Kamu Dünyasına Dair

Senetle Cep Telefonu Satan Mağazalar

Gerek yakın zamanda gelen “kredi kartına taksitli alışveriş” sistemine yönelik düzenleme yüzünden gerekse düşük limitli kredi kartı kullananların cep telefonu satin aldıktan sonra kredi kartını başka satin alma işlemleri için kullanamamaları yüzünden insanlar senetle cep telefonu satan mağazaları araştırmaya başladı. Kredi kartının piyasada önemli bir aktör haline gelmesi yüzünden günümüzde senetle cep telefonu satan mağazaların sayısı epey azaldı diyebiliriz. Durum böyle olunca kredi kartsız taksitli cep telefonu satın almak isteyen vatandaşlar nasıl bir yol izleyecekleri konusunda kararsız kaldılar. Bu yazımızda senetle cep telefonu satan mağazaların isimlerini, kredi kartsız taksitli cep telefonu satın almak isteyen vatandaşların hangi alternatif yolları izleyebileceğine yönelik ipuçlarını vermeye çalıştık.

Kredi Kartsız Taksitli Cep Telefonu Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere her cebe en azından bir kredi kartının girmesi ile birlikte mağazalar, daha güvenli bir ödeme yöntemi olduğu için kredi kartını tercih etmeye, senet defterlerini yavaş yavaş ortadan kaldırmaya başladılar. Kredi notu düşük olduğu için kredi kartı kullanamayan, kartında yeterli limit bulunmayan ya da kartını kullandığı banka ile mağaza arasında anlaşma olmadığı için kredi kartına taksitle cep telefonu alamayan kişiler ise alternatif yollara başvurmak durumunda kaldılar.

Bu alternatif yollardan birincisi kredi kartsız taksitli cep telefonu almak için bankalardan anında ihtiyaç kredisi çekmektir. Vatandaşlar bankalara SMS göndererek cep telefonunun fiyatı tutarında ihtiyaç kredisi çekebilmekte ve düşük faiz oranlarıyla çektikleri krediyi arzu ettikleri taksitlere bölebilmektedirler.

İkinci bir alternatif çözüm ise; Türk Telekom, Vodafone, Turkcell gibi mobil telefon hatlarının sunduğu cep telefonu kampanyalarından faydalanmaktan geçiyor. Telefon hattınızın bağlı olduğu şirket hangisi ise o iletişim şirketinin hangi cep telefonlarını faturaya ek taksit imkanlarıyla sattığını öğrenmeniz gerekmektedir. Örneğin; Vodafone, Türk Telekom ya da Turkcell’den birisinin General Mobile ile anlaşmalı olduğunu ve General Mobile’ın bir modelini faturaya ek fiyatlarla müşterilere sunduğunu düşünelim. Bu durumda kredi kartsız taksitli cep telefonu satın almanızın önü açılmış oluyor. Faturanız 30 Türk Lirası ise farz edelim ki faturaya 20 Türk Lirası ek bedel yansıtılmasını kabul ediyorsunuz ve 48 aylık taksitle cep telefonunuzun borcunu ödüyorsunuz.

Kredi kartsız taksitli cep telefonu almanın bir diğer yolu ise senetle cep telefonu satan mağazaları araştırıp bu mağazalardan alışveriş yapmaktır. Cep telefonunu satın aldıktan sonra fiyatı kaç taksite böldürmek istediğinize karar verip taksit sayısınca senedi imzalamanız gerekmektedir.

Senetle Cep Telefonu Satan Mağazalar ve Taksitlendirme Seçeneği Olanlar Hangileri?

Senetle cep telefonu satanlar genelde söz konusu rakamlar çok yüksek meblağları temsil etmediği için kefil ya da ipotek gerektirmeksizin taksit imkanları ile cep telefonlarının satışını müşterileri adına gerçekleştirirler. Senetle cep telefonu satan mağazaların birçoğu taksit sayısından yola çıkarak fiyatın üstüne bir miktar fiyat farkı koyabilmektedir. Kredi kartsız cep telefonu satın almak için senetle cep telefonu satan mağazaları tercih ederseniz, ihtiyaç kredisi çektiğiniz zaman faydalanacağınız uzun vadelerden yararlanamayabilirsiniz. Bankaya göre değişiklik göstermekle beraber bazı durumlarda kişiler 48 aya varan vadeler içerisinde cep telefonu satışından doğan borçlarını bankalara ödeyebilmektedir. Senetle cep telefonu satan mağazalar ise genelde 3-6-12 taksit imkanı sunmaktadırlar ve taksit sayısı arttıkça fiyatın üzerine eklenen pay da artış göstermektedir.

