Kamu Dünyasına Dair

Para Biriktirmek İçin En Uygun Bankalar ve Para Biriktirme Hesapları

Maddi olarak yeterli birikiminizin olması durumunda, arzu ettiğiniz şeyleri ya da ihtiyaçlarını satın almanız ve yatırım yapmanız haliyle kolaylaşacaktır. Örneğin; ev almak, araba almak, aracınızı yenilemek, düğün yapmak ya da sağlıkla ilgili harcamalar yapmak, emeklilikte daha rahat bir yaşam sürmek, hiç ummadığınız masraflarınızı karşılayabilmek gibi birçok durum için para biriktirmek en mantıklı yollardan biridir. Çünkü para hızla tükenir, hatta çoğu zaman farkına varmadan bitiverir. İşte tam bu noktada, bir banka hesabı açmak iyi bir çözüm olabilir. Bu hesapların açılışı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hesap işletim ücretleri ve bankaların birikimlere uyguladıkları faiz oranlarıdır. Faiz oranı yüksek bir hesap seçmek, birikiminizin daha fazla değer kazanmasını sağlar. Daha çok kazanç elde etmek de birikim motivasyonunuzu güçlendirir. Para biriktirme hesabı çoğu bankanın sunduğu hesap biçimleri arasındadır.

Bankada Para Biriktirme Hesabı

Bir banka hesabında para biriktirmek istediğinizde hemen her bankanın kendi içinde, birikim hesabı adı altında vadeli ya da vadesiz kişiye uygun mevduat hesapları bulunur. Bunun yanı sıra paranızı kendi bankanızın dışında farklı bir bankada hesap açarak da değerlendirebilir, birikim yapabilirsiniz. Hem de fazla kullanmadığınız bir hesabınızın olması size avantaj sağlayarak sadece ihtiyacınız doğrultusunda kullanacağınız bir hesap olabilir.

En avantajlı birikim hesabınız fatura, kira, taksit gibi rutin ödemelerinizin dışında tutacağınız başka bir bankanın hesabıdır. Çünkü bunu sadece birikimlerinizi değerlendireceğiniz bir hesap olarak kullanabilirsiniz. Bu hesabı açmak oldukça kolaydır; ister telefonla, isterseniz de internet üzerinden kendinize yeni bir hesap açabilirsiniz. Ancak birikimlerinizi nasıl değerlendirmek istediğinizi belirlemeniz çok önemli. Bankalara her altı ayda bir hesap işletim ücreti vermek istemiyorsanız bu duruma dikkat etmenizde fayda var. Aynı zamanda birikiminizin faiz getirisini de kontrol etmelisiniz. Bazı bankalar 100 TL’nin bile günlük faizini verebiliyorlar. Faiz düşünmüyorsanız kimi bankaların yatırımcılara sunduğu katkı payları var. Altın, döviz gibi araçlardan da faydalanabilirsiniz.

Banka hesabında para biriktirmek için bankaların uyguladıkları avantajlı birikim hesaplarından faydalanmak mümkündür. Bu hesapların bazıları belirli bir süre şartı koyar. Bazı hesaplarda da kazanılan faiz oranı ertesi gün hesaba işler ve ana mevduatı bozmadan kullanılabilir. Bu da müşteri için büyük avantaj sağlar. Hem birikimini hemen elde eder, hem de ana parasını bozmak zorunda kalmaz. Acil bir ihtiyaç olduğunda da bankada biriken ana para günün her saatinde çekilebilir durumda olur. Bu durumda en iyi birikim hesabı, kişinin şartlarına uygun olandır.

1. Enpara Birikim Hesabı

Finansbank’ın dijital bankacılık uygulaması olan ve şubesiz bankacılık anlayışı ile hizmet veren Enpara, özellikle hesap işletim ücreti almaması ve bankacılık işlemlerinin ücretsiz olması nedeniyle büyük bir atılım yapmıştır. Enpara hesabı açtırdıktan sonra, birikim hesabı tanımlaması yapılır. Bu hesapta bulunan paraya günlük faiz uygulanır ve bu faiz her gece belirli bir saatte hesaba yansır. Aynı zamanda mevduat hesabı olarak da kullanılabilir. Hesapta para olması hesabın faiz getirmesi için yeterlidir. Bunun dışında başka bir şartı veya alt limiti yoktur.

