Kamu Dünyasına Dair

SGK Aktivasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK Aktivasyon işlemi, bir kişinin yeni bir işe başladığı zaman Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan sağlık giderleri ve eczane yardımlarından faydalanması için yapmak durumunda olduğu bir işlemdir. SGK Aktivasyon işlemi, çalışan kişinin işe başlamasının yanı sıra 30 günlük sigorta primini ödemiş olması ile gerçekleşir. Daha sonra ise bu hizmetin sağlanabilmesi için kişinin SGK Aktivasyon işlemi ile kayıt tamamlaması şarttır. Aksi takdirde bu hizmetlerden faydalanamaz. SGK Aktivasyon işlemini ister İnternet üzerinden isterseniz de bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek bireysel olarak başvurmanız gerekir.

SGK Aktivasyon Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK aktivasyon işlemleri 2 şekilde gerçekleştirilir. Aktivasyon işlemini gerçekleştirebileceğiniz ilk yer kayıtlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Başvurunuz sırasında birtakım bilgiler istenecektir ve aktivasyon işlemi adınıza gerçekleştirilecektir. SGK Aktivasyon işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir diğer yol ise e-Devlet sistemi üzerinde sunulan aktivasyon hizmetidir. Bu hizmet e-Devlet sistemi üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasının altında yer alır.

E-Devlet Üzerinden Aktivasyon Sorgulama

İlk olarak aşağıda vermiş olduğumuz linke tıkladıktan sonra, E-Devlet “Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt” sayfasına ulaşmanız gerekir.

1

Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekran e-Devlet kimlik doğrulama isteminin olduğu sayfadır. Ekran üzerinde yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak doğrulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

2

Butona tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekran üzerinde birden fazla giriş yöntemi görmektesiniz. Daha öncesinde PTT üzerinden almış olduğunu e-Devlet şifrenizi ekran üzerinde yer alan T.C. kimlik numarası alanını doldurduktan sonra ilgili kısma girebilirsiniz. Doğru bir şekilde doldurduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

3

Ekranınıza gelecek olan kısımda başvuru tercihi görünecektir. 2 farklı başvuru türü bulunur. İlki genel sağlık sigortasıdır. Diğer başvuru türü ise bakmakla yükümlü olunan bireyler için başvuru türüdür. İkisinin de seçilmesi durumunda alt tarafta detaylı şartları görüntüleyebilirsiniz. Bu şartları iyi okuyarak sağladığınızdan emin olunuz.

4

Eğer ki gerekli şartları sağlıyorsanız ve adınıza bir sigorta kaydınız bulunuyorsa, başvuru tercihinizi seçtiğinizde otomatik olarak bir sonraki işleme yönlendirileceksiniz. Aksi takdirde işleminiz tamamlanmayacak ve yukarıdaki görselde yer alan ibare ile karşılaşacaksınız.

SGK Aktivasyon sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Sonuçsuz çıkan başvurunuz için veya yeni bir başvuru gerçekleştirmek için üst kısımda yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak yeni bir başvuru gerçekleştirebilir ve otomatik olarak bir önceki sayfaya yönlendirilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Belirlemiş Olduğu Şartlar Nelerdir?

SGK Aktivasyon işlemi yalnızca aktivasyon işlemini gerçekleştiren bireyi değil aynı zamanda aktivasyon sonrasında sağlanacak olan sigortadan yararlanabilecek olan ailenin fertlerini de ilgilendirir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu aile bireyleri için belirli koşullar aramaktadır. Bunların dışında bakmakla yükümlü olunan kişilerin şartları da bu kapsamda değerlendirilir. Bakmakla yükümlü olunan kişiler için istenilen şart ve yükümlülükler başvuru sırasında karşınıza ayrı bir şekilde gelecektir. İstenen gereklilikler ve şartlar aşağıdaki gibidir:

  • SGK Aktivasyon işlemini gerçekleştiren bireyin, bakmakla mükellef olduğu 18 yaşını geçmemiş olan çocukların sağlık güvencesinden yararlanması, otomatik olarak SGK tarafından düzenlenir. Bunun için ayrı bir işlem yapmaya gerek yoktur.
  • Aktivasyon işlemini gerçekleştiren kişinin bakmakla yükümlü olduğu 18 ile 25 yaşları arasındaki çocuklarının sigortadan yararlanmasını SGK anne ve baba sağlık güvencesi üzerinden gerçekleştirilir. Ancak bu yaşın 25’i geçmesi durumunda bu hakları ortadan kaldırılacaktır.
  • Sağlık güvencesi amacıyla aktivasyon işlemlerini gerçekleştiren kişiler, beraber yaşadığı anne veya babası için sağlık güvencesinden yararlanabilme başvurusunu yapabilirler.
  • Kız çocukları için ayrı bir şart sürdürülür. Bu şarta göre 18 yaşını geçen bütün kız çocukları, babalarının sağlık sigortası üzerinden sigortalı bir iş bulana kadar yararlanabileceklerdir.
  • Aynı zamanda aktivasyon işlemini gerçekleştiren bireyin eşinin sağlık sigortası otomatik olarak yapıldığı için, herhangi bir özel işlemin yapılmasına gerek yoktur.

Bakmakla yükümlü olunan kişilerin sigortadan yararlanmasını istiyor iseniz aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Anne ve baba, yapmış olacağı sağlık yardım talebi ile üzerinde bir çocuk var iken diğer bir çocuğunu da üzerine alarak sağlık yardımını alma tercihini yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.