Kamu Dünyasına Dair

Peşinatsız Araç Kredisi Kampanyaları ve Şartları

Peşinatsız araç kredisi kampanyaları sayesinde, şayet sıfır kilometrelik bir araç ya da 2. el bir otomobil satın almak istiyorsanız, cebinizde hiç para olmasa bile peşinatsız bir şekilde satın alabilirsiniz. Uygun ödeme koşulları ve peşinat vermeden başvuru yapılabilecek bu kampanyaları, kimi zaman otomobil firmaları kişiye sunarken, kimi zaman da bankalar aracılığı ile hak sahiplerine sunulur. Bankaların geliştirmiş olduğu kredi kampanyalarında, peşinat şartlarının ortadan kaldırılmasının yanında, faiz oranları da ciddi bir oranda düşmüştür.

Peşinatsız Araç Kredisi Veren Bankaların Şartları

Bankalar mevzuat gereği, satın alınmak istenen aracın belirli bir oranı kadar kredi verirler. Hazırlamış oldukları bütün kredi paketlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından koyulan kurallara uygun olarak sunmaları gerekir. Peşinatsız araç kredileri için de geçerli olan bu oranlar ve kurallar ile ilgili Resmi Gazete’ de yayınlanan yönetmelikte şu şekilde yer alır:

“Tüketicilere, kullandırılacak taşıt kredileri ve taşıt teminatlı kredide ya da yapılan finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarlarının taşıt değerine oranı, taşıtın fatura değeri elli bin Türk Lirası ve altındaki araçlar için %70’i geçemez. Nihai fatura değerleri 50 bin TL’yi aşan araçlarda, bedelin 50 bin TL’ye kadar olan kısmı için %70, üstü için %50 olarak uygulanır. İkinci el araçlarda taşıt değerinin tespiti için kasko değerleri esas alınabilir.”

Burada yazılanları yorumlamak gerekirse, görüldüğü üzere peşinatsız araç kredisi almak isteyen kişiler, 50 bin TL’ lik araç satın almak istiyorlarsa %70 oranında yani 35 bin lira gibi bir kredi desteği sağlanabilir. Eğer fiyat 50 bin TL’den fazla ise,  örneğin 100 bin TL’lik ise geri kalan 50 bin TL için de 25 bin TL’lik bir kredi verilebilir. Bu da demek oluyor ki, peşinatsız araba kampanyaları haricinde mevzuat hükümlerine göre araç almak isteyenlerin, aracın değerinin %30’ u kadar peşin parasının olması şarttır. Çünkü mevzuata göre en fazla %70 otomobil kredisi çekilebilir. Tabii ki bazı yöntemler yardımı ile paranız olmasa da, otomobilin yüzde yüzüne yani tamamına peşinatsız otomobil kredisi çekmek mümkün olabilir.

Peşinatsız Sıfır Araba Kredisi Şartları

Peşinatsız araç kredisi almak isteyenler, doğrudan bir araba beğenip de alabileceği gibi, kullandıkları aracı satıp veya doğrudan otomobil firmalarına verip, sıfır km araçlar için de indirim sağlayabilir. Peşinatsız araç kredisinin nasıl alınabileceğini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  • Sıfır km yepyeni bir araç satın alacak olan kişiler, mevcut araçlarını otomobil firmalarına satabilirler. Böylece ellerine kalan miktar için kredi imkanından yararlanabilirler. Bu noktada ikinci el araç için kasko değeri üzerinden işlem yapılır ve kalan miktar banka aracılığı olmaksızın firma tarafından kişiye sunulur.
  • Peşinatsız araç kredisi için bankaya başvuru yapmadan evvel sıfır km araçlar için, doğrudan otomobil firmalarını ziyaret etmek kişinin yararına olabilir. Ülkemizdeki Renault, Honda, Toyota, Mercedes, Fiat, BMW, Hyundai, Seat, Opel ve Volkswagen gibi otomobil firmaları, anlaşmalı olduğu kurumlar aracılığıyla ya da kendi finansman kaynakları ile peşinatsız ve faizsiz veya faiz indirimli olarak hizmetler sunarlar.
  • 2017 yılında Fiat 30 bin lira civarı faizsiz kredi, Peugeot da 35 bin lira gibi miktarlarda faizsiz ve peşinatsız olarak taşıt kredisi imkanı sunmuştur.

Peşinatsız Araç Kredi Kampanyaları

Peşinatsız tamamına kredili araba almak istenirse, çoğu zaman satın almak istenen aracın %75’ine kredi verilir. Haliyle satın almak istenen araç fiyatının %25’ini peşinat olarak ödemek gerekir. Bu yüzden aracın tamamına, peşinatsız araç kredisi veren bankalar da bulunur.

Şayet bankacılık sektöründe kimliğinizi ifade eden kredi notunuz ve banka sicilinizde herhangi bir sorun yoksa, bankaların peşinatsız olarak verdiği taşıt kredisi kampanyalarından da yararlanabilirsiniz.

1. İş Bankası Peşinatsız Otomobil Kredileri

İş Bankası hem sıfır kilometre araçlar, hem de ikinci el araçlar için taşıt kredisi sağlıyor. Sıfır kilometre araçlarda araç ipotek edildiği için kefil istenmiyor. Sıfır km araçları kapsayan kredi paketinde; Chevrolet, Alfa Romeo, Bmv, Suzuki, Volvo, Toyota, Skoda, Nissan, Peugeot, Citroên, Volkswogen, Seat, Ford, Renault, Hyundai, Porche, Kia, Landrover Lancia, Dacia ve Fiat markalı araçlar bulunur.

2. Garanti Bankası Düşük Faizli Peşinatsız Araba Kredisi

Garanti Bankası, bütün sıfır kilometre araçlar ve 10 yaşa kadar olan ikinci el otomobillere peşinatsız araç kredisi verir. 10 yaşından büyük araçlar, kampanya kapsamı dışında kalarak kredi alamazlar. Kredi vade süresi 48 aydır.

3. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası da yukarıdaki şartlara ek olarak, 10 yaş yerine 5 yaşa kadar 2. el ve sıfır kilometre araçlara kredi verir. Banka, çiftçi için traktör ve iş makinesi kredisi de vermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.