti birimi, vakıf üniversitelerinin diş hekimliği fakülteleri, vakıf üniversitelerinin tıp fakülteleri hastaneler, özel dal hastaneleri, özel diyaliz merkezleri, özel fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, özel hiperbarik oksijen tedavisi merkezleri, özel ESWL merkezleri, özel tüp bebek merkezleri gibi seçenekler bulunur. Tedavi ihtiyacınıza ya da hizmet almak istediğiniz sağlık kuruluşunun dalına göre bu seçeneklerden birini ilgili ekranda işaretlemeniz gerekir.
 • Hastane türü, hastanenin yer alacağı şehir ve güvenlik kodunu gerekli alanlara girdikten sonra ekranın alt bölümünde yer alan “sorgula” butonuna tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


 • Örneğin İstanbul SGK anlaşmalı özel hastaneler için bir sorgulama yaptığınızda karşınıza üstteki gibi bir görüntü gelir.
 • Sıralama sonuçları A’dan Z’ye doğru alfabetik bir şekilde ekranınıza yansır ve sonuçların devamını görebilmek için listenin en altında yer alan sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.


 • Ankara SGK anlaşmalı özel hastaneler için de sorgulama şekli aynıdır. Örneğin Ankara’da yer alan Verem Savaş Derneği’nin Nusret Karasu Göğüs Hastalıkları ile Tüberküloz Hastanesi için bir sorgulama yapmak istiyorsanız listeden bu hastanenin ismini bulun ve hastanenin adına tıklayın.


 • Hastanenin ismine tıklamanızın ardından önünüze yukarıdaki gibi bir seçenek listesi çıkacaktır. Bu seçenek listesinde hastanenin sözleşmeli olduğu alanların isimlerini görüntüleyebilirsiniz. Örneğin sorgulama işlemini gerçekleştirdiğimiz hastanede radyoloji, göğüs hastalıkları, biyokimya ve çocuk göğüs hastalıkları SGK ile anlaşmalı olunan dallar arasında yer alıyormuş.
 • İlgilendiğiniz bir dalın ismine tıklayarak bu dal ile alakalı anlaşmalı branşları ve doktorları da görüntüleme hakkına sahipsiniz.


 • Örneğin göğüs hastalıklarının alt branşlarını görüntülemek istediğimiz için bu seçeneğe tıkladık ve üstteki görselde de gördüğünüz üzere yine tek branş olarak “göğüs hastalıkları” seçeneği karşımıza çıktı. Bu seçeneğe tıklamanız halinde ise SGK ile anlaşmalı olarak hizmetlerini özel bir sağlık kuruluşu çatısı altında sürdüren doktorların ismini görüntüleyebiliyoruz.


 • Üstteki ekran görüntümüzden de görebildiğiniz üzere hemen ilgili branşın sağ tarafında açılan listede Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bir şekilde söz konusu özel hastanenin çatısı altında hastalara hizmet veren doktorların ismi yer alıyor.
 • İzmir SGK anlaşmalı özel hastaneler de tıpkı İstanbul ve Ankara gibi bu şekilde görüntülenebilir. Özel sağlık kurumlarının Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olup olmadığını sorgulatırken herhangi bir şekilde büyük şehir, küçük şehir ayrımı gözetilmez. Türkiye’nin 81 şehri için de bu sorgulama ekranından faydalanabilirsiniz. Fakat bazen SGK ile anlaşmalarında değişiklik yaşanan özel hastaneler ile ilgili hususlar sistemde geç güncellendiği için kesin olmak için yine de ilgili hastanenin danışmasından bilgi almanızı tavsiye ederiz.

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneleri Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.