Kamu Dünyasına Dair

Senetle Para Veren Yerler ve Kuyumcular

Bankalardan kredi alamayan kişiler farklı yolları denemek ister. İşte bu sebeple son yıllarda senetle para ve senetle kredi verenler çıkmıştır. Senetle kredi veren bu tür şirketler bankalar tarafından verilmekte olan düşük faizli ve uzun vadeli kredilere göre daha katı şartlara sahip olup, daha yüksek faiz ve daha kısa vade içerir. Bu da birçok kişiyi zor duruma sokar. Genellikle 10.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi vermekte olan bu firmalardan normal şartlarda kimse senet almak istemeyecek olsa da bazen hayat şartları kimi kişilerin bu tür kararlar vermesine yol açar.

Acil Borç Para Veren Yerler

1. Cep Telefonu ya da Beyaz Eşya

Senetle para yapmak isteyen kişilerin ilk tercihi telefon olur. Örneğin 3.000 TL tutarında bir telefonu senet karşılığında 3.500 TL’ye alan bir kişi, ambalajını açmadan telefonu bir başka telefoncuya götürmesi halinde pazarlık yaparak 2.500 TL gibi bir tutar eline geçirmiş oluyor. Bu noktada aşağı yukarı 1.000 TL tutarında para kaybına uğrayan kişinin eline nakit para geçmiş oluyor. Fakat 3.500 TL tutarında alınan telefon için de taksit ödemeniz gerektiği için bu tür bir durumun içinde kalmanız halinde oldukça zor günler geçirebilirsiniz. Yine aynı şekilde senet kullanarak beyaz eşya almanız durumunda da bu tür süreçlerden geçersiniz. Bu tür senet işlemleri kimseye önerilmez. Bu yolu bir başka çaresi kalmayan kişiler seçer.

2. Vakıflar

Senetle para veren yerler bir yana ülkemizde birçok vakıf taraf bu konuda yardımcı olur. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı, devlet bünyesinde yer alan bir vakıf olup dilekçe ile başvurulması halinde sağlık ve öğrenim yardımı ile birlikte yol ücreti gibi ücretleri tahsis edebilir.

3. Bankalar

Senetle ihtiyaç kredisi alabileceğiniz banka, Ziraat Bankası olup kısa vadeli ve yüksek faizli kredi veren tefecileri tercih etmek yerine bu bankayı tercih ederek çok daha uygun fırsatları değerlendirebilirsiniz. Senet Karşılığı Avans Kredisini kullanarak uygun vade ve faiz oranı seçenekleri ile ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün olur. Diğer yandan spot kredi kullanma imkanınız da bulunmakta olup bunun için tek yapmanız gereken şey şubeye gidip başvurmak olur. Tefeciler yerine devletin bir bankasına giderek ya da Sosyal Yardımlaşma Vakıfları’nı tercih ederek çok daha doğru bir adım atacağınızı da aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Senetle kredi vermekte olan bir diğer banka ise Fibabanka’dır. Bu banka 10.000 TL’ye kadar 24 ay vadeli kredi verir. Bu noktada gelir belgesi talep etmez ve komisyon ücreti olarak da 100 TL ve 270 TL aralığında bir ücret alır. Bu krediden kredi siciliniz bozuk olsa dahi yararlanmanız mümkün olacağı için dolandırıcı şirketlerden uzak durarak bu krediyi tercih edebilirsiniz.

4. Faktöring Şirketler

Senetle para veren yerlerden bir diğeri ise Faktöring şirketleri olarak karşımıza çıkar. Türkiye’de yer alan 50’den fazla faktöring şirketinin BDDK üzerinde kaydı bulunmakta olup yasal bir şekilde hizmet verdiği bilinir. Bu şirketler senetle kredi vermek yerine bir başka yöntemi kullanarak sizlere yardımcı olur. Örneğin 100.000 TL tutarında ve 5 ay sonra ödemesi bulunan bir çeke sahip olmanız halinde acil bir şekilde nakde ihtiyacınız duymanız durumunda bu çeki anında nakde çevirebilirsiniz. Elbette bu noktada elinize geçecek olan ücret 80.000 ya da 90.000 TL civarında olur. Fakat her halükarda acil para ihtiyacınız karşılanmış olacaktır.

5. Zenginler

Ödemelerinizi zamanında yapabileceğiniz konusunda size güvenen kişiler bulamamanız halinde internet üzerinde yer alan ve çoğu dolandırıcı olan sitelerden uzak durmalı ve tanıdığınız kişilerden senetsiz ya da senetli bir şekilde borç para almalısınız.

6. Kuyumcular

Her ne kadar doğrudan bir kuyumcuya giderek senet karşılığında borç alamıyor olsanız da bu noktada kullanılacak olan mantık yazımızın başında yer alan cep telefon ve beyaz eşya örneğinde olduğu gibidir. Senetle para veren kuyumcular da aynı şekilde işlem yapar. Elbette bu noktada güvenilir bir şekilde hizmet vermekte olan bir kuyumcu seçmenizde fayda var. Yaygın olarak kullanılmayan, daha çok gizli bir şekilde yapılmakta olan bu yöntemi kullanarak senetle altın alabilirsiniz. Elbette bu noktada kuyumcu kendisine düşen payı da alacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Can Salih Yurt dedi ki:

    İş kurmak için 30 bin tl ihtiyacım var ön ödeme isteyenler aramasın. Aciill