Kamu Dünyasına Dair

Plaka Tahsisi Nedir?

Araç alımları gerçekleştikten sonra aracınızın sisteme kaydını yapabilmek için aracınıza bir plaka almanız gerekir. Bu plakayı almak için başvurmanız gereken bazı yerler vardır ve bu yerler ile plaka tahsisini gerçekleştirirsiniz. Araç sahibi olmayan çoğu kişinin aklında bulunan ortak sorulardan birisi de plaka tahsisi nedir, sorusudur. Biz de sizlere bu yazımızda bu ve bunun gibi soruları cevaplayacağız.

Plaka Tahsisi Ne Demektir?

Plaka tahsisi yeni bir araç alırken üzerinize plakayı da almanıza denilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirirken izlemeniz gereken bir yol bulunmaktadır. Bu işlemler sırası ile aşağıdaki gibidir.

  • Yeni bir araç aldıktan sonra trafik tescil işlemleri için trafik tescil bürosuna gitmeniz gerekmektedir.
  • Aldığınız aracın durumuna göre uygulanacak olan yöntem farklıdır. Aldığınız araç sıfır ise veya noter satışı sırasında plakanın değişikliği talebinde bulunduysanız ikametiniz hangi ildeyse o ile ait bir plaka tarafınıza tahsis edilmektedir.
  • Plaka verme sırasında hangi şeridin sırası gelmiş ise o şeritten devam edilerek size bir plaka verilir.
  • Sırası geldiği zaman size sunulan şeritten farklı bir plaka istiyorsanız veya farklı harflerle başlayan size özel bir plaka istiyorsanız bu durumu daha öncesinden beyan etmeli ve randevu almanız gerekmektedir. Alacağınız bu randevu ile bu özel plakayı kendiniz için rezerve edebilirsiniz.
  • Eğer ki internet üzerinden plaka tahsis işlemini gerçekleştirirseniz ve bu işlemi kendi adınıza yaparsanız plaka adınıza teslim edilecektir. Ancak şirket adına bu tahsis işlemini gerçekleştireceksiniz plaka şirket yetkililerine teslim edilecektir.

İstanbul Plaka Harfleri Nelerdir?

İstanbul plaka harfleri plaka tahsis işlemleri sırasında ikamet edilen bölgenin o an için bulunduğu şerit sırasıdır. Yani İstanbul’un herhangi bir yerinde ikamet ediyorsanız plaka tahsis işlemi sırasında bulunduğunuz ilçede hangi şerit gelmiş ise size o şeritten bir plaka verilmektedir. Alacağınız plaka 34 ile başlayacaktır ve devamında bulunduğunuz ilçeye ait gelen şeridin harfleri yer alacaktır. Alabileceğiniz bu harfleri internet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı İnternet Vergi Dairesi tarafından kurulmuş olan bir resmi sitenin bağlantısıdır. Bu bağlantıya tıkladığınız zaman karşınıza gelecek olan sayfada Türkiye haritası yer almaktadır. Buradan plakasını öğrenmek istediğiniz ile tıklamanız yeterli olacaktır. Örneğin İstanbul’u seçtiğiniz zaman ekranınıza bir tablo gelecektir. Bu tablo üzerinden hangi plaka hangi şubeden alınabilmektedir görüntüleyebilirsiniz. Kısacası bu tablo ile ile İstanbul plaka dağılımını ve İstanbul plaka harflerini tüm detaylarıyla birlikte rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Plaka Dağılımı ve Harflerini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.