Kredi kartsız taksitli cep telefonu almak isteyenlerin bolca başvurduğu senetle cep telefonu satan mağazaların başında Evkur gelmektedir. Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde, büyük şehirlerin ise neredeyse tüm ilçelerinde yer alan Evkur mağazalarından taksitle ürün satın alabilirsiniz. Kredi kartı kullanmadan alışveriş yapmak istiyorsanız senetle telefon Evkur’dan almayı tercih edebilirsiniz.

Türkiye’nin en yaygın beyaz eşya ve teknoloji mağazalarından birisi de Arçelik ve Beko’dur. Arçelik ve Beko mağazalarında, mağaza sahiplerinin politikasına göre kredi kartsız taksitli cep telefonu satışı bulunmaktadır. Birçok Arçelik senetle cep telefonu satışı gerçekleştirmektedir. Söz konusu mağazalar “mahalle mağazası” olmaktan çıkıp daha kurumsal kimliğe büründüklerinde ise senet şansı ortadan kalkmış olur. Örneğin, mahallenizde yer alan ve bir apartmanın altında ikamet eden bir Arçelik mağazasından senetle cep telefonu alabilirken alışveriş merkezinde bulunan Arçelik mağazasından bu tip alışveriş yapma ihtimaliniz çok düşüktür. Peşinatsız senetle cep telefonu satışı yine bu tip mağazalarda mağaza sahibinin belirlemiş olduğu satış politikasına göre değişiklik göstermektedir.

Peşinatsız senetle cep telefonu satan mekanlardan birisi de İKS Alışveriş Merkezi’dir. Hemen hemen her markaya ait ürünün yer aldığı İKS Alışveriş Merkezi’nden alacağınız cep telefonlarının ücretlerini 24 aya varan taksitlerle ödeyebilirsiniz.

Bimeks adlı teknoloji marketi de kredi kartsız taksitli cep telefonu satan yerlerden bir tanesidir. Bimeks’in kullandığı Paytrust adlı sistem sayesinde kefilsiz, senetsiz ve hiçbir koşul gerektirmeden 24 aya varan taksit seçenekleri ile cep telefonu sahibi olmanız mümkündür. Bimeks’in Paytrust sistemi şöyle işliyor; kişi satın almak istediği cep telefonu modeli için kredi kartı ile borçlanmayacağını ama taksit imkanlarından faydalanmak istediğini belirtiyor. Bimeks yetkilileri de Paytrust sistemini kullanıp kişinin kimlik bilgilerinden yola çıkarak kredi notunu öğreniyor ve bu kredi notunun söz konusu telefonun ücretini karşılayacak parayı kredi olarak çekilmesine izin verip vermediği sorgulanıyor. Eğer sistem kişinin krediye uygun olduğuna karar verirse cep telefonu için adınıza ihtiyaç kredisi çekilmiş oluyor ve Bimeks’e taksit ödemek yerine ihtiyaç kredisi çekmiş olduğunuz bankaya taksitleri ödüyorsunuz. Bu tip mağazalar, eğer banka ile anlaşmalılar ise çekilen kredi çok büyük faizler gerektirmemektedir. Ortalama olarak örnek vermemiz gerekirse 700 Türk Lirası tutarında bir cep telefonu satın alırsanız yapacağınız taksitli geri ödemenin toplam tutarı 720 Türk Lirası’na eşit olmaktadır.

TeknoSA da ING Bank ile anlaşmalı bir mağaza olduğu için senet imkanı sunmasa dahi kredi kartı kullanmak istemeyenler için alternatif bir taksit imkanı oluşturmaktadır. Mağazadan yapılacak alışverişler neticesinde kişiler INGBank’tan 15.000 Türk Lirası’na kadar ihtiyaç kredisi çekip cazip faiz oranlarıyla taksitlendirme yoluna giderek borçlarını geniş vadelerde ödeme şansına sahip olabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.