Kamu Dünyasına Dair

Peşinatsız Ev Kredisi Veren 8 Banka

Şüphesiz ki her vatandaşın ev sahibi olmak ya da var olan evini daha iyi bir evle değiştirmek gibi hayalleri vardır. Fakat ev satın alabilmek için yüklü miktarda paraya ihtiyaç duyulması, aynı şekilde borç ya da krediye duyulan ihtiyacın da artmasına sebep oluyor. Günümüzde mortgage adıyla da bilinen konut kredileri, uzun vadeler halinde vatandaşlara bankalar tarafından veriliyor ve belirli faiz oranları uygulanarak borcun ödenmesi talep ediliyor. Genelde Türkiye’deki birçok banka ev fiyatının yalnızca yüzde 80’ine kadar kredi verir ve kalan yüzde 20’lik tutarın müşteri tarafından karşılanmasını ve bankaya borcun bir tutarının da peşin olarak ödenmesini ister. Fakat günümüzde şartların daha da zorlaşması sebebiyle bazı bankalar doğrudan yüzde yüzlük ev kredisi verirken bazıları yüzde 20’lik açığı ihtiyaç kredileriyle kapatarak müşterilerine yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Ayrıca artık birçok banka peşinatsız ev kredisi vererek müşterilerin daha uzun vadelerde daha kolay şekilde borçlarını ödemelerini sağlıyor. Peşinatsız ev kredisi hesaplama işlemleri neticesinde daha yüksek faizlerle karşılaşmak ve dolayısıyla daha çok kredi borcu ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden eğer imkanınız varsa bir miktar peşin ödeme yapmanız her zaman daha yararlı olacaktır.

Diğer taraftan herhangi bir evi ipotek ettirerek de peşinatsız ev kredisi çekmek mümkündür. Bu durumda şahsınıza ait olan bir evi ipotek ettirebileceğiniz gibi birinci dereceden bir yakınınızın ya da herhangi bir üçüncü kişinin evini de onların resmi rızasıyla ipotek ettirip kredi çekebiliyorsunuz.

Hangi Bankalar Peşinatsız Ev Kredisi Veriyor?

1. Denizbank

Peşinat vermeye imkanı olmayan müşterilerini mağdur etmek istemeyen Denizbank, eğer mevcut bir eviniz varsa bu evi teminat göstermeniz halinde size peşinatsız ev kredisi sunabilir. Bu kredinin tutarı evin yüzde yüzünü kapsar ve belli bir ücret için ekstra ihtiyaç kredisi çekmek durumunda kalmazsınız. Eğer şu an ikamet ediyor olduğunuz ev size değil de başka bir yakınınıza aitse onu da teminat göstererek kredinizi temin edebilirsiniz. Tabi bu noktada mortgage kredisine ek olarak bireysel finansman kredisi de kullanarak evin yüzde yüzlük kredi tutarını çekmeniz mümkün olacaktır.

Denizbank’ta maksimum konut kredi vadesi 300 aya denk geliyor. Yani 25 yıla kadar varan vadelerle satın almış olduğunuz evin kredi borcunu ödeme imkanınız bulunuyor. Eğer üçüncü kişinin evini teminat olarak gösterip bireysel finansman kredisi de kullanırsanız vade en fazla 36 aya kadar uzatılabilmektedir.

2. Yapı Kredi

Evin tamamına kredi veren bankalardan biri de Yapı Kredi’dir. Yeni bir ev satın alırken peşinatınız yoksa ve ekspertiz değerinin yüzde yüzüne kadar kredi kullanmak istiyorsanız Yapı Kredi’nin sunmuş olduğu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Var olan bir konutunuzu teminat olarak göstererek iki evin toplam değerinin yüzde 80’ine kadar fiyata tekabül eden bütün evler için kredi çekebilirsiniz.

Yani örnek vermek gerekirse var olan evinizin değeri 100 bin Türk Lirası, satın almak istediğiniz evin değeri ise 200 bin Türk Lirası diyelim. İkisinin toplamı 300 bin Türk Lirası, bu toplam değerin yüzde 80’i ise 240 bin Türk Lirası eder. Dolayısıyla 200 bin Türk Lirası tutarındaki ev için yüzde yüzlük konut kredisi çekebilirsiniz.