2. Denizbank Birikim Hesabı

Deniz Bank’ın mevduat biriktiren hesap uygulaması TL, USD, Euro para birimlerinden biri tercih edilerek açılabilir. Hesap açan kişi talimat verirse vadesiz mevduat hesabınızdan ya da kredi kartınızdan bu hesaba otomatik olarak para akışı sağlayabilir. Bu birikim hesabı için istenen minimum tutar 150 TL ve 50 USD/Euro’dur. Üç yıllık vade süresi olan bu hesabın, ödemeleri aylık veya üç aylık olarak yapılabilir. Hesap açılışı sırasında toplu bir tutar yatırarak hemen faiz işlemesi sağlanabilir. Hesabın yıl dönümü geldiğinde, faiz tutarı hesaba otomatik olarak işler. Ödeme tutarlarında değişiklik yapma hakkı vardır. Bankada hesap açmak için herhangi bir Denizbank şubesine uğramak yeterlidir.

3. Garanti Bankası Birikim Hesabı

Garanti Bankası sadece Türk Lirası üzerinden birikim yapma şansı tanır. Banka aylık minimum ödeme tutarını 75 TL olarak belirler. Hesaba ekstra para yatırma hakkı vardır. Birikim hedefi koyulan bu hesap, hesap sahibinin de motive olmasını sağlar. Eğer hesap sahibi, düzenli birikim yapar ve bu süre içerisinde parasına dokunmaz ise dönem sonu geldiğinde bankanın uyguladığı faiz miktarı hesabına aktarılır. Para yatırılmadığı durumlarda hesap kapanmaz ancak faiz getirisi de oluşmaz. Bu hesabın en büyük amacı, küçük miktarlar ile birikim yapılmasını sağlamaktır.

4. CEPTETEB Birikim Hesabı

Aynı zamanda bir vadesiz hesap olan CEPTETEB birim hesabına yatırılan para, günlük bankanın belirlediği faiz oranı çerçevesinde kazanç getirir. Faiz oranları 500.000 TL’den sonra farklı bir orana tabidir. Günlük birikim hesabına en yüksek faizi veren kuruluşlardan biridir. Bu hesaptan hesap işletim ücreti, havale ve EFT masrafı, fatura ödemelerinden komisyon alınmaz. CEPTETEB, Türkiye Ekonomi Bankası bünyesinde hizmet veren bir dijital bankacılık kanalıdır.

5. ING Bank Birikim Hesabı

ING Bank, Turuncu Hesap ve Biriktiren Turuncu Hesap olarak iki seçenek sunar. Bankanın talep ettiği minimum tutar 100 TL’dir. ING Bank’ın faiz ödemeleri de ertesi gün hesaba geçer. ING’ye ait kredi kartlarından bu hesaplara düzenli para aktarılması için talimat verilebilir. Bu kartlar ING Bonus Kart ve ING Pegasus Kart olabilir. Kişi kredi kartının ekstresini ödememişse, bu tutar karta geri yatırılır. Böylece gecikme durumu da engellenmiş olur. Hesapta kalan bakiyeye faiz işlemeye devam eder. ING bank günlük birikim yapan hesaplarını geliştirme konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Akbank Birikim Hesabı

Akbank birikim hesabı açmak için, TL, USD ve EURO para birimlerini kabul eder. Hesap için bir birikim hedefi tanımlanabilir. Örneğin hesap, ev veya araba almak için açılabilir. Vade süresi bir yıldır. Hesap açılışında belirli bir tutar yatırılabilir ve belirlenen tutar istenildiği zaman artırılabilir. Hesaptan para çekmek mümkündür ancak para çekilmesi faiz işlemesini durdurur. Birikim hesabı aynı zamanda çocukların eğitim masrafları olarak da düşünülebilir. Akbank, birikim hesabı açtıran müşterilerine, eğer şubede varsa kumbara da hediye edebilir. Ayrıca çocuklar için özel olarak oluşturduğu bir birikim hesabı uygulaması da vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.