3. Akbank

Ekspertiz bedelinin tamamını kredilendirebilme imkanı tanıyan ve müşterilerine sabit faizli oranlarla konut kredisi sunan Akbank, şahsınıza, ailenizden birine ya da herhangi bir üçüncü şahsa ait bir evin teminat olarak gösterilmesi halinde almak istediğiniz evin yüzde yüzü için konut kredisi kullanmanıza izin veriyor.

Akbank yeni evlenen, iş yaşantılarına yeni başlayan ve henüz çok fazla birikmişi olmadığı için peşinat ödemek istemeyenler için bütçelerine uygun imkanlarla peşinatsız konut kredisi çekmek isteyen vatandaşları en yakın şubeye davet ediyor.

4. QNB Finansbank

Peşinatsız ev almak istiyorum diyorsanız başvurabileceğiniz adreslerden birisi de kısa bir süre önce Katar Ulusal Bankası tarafından satın alınan QNB Finansbank’tır. Peşinat şartı koşmadan evin ekspertiz değerinin yüzde yüzüne kadar konut kredisi imkanı tanıyan QNB Finansbank, müşterilerinden bu hizmet karşılığında hem sahip oldukları evi hem de satın almak istedikleri evi teminat olarak göstermelerini talep ediyor. Bu şartın gerçekleşmesi halinde TL cinsinden yüzde yüze kadar kredi olanağı tanıyan QNB Finansbank’tan çekeceğiniz konut kredisini 180 aya kadar vadelendirebilirsiniz.

5. Garanti Bankası

Garanti Bankası peşinatsız ev kredisi veren bankalardan bir diğeridir. Türk Lirası cinsinden alabileceğiniz konut kredinizi 240 aya kadar vadelendirmeniz mümkündür. Hem var olan bir evi hem de satın alacağınız evi ipotek ettirmeniz halinde yeni evin fiyatının yüzde yüzüne kadar varan tutarlarda kredi çekebilirsiniz. Faiz tipinin değişken ya da sabit olarak belirlenmesi ise sizin tercihinize kalmış.

6. Halkbank

Ev alırken peşinat ödeyemeyecek durumda olanlar için Halkbank peşinatsız ev kredisi ayrıcalığı tanıyan bankalardan biridir. Hesaplı Evim, Canım Evim ve Dost Konut başlıkları altında üç farklı konut kredisi seçeneği sunan Halkbank, dilerseniz ilk taksitinizi üç ay erteleme imkanı da tanıyor. 120 aya kadar vade imkanı tanıyan Halkbank’ın konut kredilerine başvurmak için en yakın şubeye gidebilirsiniz.

7. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası peşinatsız konut kredisini doğrudan veren bankalardan değildir. Fakat dilerseniz peşinat ödemek için ihtiyaç kredisi çekerek alternatif bir yöntemle Ziraat Bankası’ndan peşinat ödemeden konut kredisi çekmeye çalışabilirsiniz. Diğer bankalardan farklı olarak Ziraat Bankası, satın almak istediğiniz konutların ekspertiz fiyatlarının sadece yüzde 80’ine kadar kredi imkanı tanımaktadır. Yine bu yüzde 20’lik açığı kapatmak için farklı bir yerden borç almanız ya da bankadan farklı bir ihtiyaç kredisi çekmeniz gerekebilir.

8. İş Bankası

Peşinata ihtiyaç duymadan ev kredisi çekebileceğiniz İş Bankası’nda var olan evinizi teminat olarak göstererek satın almak istediğiniz evin bedelinin tamamı için konut kredisi çekmeniz mümkündür. Eğer herhangi bir sebep yüzünden peşinatsız krediye uygun görülmezseniz ihtiyaç kredisi çekerek peşinat olarak istenen miktarı ödeme imkanınız da bulunuyor.

“Evden Eve Ev” adlı kredi seçeneği sayesinde var olan evinizi, yeni ev için kredi çektikten sonra altı aylık bir süre zarfı içerisinde satmanız beklenir. Bu sayede evi bir an önce satmak için acele etmeniz gerek kalmaz, 6 aylık dönemde rahat bir şekilde, geniş bir zaman dilimi içerisinde evinize müşteri bulabilirsiniz. Evinizi sattıktan sonra yapacağınız ödeme ile yeni ev için çekmiş olduğunuz kredinin borcunu hafifletmeniz mümkün hale gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.